Besicilik yapan babasına saldırıp öldüren boğayı kesti

Eskişehir Beylikova'da 72 yaşındaki besici Hayrettin Yaman, beslemeye gittiği 1 tonluk boğanın saldırısı sonucu hayatını kaybetti. Yaman'ın oğlu, 'İncelemeler bittikten sonra kesim izni aldık ve boğayı kestik. Aynı ağılda yüz yüze gelmek istemedim. Sürekli onu görünce babam aklıma gelecekti' dedi

27 Eylül 2018, Perşembe 11:53 Son Güncelleme:
A A
Besicilik yapan babasına saldırıp öldüren boğayı kesti

Eskişehir'in Beylikova ilçesinde 20 yıldır büyükbaş hayvancılık yapan 72 yaşındaki Hayrettin Yaman, 1 ton ağırlığındaki boğanın saldırısı sonucu hayatını kaybetti.

Aşağı İğde Ağacı köyünde yaşayan Hayrettin Yaman, önceki gün sabah saatlerinde evinin bahçesindeki ahıra hayvanlarına yem vermeye gitti. Ağılda zincirinden kurtulan boğayı fark eden Yaman, hayvanı tekrar zincirine bağlamak istedi. 

CENAZESİ OĞLU TARAFINDAN BULUNDU

1 ton ağırlığındaki boğanın kendisine vurmasıyla yere düşen ve hayatını kaybeden Yaman'ın cenazesi, Beylikova'dan her gün kendisine ekmek getiren oğlu Adnan Yaman (45) tarafından bulundu. Cenaze, köy mezarlığında toprağa verildi.  

Boğa saldırısı sonucu hayatını kaybeden Hayrettin Yaman (solda) ve boğayı kestiren oğlu Adnan Yaman

Adnan Yaman, yaptığı açıklamada, bu elim olaydan dolayı üzgün olduklarını söyledi. Yaman, babasının küçük yaştan beri hayvanlarla iç içe olduğunu anlatarak, "Babam 50 yıldır hayvanlarla birlikte. Hatta çoğu zaman onları tarar, temizlerdi. Sabah saat 7.00 gibi ağıla gitmiş. Hayvanın zincirden kurtulduğunu görünce bağlamak istemiş sanırım. Hayvan da babamı altına alıp ezmiş. Ağıla girdiğimde bedeni soğumuştu." dedi. 

'ONU GÖRÜNCE SÜREKLİ BABAM AKLIMA GELECEKTİ, KESTİK'

Jandarmanın incelemelerinin ardından boğayı kesme kararı aldıklarını ifade eden Yaman, şöyle devam etti: 

"Ekmek almaya gitmiştim. Sadece 10 dakika beklese ben yetişecektim. Beklememiş. Kendi başına bağlayabileceğini düşünmüş sanırım. Evim ilçede olduğu için sabahları babama ekmek getiriyorum. Akşamında görüşmüştük. Sağlık problemi yoktu. Ekmeği alıp geldiğimde ağıldan ses duydum. Koşarak gittim. Babamın ayaklarını yerde görünce anladım. Hayvan babamı vurup ezmiş. Ben gelene kadar iş işten geçmişti. Olay yeri inceleme geldi, savcılık geldi. İncelemeler bittikten sonra kesim izni aldık ve tosunu kestik. Aynı ağılda yüz yüze gelmek istemedim. Sürekli onu görünce babam aklıma gelecekti. O psikolojiyi atamayacağımı düşündüm." 

BAKIMINI SÜREKLİ KENDİSİ YAPIYORDU

Aşağı İğde Ağacı köyünün muhtarı Lütfü Yaman da vefat eden Hayrettin Yaman'ın amcası olduğunu belirterek, "Olay sabah saatlerinde olmuş. Oğlu Adnan, babasını ağılda bulmuş. Hayvan amcama alışıkmış. Sürekli bakımını yapıyormuş. Eliyle beslediği bir hayvan. Biraz hareketli bir tosundu. Zincirinden kurtulunca amcamı altına alıp ezmiş. Amcam bu köyde 3 kez muhtarlık yaptı. Sevilen bir insandı. Allah rahmet eylesin." diye konuştu. 

Amcasının oğlu Hayrettin Yaman'ın mezarında Kur'an-ı Kerim okumak için köy mezarlığına gelen Niyazi Yaman (78) ise yaşanan olaydan dolayı üzgün olduklarını belirtti.

AA


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.