Babalar ile kızlarının iletişimini güçlendirecek 10 ipucu

Babaların kız çocuklarıyla iletişimini küçük yaşlarda kuvvetlendirmek ileri de kusursuz bir baba - kız ilişkisi sağlamaya yardımcı oluyor.

24 Haziran 2020, Çarşamba 16:03 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ergenlik, hem babalar hem de kızları için zor bir dönemdir. Küçük kız çocukları genç kadınlara dönüştükçe, babalar, çocuklarının değişimine nasıl ayak uyduracaklarını anlamada güçlük yaşarlar.


Ebeveynler olarak, rollerimiz zamanla değişir, bizler yetişkinler için bunu idrak ve kabul etmek kolay değilse de kati bir gereklilik. Kız çocuklarımız küçükken görevimiz onları fiziksel ve duygusal açıdan korumaya benzer; ancak yaşları ilerledikçe, daha çok danışman rolüne bürünmemiz gerekebilir.

Ergenlik her iki ebeveyn için de önemli bir geçiştir; ancak babalar açısından kızlarının ergenliğine uyum süreci genelde daha zorlu geçer. Bunun sebebi babaların kendi öncelikli rollerini korumak, sorumlu hissetmek, problem çözmek olarak görmeleri ve bu görevler kızlarının romantik hayatının başlamasıyla zorlu bir hal alması.

Babalar ve kızları için ergenlikle gelen kaçınılmaz değişimleri yönlendirmelerine ve bu geçiş döneminde birbirlerine yakın olabilmelerine yardımcı olacak bazı ipuçları vermek istedik.


Eşinizle iletişiminiz iyi bir model olsun

Eşinizle iletişiminiz iyi bir model olsun

Ergenlik, kız çocuklarının gerçek romantik partnerlerle karşılaştıkları ilk dönemdir; dolayısıyla kızınızla neyin sağlıklı bir ilişkinin parçası olduğunu, neyin olmadığını konuşmak çok önemlidir. Ancak söyledikleriniz ile kızınızın evde tanık oldukları birbirinden farklı ise vereceğiniz hiçbir tavsiyenin önemi yok. Partnerinizle aranızdaki etkileşimin düzeyini iyi ayarlayın, çocuklarınızın doğrudan etkilenmedikleri anlarda bile. Sizi destekleyici bir partner olarak görmek, kızınızın ona karşı olan inancınız konusunda güvenini sağlamlaştıracaktır.


İsteklerine odaklanıp iyice dinleyin

İsteklerine odaklanıp iyice dinleyin

Küçük yaşlardaki çocuklar söz konusu olduğunda yönlendirici olmak önemlidir: Koşma! Dokunma! Ancak kız çocukları büyümeye ve daha fazla özgürlük aramaya başladıklarında, görevimiz değişir, Onların yerine kararlar vermektense, kendileri için akıllıca kararlar vermelerine yardımcı olmamız gerekmesi gibi.

Hazır çözümler sunmaktansa sorunlar üzerinde karşılıklı konuşmak, kızınızın bir sorunu olduğunda size rahatlıkla gelebilmesine ve hayatı boyunca kullanacağı eleştirel düşünce becerilerini inşa etmesine yardımcı olacaktır. Korumaktan ve düzeltmekten biraz uzaklaştığımızda, duymaya, anlamaya ve rehberlik etmeye odaklanabiliriz. Çocukların, özellikle de gençlerin ihtiyaçları tam olarak bu.


Desteğinizi eksik etmeyin

Desteğinizi eksik etmeyin

Gerçekçi konuşmak gerekirse babaların, kız çocuğu olmak ile ilgili tam olarak anlayamadıkları birtakım şeyler var. Basit şeyler; örneğin bir erkek müzik grubuna olan tutku ya da pijama partilerinin olmazsa olmazları gibi. Ya da regl olma, sutyen ölçüsündeki değişimler gibi. Veya cinsiyetçilik ya da taciz gibi daha üzücü deneyimler. Kızınız uzmanlığınız dışında bir şeyler tecrübe ettiğinde, panikleyip geri çekilmeyin. Aksine elinizden geleni yaparak desteğinizi gösterin.

Ped satın almaktan utanıyorsa mesela, sizin için herhangi bir sorun olmadığını ve onun için alıveriş yapmaktan mutluluk duyacağınızı söyleyin. Cinsel taciz ya da sosyal problemler konularında ise kızınızın duygularını minimize etmeye ya da yok saymaya çalışmayın. Bunun yerine ona destek olun ve her ne kadar daha önce hiç böyle bir şey yaşamamış olsanız da onu ciddiye aldığınızı ve onu her an dinlemeye hazır olduğunuzu söyleyerek rahatlatın. Böyle hassas konularda iyi bir dinleyici olup içinizde eğer bir öfke ya da koruma hissi doğuyorsa ona kapılmamak çok önemli. Herhangi bir öfke durumu söz konusu olduğunda tepki vermeden önce içinizden sayı sayın.


Kuralları ortak kararla koyun

Kuralları ortak kararla koyun

Yeni ve daha az otoriter bir yaklaşım belirlemek, bütün kurallardan vazgeçmek anlamına gelmiyor. Ancak sınırlar çizilirken bile pazarlık payı bırakmak ve çocuklara neye önem verdiklerini söyleme fırsatı vermek.

