Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde olaylar çıktı! Mezar yeniden açıldı

Ankara’da hayatını kaybeden HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk son yolculuğuna uğurlanırken saldırı düzenlendi. Saldırının ardından Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesi mezardan çıkarıldı. Cenazenin Tunceli'ye getirildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan konuya ilişkin bir açıklama geldi. Soylu, olayla ilgili gözaltıların olduğunu söyledi.

A A
Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde olaylar çıktı! Mezar yeniden açıldı
Tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk’un Ankara’da vefat eden annesi Hatun Tuğluk’un cenazesi bir grubun müdahale etmesi sonucu gömülemedi.

Önceki akşam hayatını kaybeden Tuğluk’un annesi Hatun Tuğluk için dün ilk olarak Batıkent’te bir cemevinde tören yapıldı. Törene, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, HDP Parti Sözcüsü Osman Baydemir, eski Mardin Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Ahmet Türk ve bazı HDP’li milletvekilleri ile yakınları katıldı. Kocaeli Kandıra F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Aysel Tuğluk da özel izinle jandarma eşliğinde cenazeye katıldı. Cemevindeki törenin ardından cenaze defnedilmek üzere Gölbaşı İncek mezarlığına getirildi.
 

YÜZLERCE KİŞİ GELDİ


Burada cenazenin defin işlemleri sürerken dışarıdan gelen 9-10 kişilik bir grup cenazenin gömülmesini istemedi. Grubun tepkisinin ardından törene gelenler defin işlemine devam ederken, grubun haber vermesi üzerine araba, kamyon ve traktörlerle yüzlerce kişi mezarlığa geldi. Grup daha sonra cenaze törenine katılanlara saldırmak istedi. Grubun saldırısı sonrası polis ekipleri araya girerek olayların büyümesini engelledi. Grubun saldırısı sonucu törene gelenler de mezarlıkta mahsur kaldı. Grup da bu sırada, “Buradan çıkamazsınız, buraya terörist cenazesi gömdürmeyiz. Burası Ermeni mezarlığı değil” sloganları attı ve küfürler etmeye devam etti.


TOPRAK TEKRAR AÇILDI


Müdahalenin uzun süre devam etmesi üzerine de toprak açılarak cenaze mezardan çıkarıldı. Cenaze aracına konulan Tuğluk’un cenazesi mezarlıktan çıkarıldı. Cenaze aracı jandarma eşliğinde Tulumtaş Köyü yakınlarına getirildi.
 

CENAZE TUNCELİ'YE GETİRİLDİ


Yaşanan olayın ardından Parti Sözcüsü Osman Baydemir, İçişleri Bakanlığı ile temasa geçti. Baydemir ve Tuğluk İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü. Soylu, cenazenin gömülebileceğini, önlemlerin alındığını Baydemir ve Tuğluk’a iletti. Ancak aile kabul etmedi ve cenaze Cemevine götürüldü. Gece saatlerine Cemevine getirilen cenazenin Alevi inancı gereği kefeni değiştirildi. HDP de olayın ardından Genel Merkez’de toplantı yaptı. Ailenin cenazeyi saat 14:00'te Tunceli’ye götürdüğü öğrenildi. Tunceli'ye gelen cenazeyi bir grup HDP'li karşıladı.VALİLİK'TEN AÇIKLAMA GELDİ: ADLİ VE İDARİ İŞLEM BAŞLATILDI


Ankara Valiliği de konuyla ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Vefat eden eski Milletvekili Aysel Tuğluk’un annesi, merhume Hatun Tuğluk’un, İncek Mahallesi Mezarlığına defninde, 20-25 kişilik bir grubun sataşma girişimi meydana gelmiştir.

Güvenlik güçleri olaya hemen müdahale ederek gerekli güvenlik tedbirlerini almış ve bu grubu mezarlık alanının dışına çıkarmıştır. Bu olaydan sonra cenaze sahipleri merhume Hatun Tuğluk’un İncek Mahallesi Mezarlığına defninden vazgeçmişlerdir.
 

İÇİŞLERİ BAKANI SÜLEYMAN SOYLU MEZARLIĞA GİTTİ


Bunun üzerine, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ile birlikte derhal mezarlık alanına intikal edilmiş ve alınan tedbirler gözden geçirilmiştir. Mezarlık alanında bulunan Milletvekilleri ve merhumenin ailesi ve yakınları ile görüşülüp, cenazenin defni konusunda ailenin alacağı kararın, uygulanması için her türlü tedbirinin alınacağı hususu kendilerine ifade edilmiştir.

Ailesi ve yakınları bu konuyu değerlendirmek üzere, bir araya geldiler. Ailenin ve diğer yakınlarının vereceği karara göre defin işlemi yapılacaktır.

Valiliğimiz defin işlemleri dahil her türlü yardımı yapacak ve gerekli tedbirleri alacaktır. Merhumeye Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı dileriz.

Ayrıca, mezarlık alanında definde gelişen sataşma olayı ile ilgili olarak adli ve idari işlem başlatılmıştır.”HDP'nin tutuklu milletvekillerinden Aysel Tuğluk'un annesi Hatun Tuğluk'un Gölbaşı mezarlığı'na defnedilen cenazesi yapılan saldırının ardından mezardan çıkarıldı. Tuğluk'un cenazesi yeniden kefenlenmesi için Batıkent Cemevi'ne getirildi. Ardından cenaze Tunceli'ye götürüldü.  (Hürriyet)
 

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA


İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuya ilişkin basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Soylu, "Defin işleminin hemen akabinde gerçekleşen bu olaylar bizi üzmüştür. Hemen akabinde valimizle biz olay yerine intikal ettik. Üzüntümüzü ortaya koyduk. Cenazenin orada defnedilmesini ifade ettik. Olan olaylar çerçevesinde “bir değerlendirme yapalım” dediler. Tunceli’ye getirmek istediler. Ailenin kararının yerine getirilmesi ve merhumenin Tunceliye götürülmesi konusunda gerekli kararı aldık. Yaşanan olaylar bizi üzmüştür. Sayın Cumhurbaşkanımızın bir ifadesi var; tek devlet, tek bayrak, tek millet, tek vatan ne demek? Gerekli idari adli tahkikat başladı. Konuyla ilgili gözaltılar var" dedi. 

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER 50 yıl önce kaçırılan Herakles Lahdi tekrar Türkiye’de