'Ayrılık' gerginliği artıyor

TRT'de yayınlanan 'Ayrılık' dizisinin genel koordinatörü dizide gösterilenlerin gerçek olduğunu söyledi

15 Ekim 2009, Perşembe 18:19
A A

TRT’de dün yayına giren "Ayrılık" dizisinin genel koordinatörü M. Bülent Erdinç, dizinin tamamıyla gerçekleri yansıttığını, çok sayıda olumlu tepki aldıklarını ve diziyi çekmeye devam edeceklerini söyledi.

Erdinç, yaptığı açıklamada, İsrail’in diziye tepki vermesini "saçma" olarak değerlendirdi. Dizide dramaya yer verdiklerini ve gerçeklerden yola çıktıklarını kaydeden Erdinç, "Zamanında Naziler Yahudilere, Fransızlar Cezayirlilere, İtalyanlar Tunuslulara, ABD Vietnamlılara yapmadı mı? Bosna-Hersek’te Müslümanlar soykırıma uğramadı mı? Bunlarla ilgili filmler de çevrildi. Fransa, İtalya, ABD itiraz mı etti, Dışişleri görevlisini mi çağırdılar" diye konuştu.

İsrail’in Filistinlilere yaptığının fotoğraflarının internet ortamında gezdiğini, bunları kimsenin inkar edemeyeceğini ifade eden Erdinç, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ayrılık dizisinde drama haline getirilmiş, yaşananlardan yola çıkılarak bir hikaye var. Niye Müslümanlar devreye girince böyle yapılıyor. Burada yalnız savaşı, kanı, göz yaşını değil, aşkı da anlatıyoruz. Bu dizide gösterilenlerden hangisi hayal. Yaşanmadı mı, bir babanın kucağında çocuğu öldürmediler mi? Hamile kadınlara eziyet etmediler mi? Bu normal bir film. Bu kadar tepki göstermeleri de normal değil."

Bülent Erdinç, diziyi 6 ay önce Gaziantep’te çekmeye başladıklarını, şu anda 3,5 bölümün hazır olduğunu ve çekmeye devam edeceklerini ifade ederek, "Diziye tabii ki devam edeceğiz. Aşırı derecede olumlu destek var. Toplumun her kesiminden olumlu tepkiler alıyoruz. Ben bu dizide olmamış, yaşanmamış bir olayı göstermiyorum ki" dedi.

"Ayrılık" dizisinin siyasi danışmanı Hakan Albayrak da katıldığı bir televizyon yayınında konuyla ilgili soruları yanıtladı. İsrail’in dizinin yayınlanmasının ardından "travma geçirmesine" gerek olmadığını, dizide yaşananların gerçek olduğunu savunan Albayrak, İsrail ordusunda her türlü düşünceye sahip olanların var olduğunu belirterek, şunları kaydetti: "İsrail ordusunda her türlü adam var.

Çocukları boğazlayanlar, bunu yapmayanlar da var. Bunların tabii ki filmi yapılacak. Nazilerle ilgili olarak, Vietnam’da yaşananlarla ilgili olarak, Cezayir ile ilgili de filmler yapıldı. Hangi ülke çıktı, ’Bunu çekemezsiniz’ dedi. Cezayir ile ilgili film yapıldı, Fransa Dışişleri Bakanlığı ilgiliyi çağırıp, ’Niye bu filmi yaptınız’ diye mi sordu? Gandi ile ilgili film TRT’de yayınlandı. Bu düşmanlık mıdır, ayıptır yani. Madem buna tahammül edemiyorlar, o zaman yapmasınlar. Çocukları öldürmesinler, hastaneleri de bombalamasınlar. Çocuğunu koruyan baba ve çocuk öldürülmedi mi? Kontrol noktasında neler yapıyorlar."

Filistinli kadın ve erkeklerin direnişe katıldığını, bunların tüm dünyaya görüntülerle oluşan gerçekler olduğunu belirten Albayrak, "Bunu lütfen herkes normal karşılasın. Dünyada yaşanan her şey film oluyor ve yayınlanıyor. Bundan dolayı kimse üzülmesin" dedi.

 DİZİDE YER ALAN UNSURLAR KABUL EDİLEMEZ

İsrail Dışişleri Bakanlığının Batı Avrupa’dan sorumlu Müsteşar Yardımcısı Naor Gilon, diziyle ilgili olarak bugün Kudüs’te, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Geçici Maslahatgüzarı Ceylan Özen ile görüştü.Edinilen bilgiye göre Gilon, Özen’e, İsrail’in diziden duyduğu üzüntü ve rahatsızlığı iletti. "Dizide yer alan unsurların kabul edilemez olduğunu" kaydeden Gilon, iki ülke arasında "son günlerde yaşanan gerilimin bir an önce giderilmesine" yönelik beklentilerini dile getirdi.İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, dizinin İsrail’de yarattığı tepkinin ardından, Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliğinden en kısa zamanda izahat isteneceğini bir açıklamayla duyurmuştu.

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.