Baba olmak cinsel dürtüleri azaltıyor

Erkeklerdeki testosteron düzeyi baba olduktan sonra bir süre düşüyor

13 Eylül 2011, Salı 14:57
A A

Önceki araştırmalar, denklemin diğer yönde ilerlediği, yani testosteron düzeyi daha düşük olan erkeklerin baba olma ihtimalinin daha yüksek olduğu yönündeydi.

ABD'deki Northwestern Üniversitesi'nden Christopher Kuzawa ve ekibinin yaptığı araştırma baba olmanın, erkeklik hormonu testosteronun seviyesinin düşmesine neden olduğunu gösterdi. Bu da erkeklerin bir süre cinsel açıdan 'durulmasına' neden oluyor.

Birçok hayvan türünde olduğu gibi insanlarda da doğumdan sonra vücudun testosteronun üretimini azalttığını belirten Kuzawa, bu sayede erkeklerin biyolojik olarak, en azından bir süre, çocuğuyla ilgilenmeye programlandığını vurguladı.

Bilim adamları, Filipinlerde 21-26 yaşındaki 624 erkeğin hormon seviyesini 4,5 yıl boyunca inceledi. Bu dönemde, araştırmaya katılanların üçte biri ilk kez baba oldu.

Amerikan PNAS dergisinde yayımlanan araştırmaya imza atanlardan Lee Gettler, testosteron seviyesi yüksek olan erkeklerin 'daha girişken' oldukları için de baba olma şansının daha fazla olduğuna ancak çocuk sahibi olduktan sonra hormonun seviyesinin büyük oranda azaldığına dikkati çekti.

Baba olmanın ve yeni doğan bebeğe bağlı ''sıkıntıların'' duygusal, psikolojik ve fiziksel ''düzenlemeler'' gerektirdiğini belirten Gettler, araştırmanın erkeklerin bu ''düzenlemelerle'' başa çıkabilmesi için ''biyolojik değişim'' geçirebileceğini gösterdiğini ifade etti.

NTVMSNBC

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.