Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşmüyor

Aziz Yıldırım'ın başkanlığı düşmüyor

Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi ilk maçı öncesinde Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın, tribünde üzerine yürüyüp fiili saldırıda bulunduğu Yakın Doğu Üniversitesi Başkanı Işık Eyigüngör, Yıldırım'dan şikayetçi olmuştu.

09 Mayıs 2017, Salı 16:25 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Kadıköy Rıhtım Karakolu'na başvurarak yapılan şikayet üzerine İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, kasten yaralama suçundan Sarı-Lacivertlilerin Başkanı Aziz Yıldırım hakkında soruşturma başlatmıştı. Yıldırım'ın önümüzdeki günlerde ifadeye çağrılması bekleniyor.

Basketbol Federasyonu ise 6 ay men cezası verdi. Tek suçtan iki ayrı ceza alamayacağı için Aziz Yıldırım'a, bu hareketi sonrasında Türk Ceza Kanunu veya 6222 sayılı kanundan bir yaptırım uygulanabilecek. Ancak söz konusu suçun yüz kızartıcı olmaması nedeniyle Aziz Yıldırım'ın başkanlığının düşmesi söz konusu değil. 
 

"SÖZ KONUSU DEĞİLDİR"


Spor Hukuku Uzmanı Av. Emin Özkurt'un konuya dair görüş ve değerlendermeleri ise şöyle:

"Bu tokat olayı, 6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun'unda devreye girmesini de beraberinde getirmiştir. 

Bu konuya Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın hızlı bir şekilde müdahil olması, kendisinin talimatıyla Spor Genel Müdürlüğü'nün, söz konusu tokat ile ilgili müfettiş görevlendirerek, konuyu incelemeye aldığı görülmektedir ki bu da önemli bir detaydır.

Zira, benzeri olaylarda daha önce Bakanlığın devreye girmesi pek sık karşılaşılan bir durum değildir. 

Bu yasa çerçevesinden bakılınca Kanun'un 18. maddesi uyarınca Aziz Yıldırım hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanmasına karar verilmesi muhtemeldir. 

Yine aynı maddenin 10. fıkrası bu Kanun hükümlerine göre hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanma kararı verilen kişi, yasak süresince spor kulüplerinde yönetici olamaz demektedir. 

Dolayısıyla, 6222 Sayılı Kanun çerçevesinde Aziz Yıldırım hakkında güvenlik tedbiri olarak spor müsabakalarını seyirden yasaklanmasına karar verilirse, bu yasak süresince spor kulüplerinde yönetici olamaz. 

Burada önemli bir hususa değinmek isterim; böyle bir kararın verilmesi Aziz Yıldırım'ın Fenerbahçe Başkanlığının düşmesi anlamına gelmez, Fenerbahçe Kulübü bir dernektir ve başkanının kim olacağına o derneğin sayın üyeleri karar verir.

Ancak ceza verilirse bu durum, Aziz Yıldırım'ın söz konusu yasak süresince başkanlık temsil ve imza yetkilerini kullanamaması, takımının maçlarını takip edememesi anlamına gelir."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Berke Özer Süper Lig'de ilk defa Fenerbahçe forması giyecek