Ayşen Gruda'ya veda (Eski eşi Yılmaz Gruda cenazede sitem etti)

Çarşamba günü vefat eden Yeşilçam'ın usta sanatçısı Ayşen Gruda (74), Zincirlikuyu Camii'nde düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı. Törende duygu dolu anlar yaşanırken Ayşen Gruda'nın eski eşi Yılmaz Gruda ünlülere sitem etti

25 Ocak 2019, Cuma 11:37 Son Güncelleme:
A A
Ayşen Gruda'ya veda (Eski eşi Yılmaz Gruda cenazede sitem etti)

23 Ocak'ta pankreas kanseri nedeniyle tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Ayşen Gruda, bugün son yolculuğuna uğurlandı.

"Hababam Sınıfı", "Gülen Gözler", "Aile Şerefi", "Çöpçüler Kralı", "Tosun Paşa" gibi sayısız filmde rol alan Ayşen Gruda için Zincirlikuyu Camii'nde cenaze töreni düzenlendi.

Duygu dolu anların yaşandığı törende, sevenleri Ayşen Gruda'nın tabutunun üzerine kırmızı karanfil bıraktı.

İLYAS SALMAN TABUTUN BAŞINDAN AYRILMADI

Cenaze törenine; Gruda'nın kızı Elvan Gruda, torunu Emre Gruda, eski eşi Yılmaz Gruda, TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İlyas Salman, Müjdat Gezen, Erol Evgin, Ali Sunal, Nevra Serezli, Korhan Abay, Volkan Severcan, Betül Demir, Hayta İsmail ve çok sayıda seveni katıldı.

İlyas Salman Ayşen Gruda'nın tabutu başında uzun süre gözyaşı döktü.

Cenaze namazının ardından Ayşen Gruda'nın Türk bayrağına sarılı naaşı omuzlara alındı ve sevenleri tarafından uzun süre alkışlandı. Ayşen Gruda'nın cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

BİNALİ YILDIRIM: BÜYÜK KAYIP

TBMM Başkanı ve AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı Binali Yıldırım ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da cenazeye katıldı.

Namaz öncesi gazetecilere açıklamada bulunan Binali Yıldırım şöyle konuştu:  "Tiyatro ve sinema sanatçısı, hepimizin 'Domates Güzeli' diye filmleriyle aklımızda yer etmiş tiyatro ve kültür-sanat dünyamıza büyük eserler kazandırmış bir sanatçı hakkın rahmetine kavuştu. Ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sanat camiamıza başsağlığı diliyorum. Böyle insanlar kolay yetişmiyor, dolayısıyla ülkemiz ve sanat camiamız için büyük bir kayıptır. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Son görevimizi yapmak için buradayız. İnsanlar doğar, büyür, yaşar ve nihayet dünyasını değiştirir. Bu hayatın vazgeçilmez bir kaidesidir. Her canlı ölümü tadacaktır diye bizim inancımıza göre ayet vardır. Dolayısıyla Allah o günümüzde yardımcımız olsun." 

MEHMET NURİ ERSOY: BİZLER İÇİN ÇOK BÜYÜK KAYIP

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ise "Maalesef çok eski değerlerimizi, sinemayı bize sevdiren en büyük değerlerimizi yavaş yavaş kaybediyoruz. Sanat camiası için toplum için o zamanın gençleri için yani bizler için çok büyük kayıp. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Yapacak bir şey yok, Allah herkese sıralı ölüm nasip etsin. Bizim görevimiz onları anlarıyla yad etmek ve yaşatmak. Önemli olan yeni sanatçıların yetişmesi için gerekli ortamı yaratmak, bunu devam ettirmek, sürekli hale getirmek. Onla ilgili gerekli düzenlemeleri, yasaları yaptık, Meclis'ten geçirdik. İnşallah yeni sanatçılara vesile olması için elimizden gerekeni yapacağız. Yapacak bir şey yok, Ayşen Gruda’yı kaybettik, geride kalanlara Allah uzun ömür versin." dedi.

YILMAZ GRUDA: ONLAR ADINA UTANIYORUM!

Cenaze törenine Ayşen Gruda'nın eski eşi Yılmaz Gruda da katıldı. Usta oyuncu duygularını şu sözlerle anlattı:

''Büyük bir değeri kaybettik. Büyük oyuncularla oynadı, o büyük oyuncuların hiçbiri burada yok. Burada olmaları lazımdı, gerekliydi ama yoklar. Ben kendi adıma ve onlar adına doğrusu utanıyorum. Kalkıp gelmeliydiniz, onu gazetelerde uğurlamak yerine; onun tabutun başına gelip 'Güle güle kızım, güle güle Ayşen' demelilerdi. Ben onlara çok çok kırgınım… Bunu bütün sanatçılar yapmalı. Sahnede oynayan birisi sanatçılar tarafından uğurlanmalı. Ayşen büyük bir yetenekti, o yetenekle zirveye çıktı. Onu halk uğurluyor, çünkü onların sanatçısıydı.

Gözümün önünde binlerce resim var. Türk halkı onu bağrına bastı ve zirveye oturttu. Şimdi o zirveden yolcu. Toprağı bol olsun, ışık içinde yatsın. Yeneceğine inandık, zorlandı. Her şey bir yere kadardı. Tanrı'nın istediği oluyor. En güzel şekilde yanına aldı. Soyadımı taşımasından memnundum. O adla yürüdü çünkü... Çok ilkler yaptık onunla. Kabul etmek lazım ki çok sevdiğim kızımın annesi, güzel Yiğit'in anneannesiydi. Madem ki benim soyadımla ad yaptı, onunla da yürüyebilir. Halk onu öyle uğurladı..."

ELVAN GRUDA: BEN ONUN BEBEĞİYDİM

Elvan Gruda annesini anlatırken konuşmakta güçlük çekti:

"Söyleyecek çok söz var ama takatim yok. Onu herkes seviyor, övüyor, kucaklıyor... Ben de aynı duyguları paylaşıyorum ama bir farkla. Ben onun bebeğiyim. Bütün Türkiye'nin ve sevenlerinin başı sağ olsun. Bu süreçte bizimle beraber olan acımızı paylaşan herkese çok teşekkür ediyorum. Ayşen Gruda'nın değerinin hepimiz farkındayız. Onun sanatçılığı, zekâsı, dürüstlüğü, insana olan saygısı, sanatındaki o başarısı inanılmaz... Burada bir sürü genç öğrencisi var. O insanlara o kadar çok şey kattı ki... Alkış almaları için yollarını açtı. Ona çok teşekkür ediyoruz. Saygı ve sevgiyle sonsuzluğa uğurluyoruz."

Haberin fotoğrafları için tıklayınUsta oyuncu Ayşen Gruda son yolculuğuna uğurlandı

AYŞEN GRUDA'NIN TORUNU: BU ÜLKENİN HER AİLESİNDEN BİR İNSANDI

Gruda'nın torunu Emre Gruda, "Anneannem bu ülkenin her ailesinden bir insandı. Her kesimin sevgisini ve toplum empatiyi istedi. Türk halkına karşı hissettiği sevgiden dolayı her kesimle kucaklaşmak istedi" ifadelerini kullandı.


Sıradaki haber yükleniyor...