Ayla'nın kahramanı Süleyman Dilbirliği'nin son durumu ne?

Ayla filmiyle yeniden gündeme gelen Süleyman Dilbirliği 2 gün önce yoğun bakıma alındı

16 Kasım 2017, Perşembe 08:10
A A

“Ayla filmindeki Türkiye’yi gözyaşına boğan ve büyük bir sevgi örneği olan Astsubay Süleyman Dilbirliği’nden kötü haber geldi. Süleyman Dilbirliği, 2 gün önce solunum yetmezliği nedeniyle kaldırıldığı Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde yoğun bakımda yaşam mücadelesi veriyor.

'HERKES SÜLEYMAN AMCA'YA DUA ETSİN'

'HERKES SÜLEYMAN AMCA'YA DUA ETSİN'

Ayla filminin yapımcısı Mustafa Uslu Süleyman Dilbirliği'nin durumu hakkında “ Süleyman amca melek gibi bir insan ve onun tüm Türkiye tarafından ne kadar sevildiğini görmesini istiyorum. Lütfen herkes dua etsin dedi.

Türkiye’den Kore’ye 1950 yılında giden askerler arasında olan ve küçük bir kız çocuğuna savaş sırasında hem anne hem baba olan Süleyman Amca’nın hikayesi filmi izleyen herkesi kendisine hayran bıraktı. İyiliğiyle ve küçücük bir kız çocuğu için kendi hayatından bile vazgeçtiği hayat hikayesiyle tüm Türkiye’nin sevgisini kazanan Süleyman Amca, Haydarpaşa Numune Hastanesi’nde solunum yetmezliği nedeniyle yoğun bakımda tedavi görüyor.

Doktorların her şeye hazırlıklı olun dediğini gözyaşları içinde anlatan “Ayla filminin yapımcısı Mustafa Uslu “Süleyman Amca’nın ekim ayında tüm tahlillerini yaptırdık ve bacağında bir çıban gibi bir kitle vardı temizlendi ve tedavisi olup taburcu oldu.

'EVLAT BENDEN BU KADAR'

'EVLAT BENDEN BU KADAR'

Sonrasında galaya katıldı ve galanın bitiminde kulağıma eğilerek ‘Evlat benden bu kadar. Sen benim dileğimi gerçekleştirdin ben de Ayla’ya verdiğim sözü tuttum’ dedi. Ne demek istediğini anlamadım ama sonrasında kendini bıraktı. Doktorları da belirli bir rahatsızlığı olmadığını söyledi ama yaşama tutunmayı bıraktığını söylediler.Ne olur Tüm Türkiye dua etsin çünkü Süleyman Amca da eşi Nimet Hanım da bence bu toprağa düşmüş melekler.

Emekli maaşıyla sokak hayvanlarına bile bakmış karıncayı bile incitmemiş insanlar. Benim tek isteğim insanların onu ne kadar sevdiğini görebilmesi, bilmesi. Biz anlattık.

Ağrıdan gencecik insanlar geliyor görmek, elini öpmek için. Şu anda makinaya bağlı ve hepimiz çok kötüyüz. Tüm duamız Süleyman Amca için ve iyi olup en azından ne kadar sevildiğini değer gördüğünü bilmesini istiyorum dedi.

Birleşmiş Milletler’in yardım çağrısıyla Türkiye, Kore’ye 17 Ekim 1950’de General Tahsin Yazıcı komutasında 5090 kişilik bir tugaydaki askerlerden biri olan Astsubay Süleyman Dilbirliği’nin hayat hikayesi geçtiğimiz günlerde “Ayla filmiyle beyaz perdeye taşınmıştı.

Gerçek hayat hikayesinden hazırlanan filmde annesi-babası öldürülmüş Koreli bir kız çocuğunu ölümden kurtaran ve çocuğa 15 ay boyunca kendi çocuğu gibi bakan Süleyman Dilbirliği, Türkiye’e dönmek zorunda kalıp bir daha Ayla’dan haber alamamış ve yıllar sonra Ayla adını verdiği kızı 60 sene sonra görmüştü.

Ayla filmini 18 günde 2 milyondan fazla kişi izledi.

Ayrıca Ayla Türkiye'nin Oscar için "Yabancı Dilde En İyi Film" kategorisinde aday olarak gösterildi. 

Süleyman Amca'nın yoğun bakımda olması sosyal medyada 'Dayan Süleyman', 'Dayan kahraman' yorumlarının yapılmasına  neden oldu. 

Kore Gazisi emekli astsubay Süleyman Dilbirliği'nin sağlık durumu hakkında yoğun bakımda tutulduğu Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastenesi'nin Başhekimi Doç. Doktor Hasan Kayabaşı'nın yaptığı açıklama ise şöyle: 

Sağlık durumu halen ciddiyetini korumakta. Mevcut imkanlar açısından, ilgili uzmanlar tarafından bütün tedavisi düzenli olarak yapılmakta ve takibi yapılmaktadır. İyileşmesini ümit ediyoruz." 

Sıradaki haber yükleniyor...