'Baba donuyoruz'

Erzurum'dan Rize'ye giderken, çığ düşmesi sonucu mahsur kalan yolculardan Funda Fener babasını cep telefonuyla arayıp “Mazot bitti. Donmak üzereyiz” dedi

22 Kasım 2009, Pazar 05:00
A A

OVİT DAĞI’NDA KISILIP KALDILAR

Erzurum’dan önceki akşam 17.00’de Rize’ye gitmek üzere kalkan midibüste şoför ve muavin dahil 18 kişi vardı. Şoför Hasan Aslan yolu kısaltmak için İspir-İkizdere karayoluna girdi.

Hasan Aslan yolun girişindeki “Dikkat bu yol 17.00-07.00 saatleri arasında trafiğe kapalıdır” yazılı Karayolları tabelasına aldırmadı. Midibüs, 2640 metre yüksekliğindeki Ovit Dağı’na geldiğinde olanlar oldu.

YOLCULARDAN 6’SI ÜNİVERSİTELİ

Hem önüne hem de arkasına çığ düşen midibüs kıpırdayamaz hale geldi. Midibüste, Erzurum Atatürk Üniversitesi’ne bağlı İspir’deki Hamza Polat Meslek Yüksekokulu’nda okuyan 6 öğrenci de vardı.

Öğrenciler durumu ailelerine haber verdi. Karayolları ve Sivil Savunma ekipleri midibüse ulaşmak için harekete geçti. Ancak tipi ve sis buna izin vermedi. Helikopterler de aynı nedenle kalkamadı.

KURTARMA EKİBİNDEN 2 KİŞİ KAYIP

Mahsur kalan öğrencilerden Funda Fener gece 03.00’te babası Köksal Fener’i arayıp “Midibüsün mazotu bitti. Kaloriferi yakamıyorlar. Baba donmak üzereyiz, lütfen bizi kurtarın” diyerek ağladı.

Daha sonra Funda Fener ile irtibat kesildi. Midibüse yardıma giden kurtarma ekibinden de 2 kişi kayboldu. Gazetemizin baskıya girdiği saatlerde midibüs 30 saattir mahsurdu ve kurtarma ekipleri henüz ulaşamamıştı.

Muhammet KAÇAR/DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.