Ergenlikteki kız çocuklarının özgürlüklerinin sınırlarını test etmeye çalışmaları normaldir ancak bu durum, rehberliğinizi istemedikleri ya da ona ihtiyaç duymadıkları anlamına gelmiyor. Kurallar sorunlar çıkmadan önce belirlendiği durumlarda bir sorun yaşadığınızda herhangi bir belirsizlik olmaz ve an içerisinde daha net bir şekilde iletişim kurabilirsiniz.


Övmekten kaçınmayın

Övmekten kaçınmayın

Kız çocukları ergenliğe girdiklerinde, fikrinizin bir değeri yokmuş gibi hissedebilirsiniz; ancak gerçek şu ki düşünceleriniz aslında hiç bu kadar önemli olmamıştı. Söz konusu öz güven olduğunda, ergenlik bir mayın tarlasıdır. Kişisel sohbetler ya da destek verme konularına genelde anneler önderlik etse de şunu unutmamak gerekiyor: kız çocukları her iki ebeveyninin pozitif geri bildirimlerine ihtiyaç duyar özellikle de ergenlik yıllarında. Kızınızın onunla gurur duyduğunuzu bilmesini sağlayın – yalnızca güzelliği ile değil, zekâsı, yaratıcılığı, nezaketi ve mizah anlayışıyla da.


İlgilendiği şeylerle ilgilenin

İlgilendiği şeylerle ilgilenin

Onunla, onun düzeyinde ve onun aktiviteleri ile ilişki kurun.Okula giderken yolda yaptığınız kısa sohbetler de iyi; ancak gerçek bir ilişki kurabilmek adına ilgilendiği şeylere dahil olmanız gerekiyor.

Bunun karmaşık bir şekilde olması şart değil; birlikte sevdiği şarkıları dinlemek, birlikte izlediğiniz bir dizinin olması ya da birlikte bisiklet sürmeye gitmek kadar basit. Kızınızın zamanınıza rehberlik etmesine izin vererek, ilgi alanlarına değer verdiğinizi ona gösterebilir ve ikinizin de keyif alabileceği bir alan yaratabilirsiniz.


Seçtiğiniz kelimelere dikkat edin

Seçtiğiniz kelimelere dikkat edin

Kız çocukları, ilişkilerdeki erkek davranışlarını anlayabilmek adına babalarına bakarlar ve kadınlara karşı kullandığınız dil konusunda da tetiktedirler. Eşinizle, kızınızla ya da çevrenizdeki diğer kadınlarla saygılı ve destekleyici bir şekilde konuştuğunuzu umuyoruz; ancak kadınlarla saygısızca ya da cinsiyetçi bir tonla konuşmak gibi bir alışkanlığınız varsa eğer, unutmayın ki kızınız bunları duyuyor.


Zor konuları halledin

Zor konuları halledin

Cinsellik ya da alkol gibi konular söz konusu olduğunda, babalar dediğim dedik olmaya meyillidir. Bunun üstesinden gelebilmenin yolu kızınızın başı çekmesine izin vermek; sohbetin nasıl ilerleyeceğini dikte etmek yerine, konuşmasına yardımcı olmaya çalışmanız. Ayrıca uzun vadede iletişimin korunabilmesi adına büyük yardımcı.

Babalar ağır ve derin konuları ne zaman ve nasıl açtıkları konusuna kafa yormalılar. Önemli konuları uzun ve tek seferlik bir konuşma haline getirmek ya da kızınız henüz hazır değilken ciddi bir sohbet talep etmek, geri tepecektir. Bunu yerine konuşma yollarını açık bırakmalısınız ki kızınız hazır hissettiğinde konuşmanın sorun olmadığını bilsin.


Sevginizi göstermekten kaçınmayın

Sevginizi göstermekten kaçınmayın

Kız çocukları henüz küçükken, babalar onları omuzlarında gezdirmekten, sarılmaktan ya da onları öpmekten çekinmezler. Ancak ergenliğe geçiş, fiziksel sevgiyi biraz kafa karıştırıcı hale getirebilir. Babaların neyin uygun olup olmadığı konusunda kendilerinden emin olamamaları normaldir; ancak sevgi gösterilerini azaltmamak, kritiktir. Sarılmalar bir anda sırt sıvazlamaya dönüştüğünde, kızınız babasının değişen vücudundan utandığını ya da daha kötüsü artık sevilmediğini düşünebilir.


Gerçekten önemli olana odaklanın

Gerçekten önemli olana odaklanın

Baba olmak zor iştir; ama bir o kadar da değerlidir. Ergenlikteki kızınıza ne kadar önemli olduğunu hissettirmek, kimliğinin kırılgan olduğu bir dönemde büyük bir öz-değer kaynağıdır. Ve hayatı boyunca kendisiyle birlikte taşıyacağı bir şeydir. Aynı fikirde olmadığınızda ya da tüm kararlarına katılmadığınız da bile onu ne kadar çok sevdiğinizi ve daima seveceğinizi hayatının her anında hissettirmeye çalışın.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Ebeveynlerin boşanması çocuğa nasıl anlatılmalı?