Ayşen Gruda: 8500 flörtüm oldu benim, bırakın herkes rahat rahat flört etsin

“Kadın komedyen yok” diyenlere şapkasını ters giydirecek bir kadın o. Yılların tiyatro ve sinema emektarı Ayşen Gruda. Aynı zamanda çok zeki, muzip ve hazırcevap. “Kadın izin vermezse toplum hiçbir şey dayatamaz kadına” diyor ve ekliyor: Evde kalana ‘evde kalmış’, otelde kalana başka şey deniyor. Bu kadınlar nerede kalsın?

24 Şubat 2018, Cumartesi 05:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Önceki Fotoğraflar
“Sanatçı muhalif olmalı” fikri için ne söylersiniz? Siz günümüzde en çok nelerden rahatsızlık duyuyorsunuz?

“Sanatçı muhalif olmalı” fikri için ne söylersiniz? Siz günümüzde en çok nelerden rahatsızlık duyuyorsunuz?

İyi bir şey yapılıyorsa alkışlamayı da bilirim. Ama benim işim muhalefet. Beni eleştirenler de her zaman başımın tacıdır. Bir yerde herkes beni alkışlıyorsa, hiç eleştirmiyorsa oradan hemen kaçarım. “Sen yeter ki ol. Çıkıp şurada dursan bile olur” diyenden korkarım. Allah muhafaza, gerçek zannederim. Bakın iyi bir muhalefet partimiz yok diye ne durumdayız! Güçlü bir muhalefet partimiz olsa her şey farklı olabilirdi.  

HAYVANLARIN BİLE BİRLEŞME YAŞI VAR

HAYVANLARIN BİLE BİRLEŞME YAŞI VAR

Kadınlara, çocuklara ve hayvanlar yönelik taciz haberlerini okuyunca ne hissediyorsunuz? Ben idama karşıyım. Ama bu haberleri okuyunca çıldırıyorum. Yetişkin iki insan arasında bir takım hisler gelişir ve karşılıklı rızalarıyla birlikte olurlar. Hayvanlarda bile bu böyle. Ben doğayı müthiş gözlemlerim. Ama onların bile bir birleşme yaşı var. Koca koca adamlar kendi çocuklarına... Ayıp. İşte bu çok büyük bir günah! Çok ağır cezalara tabii olmalılar. Toplum olarak duyarlılığımızı yitirdik mi? Emirgan’da çay. Zeki Müren’den şarkılar... Hangi toplum? Kaç kişi o haberleri gerçekten kulağıyla dinliyor, kalbiyle duyuyor, aklıyla yorumlayabiliyor? Ciddi şüphelerim var. Sosyal medyayla ilişkiniz sıfır sanırım? Sosyal medyayı hiç sosyal görmüyorum. Yani hayatında yüzünü görmediğin insanları bir şeyin poposuna sokup çıkarmak sosyal olmak değildir. Kullanmıyorum. Hiç de merak sarmadım. Şu kadarını söyleyeyim. Ben telefonda Ayşe’yi arayacaksam, Ayşe’nin üstüne gelip tuşa basmam. Ezberimdedir. Numarayı yazar öyle ararım.  

KURTULUŞ MARS’TA

KURTULUŞ MARS’TA

Teknolojiden hoşlanmıyor musunuz? Hoşlanmıyor değilim. Doğru kullanılmayışını eleştiriyorum. Bakın Elon Musk diye bir adam var. Hafif ‘tırtıngen’, delinin teki. “Geleceği yönlendiren adam” deniyor. Uzay teknolojileri üretiyor. Millet çığlık çığlığa bağırıyor, “Elon bizi uzaya götür” diye. Niye? Haklılar. Ben onun yerinde olsam tüm insanların Mars’ta kendine yer temin etmesi için yardımcı olurum. Kurtuluş Mars’ta. Dünya yok olmak üzere. Korkusuz bir çizgi film kahramanı gibisiniz. Sizi korkutan hiçbir şey yok mu hayatta? Arıdan çok korkarım. Bir de yalan söyleyenden korkarım. Doğru somuttur çünkü. Yalan soyuttur. Ona çare bulamazsın. Bir yalancıyı da hemen gözünden tanırım. Herkesi, “Aman ha! Yaramaz bu” diye uyarırım.  

BU HALK BENİ NASIL GÖMECEĞİNİ BİLİR

BU HALK BENİ NASIL GÖMECEĞİNİ BİLİR

Sahip olduğunuz şöhreti ve ilgiyi kaybetme korkusu peki? Biliyorum ki bu halk beni nasıl gömeceğine kendi karar verecek. Öyle bir vasiyetiniz mi var? Hayır. Vasiyete gerek yok. Onlar bilir beni nasıl gömeceklerini. O gün gelene kadar da benden sevgi ve ilgilerini esirgemeyeceklerini hissediyorum.  

