'Babam annemi öldürdü'

Manisa'da, 8 aylık hamile eşi Burcu Çapar'ı (22) çocuğunun gözleri önünde darp ederek öldürdüğü iddia edilen Semih Çapar'ın ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edildi

28 Nisan 2015, Salı 20:16
A A
'Babam annemi öldürdü'

Olay günü aynı araçta bulunan Burcu Çapar’ın 5 yaşındaki kızı E.T.Ç.’nin psikolog eşliğinde CD’ye alınan görüntülü ifadesinde, "Babam annemi öldürdü. Babam annemi tekmeledi. Kötü baba" dedi.

Manisa 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki dördüncü duruşmaya; tutuklu sanık Semih Çapar, öldürülen Burcu Çapar’ın babası Süleyman Akyol, annesi Fatma Akyol, sanığın avukatı Emin Uz, Burcu Çapar’ın ailesinin avukatı Manisa Barosu tarafından atanan Mehmet Özyolcu katıldı. Kadın Cinayetlerini Önleyeceğiz Manisa Platformu ile Manisa Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri de duruşmayı izledi. Davanın bu celsesinde olay günü araçta bulunan çiftin 5 yaşındaki kızı E.T.’nin CD’ye alınmış görüntülü ifadesi dinlendi. E.T.Ç., "Kötü baba geldi, beni aşağıya itti. Annemi aşağıya itti. Kötü baba, annemi ayakkabısıyla dövdü. Sonra motorlu bir amca geldi. ’Yapma’ dedi. Bende yapma dedim. Sonra kötü baba, annemi hastaneye götürdü. Babam annemi öldürdü. Babam annemi tekmeledi. Kötü baba" dediği görüldü.

BABADAN KAYDA İTİRAZ


E.T.Ç.’nin ifadesinin ardından hakim tarafından söz verilen sanık Semih Çapar, kızının psikolojisinin etki altında bırakıldığını önü sürdü. Görüntüyü kabul etmediğini söyleyen Çapar, "Ben yaklaşık bir senedir cezaevindeyim. Kızımı görememenin acısı içindeyim. Bu ifadeyle kızıma annesini ölüm acısını yaşatıyorlar. Kızımın psikolojisini etkiliyor ve yönlendiriyorlar. Benim 6 yaşında bir kardeşim var. Ona bile hala Burcu ablasının öldüğünü bile söylemediler. Psikolojisi etkilenmesin diye. Kızıma ’Baba anneyi öldürdü’ sözleriyle etki yapıyorlar. Bu şekildeki kaydı kabul etmiyorum. Eğer gerçekten kızımın ifadesine başvurulacaksa o zaman mahkemeye getirilecekti" dedi.

Cinayeti işlemediğini söyleyen sanık Çapar, "Allah bana bir oğul nasip etmiş. Ben eşimi, kızımı ve doğacak oğlumu çok seviyordum. Bir baba oğluna ve eşine nasıl kıyabilir. Bir baba evladına nasıl kıyar. Ben Burcu’yu asla öldürmedim. Ben ailesini kendi ailem gibi gördüm. Ben Burcumun ve karnındaki oğlumun mezarını bile bilmiyorum. İddianamede ’Canavarca adam öldürme’ ibaresi yer alıyor. Ben canavar olsaydım neden eşimi hastaneye götürmeye kalkayım. Ben eşini ve çocuğunu seven bir babayım. Ben kimseyi öldürmedim" diye savunma yaptı.

SANIK AVUKATINDAN TAHLİYE TALEBİ

Sanığın avukatı Emin Uz, Çapar’ın cinayet işlediğine yönelik hiçbir somut delilin bulunmadığını ve İstanbul Adli Tıp Kurumu’nun verdiği raporda da Burcu Çapar’da hiçbir darp izine rastlanılmadığını ’Otomobilden düşme veya düşürülme neticesinde yaşanan travmaya dayalı ölüm olayı’ şeklinde ibaresinin bulunduğunu belirtti. Müvekkilinin serbest bırakılmasını isteyen sanık avukatı Uz, küçük kızının görüntülü ifadesinin itibar görmemesi gerektiğini belirterek, "Daha öncede bilirkişi huzurunda alınan ifadede de bilirkişi küçük kızın kendisini ifade etme yeteneğinde zorlandığını, olayın üzerinden uzun zaman geçmesi sebebiyle olayı tam olarak anlatamadığına yönelik rapor sunmuştu. Bu nedenle küçük kızın görüntülü ifadesinin mahkeme heyeti tarafından itibar görmesini istemiyoruz. Artık müvekkilimin suçsuzluğunu belirten şartlar oluşmuştur. Bu nedenle Semih Çapar’ın tahliye edilmesini talep ediyoruz" dedi. Mahkeme heyeti, tahliye talebini reddetti.

MAYIS’A ERTELENDİ

E.T.Ç.’nin ifadelerinin bilir kişi eşliğinde tam olarak yazılı deşifre edilmesi, duruşmaya üç kez çağrılan ancak belirli sebeplerden dolayı gelmeyen olay günü CBÜ Hafsa Sultan Hastanesi Acil Servisi’nde görev yapan doktor Ülkün Ünlü Uysal’ın tekrar çağrılıp dinlenmesi için duruşma; 21 Mayıs Perşembe günü saat 15.15’e erteledi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI TALEBİ


Duruşma öncesi basın açıklaması yapan Manisa Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu üyelerine; CHP’li Manisa Milletvekili adayları Mazlum Nurlu ile Mustafa Başgülşen’de destek verdi. Adliye Sarayı’nın önünde toplanan yaklaşık 30 kişilik grup ’Kadın Cinayetlerini Durduracağız’, ’Asla Yalnız Yürümeyeceksin’ ve ’Burcu İçin Adalet İstiyoruz?’ sloganlarını attı. Platform adına açıklama yapan Sevgi Akyüz, kadın katillerine hiçbir indirimin yapılmamasını ve ağırlaştırılmış müebbet cezası verilmesi gerektiğini vurguladı.

İlker KILIÇASLAN-Ersan ERDOĞAN/ MANİSA, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.