Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin (Ayakkabı vurduğunda ne yapmalı?)

Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin (Ayakkabı vurduğunda ne yapmalı?)

Günlük hayatımızın önemli bir parçası olan ayakkabılarımız hakkında neler biliyoruz? Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, “Yanlış tercihler ve estetik kaygılar sonucunda alınan ayakkabılar ayak dokusuna zarar veriyor, bu zararların önlemi alınmaz ve gerekli bakım yapılmazsa enfeksiyon riskini artırarak ciddi deri hastalıklarına sebep olabiliyor. Aynı ayakkabıyı iki gün üst üste giymeyin” dedi

07 Şubat 2019, Perşembe 12:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU

Ayakkabı vurmasıyla oluşan yaralara gerekli müdahale yapılmağı takdirde ciddi sorunların ortaya çıkabildiğini söyleyen Deri Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Coşkun Acay, “İlk olarak ayakkabının vurduğu yerde oluşan yara ılık su ile yıkanmalı. Yaranın olduğu bölge kurulandıktan sonra yarayı temizleme ve mikropları öldürme gücüne sahip cilt losyonları ile bölgeye pansuman yapılmalı” dedi.

EĞER DIŞARI ÇIKILACAKSA...

Kişi eğer dışarıdaysa ve tekrar ayakkabı giyilmesi gerekiyorsa kapalı pansuman yöntemi ile yaranın enfeksiyon kapmaması için kapatılması gerektiğine dikkat çeken Dr. Mehmet Coşkun Acay, “Bakımı yapıldığı ve darbe oluşturmayacak ayakkabılar tercih edildiği takdirde kişide diyabet ve dolaşım sorunu yoksa yaralar 7 ile 10 gün arasında iyileşir. Bu süre zarfında iyileşmezse ciddi sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Bu durumlarda dermatoloji, plastik cerrahi ve ortopedi hekimleri ile görüşülmeli“ uyarısında bulundu.

DAR VE SERT AYAKKABILARDAN UZAK DURUN!

Oluşan yaralar sonrasına ayak dokusundaki zararı artıracak ayakkabılardan uzak durulması gerektiğini dile getiren Dr. Mehmet Coşkun Acay, “Yaranın daha da zarar görmemesi ve ciddi bir boyut kazanmaması için dar ve sert ayakkabılardan uzak durulmalı. Özellikle ayağa baskı yapan ve ayak yapısına uymayan ayakkabılar tercih edilmemeli” şeklinde konuştu. Uzman Dr. Acay sözlerini “Enfeksiyon riskini artıran etmenlere ayrıca dikkat edilmeli, hijyenik olmayan şartlar, çalışılan ortam ve tercih edilen ayakkabılar ayak sağlığına uygun olmalı“ şeklinde sürdürdü.

İKİ GÜN ÜST ÜSTE GİYMEYİN

Günlük hayatta sıkça kullanılan ayakkabıların seçiminin ayak sağlığında önemli bir yeri olduğuna değinen Dr. Mehmet Coşkun Acay, “Hava akımına müsaade eden, sentetik ve terleten materyalleri az içeren, dar olmayan, ayak yapısı ile uyumlu, yumuşak ayakkabılar tercih edilmeli. Aynı ayakkabı iki gün üst üste giyilmemeli, giyilecekse bu ayakkabılar havalandırılmalı, aşırı nem ve terleme varsa kurutulmalı” açıklamasında bulundu.

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (1 Ocak 2020 )