AYM'den CHP'nin istemi için karar

AYM'den CHP'nin istemi için karar

Anayasaya Mahkemesi Genel Kurulu, CHP'nin infaz yasası ile ilgili isteminin ilk incelemesinin tamamlandığını açıkladı. İptal istemi daha sonra belirlenecek bir günde esastan karara bağlanacak.

06 Mayıs 2020, Çarşamba 16:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

CHP, cezaevlerinden yaklaşık 90 bin kişinin tahliye edilmesini sağlayan infaz düzenlemesine ilişkin 7242 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun'un tümünün şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini istemişti.

CHP, kanunun tümünün yanı sıra bazı suçlar hariç denetimli serbestlik süresinin bir yıldan üç yıla çıkarılmasına olanak tanıyan 52. maddesiyle 5275 sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanunun değiştirilen geçici 6. maddesinin şekil bakımından iptaline ve yürürlüğünün durdurulmasına karar verilmesini talep etmişti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, bugünkü gündem toplantısında başvurunun ilk incelemesini yaptı. 

Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan başkanlığındaki toplantı, corona virüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında üyelerin video konferansla katılımıyla yapıldı. Başvuruda bir eksiklik tespit etmeyen Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, iptal istemini daha sonra belirlenecek bir günde esastan görüşerek karara bağlayacak. Yürürlüğün durdurulması talebi de esas inceleme aşamasında karara bağlanacak. 

AA


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Erdoğan, Evrensel yazarı Ragıp Zarakolu hakkında suç duyurusunda bulundu