Ayrıldıktan sonra yapılması gerekenler

Mevcut eşinizden veya partnerinizden ayrılmak, verilmesi zor bir karardır. Eşinizle birlikte çocuklarınız varsa, karar vermek daha da zor olabilir.

03 Kasım 2021, Çarşamba 13:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bazıları için ayrılık, ilişkiyi değerlendirme ve birbirinden ayrı yaşamanın nasıl bir şey olduğuna dair bir bakış açısı kazanma zamanı olabilir. Diğerleri için, yaklaşan bir boşanmanın ilk aşaması olabilir. Yine de, her durumda, asla kolay değildir.

Durumunuza bağlı olarak, ayrılıktan sonra hangi adımların atılacağını bilmek çok net görünmeyebilir. Siz ve eş-ebeveyniniz tekrar bir araya gelmeme ihtimaliyle ayrılmaya karar verdiyseniz, burada düşünmeniz gereken bazı konular var.

Yaşamınıza yeni bir düzenleme getirmek

Yaşamınıza yeni bir düzenleme getirmek

Özellikle uzun bir ilişkiyi bitiriyorsanız, düzenli alışkanlıklarınız ve birlikte yaptığınız şeyler hakkında yeni bir düzenleme gerekir.

Sorumluluğu üzerinize almanız gereken yeni konular vardır. Yaşamınızı gözden geçirerek yeni bir düzenleme getirebilirsiniz.

Bu bazen sıklıkla gittiğiniz restoranı değiştirmek, yeni bir spor salonu seçmek gibi bir şeyken bazıları için tamamen evini taşımak anlamına gelebilir.


Yepyeni bir yaşama taşının

Yepyeni bir yaşama taşının

Ne kadar zor olsa da, kimin taşınacağını belirlemek, bir an önce karar verilmesi gereken bir şeydir, çünkü ilişkinizi bitirmeye karar verdikten sonra uzun bir süre birlikte yaşamak rahatsız edici olabilir ve daha sonra daha fazla soruna yol açabilir.

İkiniz de ailenizin evinde kalmak istiyor olsanız da, siz ve eş-ebeveyniniz ikiniz için Ayrılığın bir parçası olarak, bir veya iki kişi genellikle bir  zamanlar paylaştığınız evden taşınır . Kimin taşınacağına karar vermek, kimin olacağı en başından belli gibi görünse bile, verilmesi zor ve acı verici bir karar olabilir.


Kendinize dürüst olun

Kendinize dürüst olun

En iyisinin ne olduğu konusunda dürüst bir karar vermelisiniz. Bu kararı önemli ölçüde etkileyecek unsurlardan biri, bir çift olarak tek bir birey olarak mali durumunuzdur.

Bir evi tek ebeveyn olarak sürdürmek çok pahalı olabilir. Bu sorumluluğu kendi başınıza üstlenmeye finansal olarak hazır değilseniz, muhtemelen en iyisi evi bırakıp karşılayabileceğiniz bir yere taşınmak olacaktır.

Siz veya eşiniz veya eşiniz için evde kalmanız mali açıdan mantıklı değilse, hem mülkü satmayı hem de daha önce yaşadığınız yere yakın yeni, daha uygun fiyatlı konutlar aramayı düşünebilirsiniz.

Mümkünse, çocuklarınızı aynı okul bölgesinde ve aşina oldukları çevreye yakın tutmak için daha önce yaşadığınız bölgede kalmaya çalışın.

Taşınırsanız, ancak eşiniz veya eşiniz evde kalırsa, tüm önemli postalarınızda yönlendirme adresinizi değiştirmeyi unutmayın. Ayrıldıktan sonra bir miktar mahremiyetinizi korumanıza yardımcı olmanın yanı sıra, sizin ve ailenizin geri kalanının ilerlemesine de yardımcı olacaktır.

Yeni bir mali plan belirleyin

Yeni bir mali plan belirleyin

Ayrıldıktan sonra yapılacakların bir kısmı, mali durumunuzu ve dalış varlıklarınızı ayırma sürecini başlatmayı içerecektir. Ayrılmanız kalıcı olacaksa veya kısa süre sonra boşanmaya yol açacaksa bu özellikle önemlidir.

Bu uzun bir süreç olabilir, ancak daha sonra değil, daha erken başlamak, çatışmayı ve hatta diğer sorunları önlemeye yardımcı olabilir. Bu işleme başlamanın bir yolu, paylaşılan banka hesaplarınızı ele almaktır.

Yalnızca sizin erişebileceğiniz kendi hesabınıza sahip olmak isteyeceksiniz ve bu, gelecekte kişisel fonlarınızın ve gelirinizin iletilmesini istediğiniz yer olabilir. Öte yandan, şu an için sürdürmek istediğiniz paylaşılan bir hesabınız olabilir. Bu durumda, bu hesaptan fonların nasıl kullanılacağını ayarlamak için bankanızla görüşün.

Mali durumunuzla birlikte, varlıkları hatta eşyaları bölmeyi de düşünmelisiniz. Ele alınması gereken önemli varlıkların bir listesini yapmayı deneyin ve her biri hakkında ne hissettiğinizi not edin.

Kendinizi salmayın, kişisel bakıma öncelik verin

Kendinizi salmayın, kişisel bakıma öncelik verin

Ayrılık, genellikle insanları karmaşık duygular hissettiren duygusal bir süreçtir. Kızmak, gözyaşı dökmek ve kafa karışıklığı hissetmek, bu deneme süresinde yaşayabileceğiniz birçok duygudan sadece birkaçı.

İyileşme süreci karmaşık olacağından tüm bunlar beklenebilir. Bu süre zarfında öz bakıma öncelik  vermek, iyileşmenize ve ilerlemenize yardımcı olmanın anahtarıdır.Arkadaşlarınıza yönelin

Arkadaşlarınıza yönelin

Güvendiğiniz arkadaşlarınızla ve sevdiklerinizle konuşun. Herhangi bir günde nasıl hissettiğinizi ifade etmek için özel bir günlükte yazmaya başlayın. İyi beslenerek ve egzersiz yaparak fiziksel benliğinize iyi bakın. Ne kadar yatağınızdan hiç kalkmamış gibi hissederseniz hissedin, kendinizi duygularınızla yüzleşmeye ve yaşamaya zorlayın.

Ayrıldıktan sonra ne yapmalı, bu durumda birçok insanın kendine sorduğu bir sorudur ve her vaka farklı olsa da, ayrılık yaşayan her insanın düşünmesi gereken şeylerdir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Boşanmak da evlenmek kadar doğal. Peki nasıl? Boşanma davaları hakkında sık sorulanlar