Baba adaylarının alkol kullanımı çocukta kalp sorunlarına neden olabilir!

Yeni bir araştırmaya göre, çocuk sahibi olmayı planlayan baba adaylarının önceden alkolü bırakmaları gerekiyor çünkü alkol kullanımı, bebekte kalp hastalığı görülme riskini yaklaşık yüzde 44 oranında artırabiliyor.

06 Aralık 2019, Cuma 10:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Doğum sonrası görülen ölümlerin en önemli nedenlerinden

Doğum sonrası görülen ölümlerin en önemli nedenlerinden

Avrupa Kardiyoloji Derneği'nin bilimsel yayını olan Avrupa Önleyici Kardiyoloji Dergisinde yayınlanan araştırmada, alkol kullanan ebeveynlerin çocuklarında doğumsal kalp hastalığı oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Konu hakkında bilgi veren Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Profesörü, Dr. Serdar Kula; “Doğumsal kalp hastalıkları bebeğin anne karnındaki gelişimsel süreci sırasında ortaya çıkan kalbin ve kalpten çıkan ana damarların yapısal bozukluklarıdır. Doğum sonrası görülen ölümlerin en önemli nedenlerinden biridir. Her yıl tüm dünyada 1 milyon 300 bin civarında doğumsal kalp hastalıklı bebek doğar.” dedi.  

Etkenlerden biri alkol kullanımı

Etkenlerden biri alkol kullanımı

Prof. Dr. Serdar Kula; “Doğumsal kalp hastalıklarının birçoğunun ortaya çıkmasında etkenler hâlâ tam olarak bilinmezken, kesin olarak doğumsal kalp hastalıklarına yol açtığı bilinen bazı durumlar da vardır. Bu sebeple, doğumsal kalp hastalıklarının önlenmesi açısından bu etkenlerin ortadan kaldırılması çok önemlidir.

Bu etkenler arasında bulunan alkol kullanımı ile ilgili yapılan çalışmalarda, ebeveynlerin alkol kullanımının bebekte fetal alkol sendromu olarak bilinen geniş yelpazede bulgu ve belirtilere yol açtığı bilinmektedir. Doğumsal anomaliler, gelişme geriliği, bilişsel ve davranış bozuklukları ve öğrenme güçlüğü gibi durumlar bu ebeveynleri alkol kullanan çocuklarda görülebilmektedir. Bunun yanı sıra fetal alkol sendromu olan bebeklerin yüzde 28,5’inde doğumsal kalp hastalığı da görülmektedir.

Alkol kullanan ebeveynlerin çocuklarında doğumsal kalp hastalığı oranı daha yüksek

Alkol kullanan ebeveynlerin çocuklarında doğumsal kalp hastalığı oranı daha yüksek

Dr. Zhang ve arkadaşları da yakın zamanda yayınlanan araştırmalarında bu konuyu incelemiş ve ebeveynlerin alkol kullanımı ile ilgili 55 çalışmayı analiz etmişlerdir. Çalışma sonucunda alkol kullanan ebeveynlerin çocuklarında doğumsal kalp hastalığı oranının daha yüksek olduğu görülmüştür. Hatta hamilelikten önceki 3 ay annelerin alkol kullanımı ile doğumsal kalp hastalığı riski artışı yüzde 16 iken, babaların alkol kullanımında bu oran yüzde 44’e ulaşmaktadır.” diye konuştu.  

En az altı ay önce alkol kullanımının bırakılması öneriliyor

En az altı ay önce alkol kullanımının bırakılması öneriliyor

Kula; “Daha önceki çalışmalar genellikle annelerin alkol kullanımına odaklandığı için literatürde babaların alkol kullanımının bebeğin sağlığı üzerine etkilerine dair çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu sebeple Dr. Zhang ve arkadaşlarının çalışması babaların alkol kullanımının bebeğin sağlığı üzerindeki etkilerini araştıran ilk derleme çalışması olarak dikkat çekicidir. 

Çalışmanın yazarlarına göre kadınlar hamilelikten en az bir yıl önce, erkekler de eşlerinin hamileliğinden en az altı ay önce alkol kullanımını bırakmalıdırlar. 

Bununla birlikte bu çalışmanın gözlemsel bir çalışma olduğunun ve babaların alkol kullanımının çocukların doğumsal kalp hastalığında kesin bir neden olmak için yeterli veri olmadığının altını çizmekte fayda var. Bu nedenle spekülatif çıkarımlar yapmak yerine, konu hakkında gelecekte yapılacak olan kontrollü çalışmaların sonuçlarını beklemek doğru olacaktır.” dedi.  

Betül Meral SARIİZ /posta.com.tr

betul.sariiz@posta.com.tr

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Gebelikte ayak şişmesini önlemenin yolları