Aziz Yıldırım davasında şok gelişme

Aziz Yıldırım davasında şok gelişme

Anayasa Mahkemesi, Aziz Yıldırım'ın yeniden yargılanma talebini değerlendirecek olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yazı gönderdi.

20 Mayıs 2014, Salı 19:07 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Şike Davası'nın yargıtay tarafından onanmasının ardından Fenerbahçe başkanı Aziz Yıldırım, avukatları aracılığıyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu. Adil yargılanma hakkının ihlal edildiğini iddia eden Yıldrırım, yüksek mahkemeye sunduğu dilekçesinde bazı iddialarda da bulundu.

Bu iddiaları incelemeye alan Anayasa Mahkemesi, Yıldırım’ın yeniden yargılanma talebini değerlendirecek olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne yazı gönderdi. AYM, mahkemeye gönderdiği yazı ile bazı belgeler istedi. Belgelerden biri Aziz Yıldırım’ın gözaltına alınma ve tutuklama kararlarına ilişkin. Anayasa Mahkemesi’nin bu belgeyi isteme nedeni Yıldırım’ın 4 günlük gözaltı süresini doldurduğu halde gözaltında kaldığı’na yönelik iddiası.

Yüksek Mahkeme, yerel mahkemeden Yıldırım’ın teknik ve fiziki takibe alınmasına ilişkin verilen mahkeme kararlarını da istedi. Aziz Yıldırım’ın, ‘Şike ve teşvik suçu o tarihlerde yasallaşmadığı için hakkımızdaki dinleme kararları silahlı örgüt kapsamında alınmış’ iddiasında bulunmuştu. AYM bu iddiayı da inceleyecek. Aziz Yıldırım’ın bir başka iddiası da ‘mahkemenin tutukluluğun devamına yönelik verdiği kararlarda gerekçelerinin ayrıntılı olarak açıklanmadığı’ yönündeydi. Anayasa Mahkemesi Yıldırım’ın bu iddiasını da incelemek için mahkemeden Aziz Yıldırım’ın tutukluluk haline karar verilen tutunakları istedi. Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım’in Şike davası kapsamında 6 yıl 3 aylık hapis cezası almış, Yargıtay 5. Ceza Dairesi de mahkemenin kararını onamıştı.

Al Jazeera

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER İzmir'de 82 sığınmacı kurtarıldı