MADAGASKAR'DA BİLE TELİF HAKKI VAR BİZDE YOK

MADAGASKAR'DA BİLE TELİF HAKKI VAR BİZDE YOK

Yıllardır televizyonda eski filmlerinizi gösteriyorlar. Telif alabiliyor musunuz? Madagaskar’da bile telif hakkı var, bizde yok. Bu benim dönemimin tüm oyuncuları için geçerli. Zor durumda olan bir sanatçı görünce bu sistemi değil, sanatçıyı sorguluyorlar. “Bak tutamamış parasını” diyorlar. Sen sanatçıyı sorgulayamazsın. Sistemi sorgulamalısın.  

TOPLUM DAYATMASINA İZİN VEREN YİNE KADINLAR

TOPLUM DAYATMASINA İZİN VEREN YİNE KADINLAR

Peki sinemada neden çoğunlukla ‘evde kalmış kız’ rolleri oynadınız? Otelde kalan kız yok da ondan. Nerede kalsın? Otelde kalınca da o...pu diyorlar. Evde kalacak tabii. Zannediyorum bir tek Türk toplumunda var bu ‘evde kalmış kız’ tipolojisi. Türk toplumu evliliği kadın için bir itibar olarak görüyor çünkü... Bak nasıl güzel söyledin. O zaman da kadına yönelik şiddetten yakınmayacaklar. Sürekli bir toplum dayatması deniliyor. İyi de bu toplum dayatmasına kim izin veriyor? Yine kadınlar. Bana niye kimse dayatamadı? Bakın bir kere evlendim, bir daha evlenmedim. Hadi dayatsınlar bakalım nasıl dayatıyorlarmış! Sahi, neden bir daha evlenmediniz? Çünkü kızım Elvan’ın babası (Yılmaz Gruda) gibi bir tane daha adam çıkmadı karşıma. Sırf evlenmiş olmak için evlenilir mi? Sen birey olarak var olamazsan, sürü nereye çekerse oraya gidersin. Bence kadınlarımızın bir özeleştiri yapması gerekiyor. Niye bu baskıya izin veriyorlar?  

ÇAPKINLIK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY HERKESE TAVSİYE EDERİM

ÇAPKINLIK ÇOK GÜZEL BİR ŞEY HERKESE TAVSİYE EDERİM

“Kadına çapkınlık yakışmaz” diyen kadınlar da var... Valla çok güzel bir şey. Herkese tavsiye ederim. Çapkın olsunlar. Özellikle anne babalara bu lafım. Bırakın şu çocukların yakasını. Hem kız çocukları hem erkek çocukları rahat rahat flört edebilsinler. Ne güzel bir şey. Flört ede ede doğruyu bulacak çocuklar. Ve lütfen erkek anneleri de oğullarına, “Sen erkek adamsın. Erkekler ağlamaz” deme işini bitirsinler.  

ÖNDEN KUYRUKLU DÜŞÜNEN ERKEK ÇOCUĞU ARPA BOYU YOL GİDEMEZ

ÖNDEN KUYRUKLU DÜŞÜNEN ERKEK ÇOCUĞU ARPA BOYU YOL GİDEMEZ

Bir erkek torununuz var. Onu bu konularda nasıl yönlendiriyorsunuz? “Önden kuyruklu düşünme” diyorum. Erkek çocuklarına önce insan olduklarını öğretmek gerekiyor. Ç..klerinin ucuna takılıp gitmesinler. Hayat boyu bir arpa boyu yol alamıyorlar bu yüzden. Ama başarılı adamlara bakın. Hiç öyle değillerdir.  

Flörtöz bir kadın mısınız? Kaç flörtünüz olmuştur bugüne kadar? Bu saatten sonra flört edersem torunum üzülür. Geçenlerde, “Evleniyorum” diye şaka yapayım dedim. Duvara zor yaslandı evladım, bayılıyordu. Ama geçmişte 8 bin 500 flörtüm olmuştur herhalde. Artık olmuyor diyorsunuz ama geçmişte bir erkeği beğenmeniz için ne gerekiyordu? Bir bütün olarak görürüm. Kulağının memesi ne güzel deyip de herife saldırmam. Zekası, duruşu önemli. Yoksa çok yakışıklı salak erkek, dünya güzeli salak kadın gördüm. İki dakika dayanamam salaklara. Öyle kolay değil beni etkilemek.  

FELLINI ÇEKERSE BİKİNİLİ POZ VERİRİM

FELLINI ÇEKERSE BİKİNİLİ POZ VERİRİM

Yıldız Kenter'in 70'inde bikinili poz vermesi de genel güzellik algısına bir muhalefet miydi sizce? Federico Fellini çekecekse ben de yaparım vallahi! Yıldız’ın da ellerinden gözlerinden öperim. Bravo ona diyorum. O gerçek bir sanatçı. Her şeyi yapabilir

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Survivor Berna Canbeldek'in inanılmaz değişimi! İddialı pozlarıyla sosyal medyayı salladı