Babasının anısını yaşatmak için bunu yaptı: 'Amca rahatsız mı, niye konuşmuyor?' diyorlar

Giresunlu Mürteza Kuğu’nun vefat eden babasının hatırasını yaşatmak için yaptırdığı balmumu heykeli, eve gelen misafirleri şaşırtıyor. Kuğu " İlk kez gelenler selam verip 'Amca rahatsız mı? Niye konuşmadı?' diyenler oluyor ama onun balmumundan olduğunu anlayınca şaşırıyorlar" dedi

25 Mayıs 2019, Cumartesi 12:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İlkbahar ve yaz aylarını Görele ilçesinin Şahinyuva köyündeki evinde geçiren Kuğu, 6 yıl önce 76 yaşında ölen babası Mahmut Kuğu’ya duyduğu sevgi ve minnetten ötürü Bursa’da babasının balmumu heykelini yaptırdı.


Kuğu, köydeki evine getirdiği ve babasının kıyafetlerini giydirdiği heykeli, evinin baş köşesine oturttu. Eve gelen misafirler canlı sandıkları heykel karşısında şaşkınlıklarını gizleyemezken kimileri heykelin elini sıkmak  için yanına gidiyor.


Mürteza Kuğu, babasının yörede halk tarafından çok sevilen biri olduğunu söyledi.


Babasının her zaman çocukları sevindiren, vatandaşlarla şakalaşan, iyi bir sima olduğunu dile getiren Kuğu, bir anımsatma olması amacıyla babasının balmumu heykelini yaptırmaya karar verdiğini kaydetti.

   


Kuğu, balmumu heykel fikrinin, Bursa’da bir müzede gezdiği sırada oluştuğunu belirterek "Bir gönül ehli kişilik olan babamı ölümsüzleştirmek için balmumu heykelini yaptırdık. Heykeli de evimizin baş köşesine oturttuk, ona bakarak hatıralarımızı yad ediyoruz. Aslında o bizim gönlümüzde duruyor, orada sadece kalıp olarak yer alıyor." dedi.

BAHÇEYE DE ÇIKARIYOR

BAHÇEYE DE ÇIKARIYOR

Havanın durumuna göre heykeli bahçeye de çıkardığını ifade eden Kuğu, "Hava yağmursuz ve serin olduğunda dışarıya da çıkarıyorum. En çok minnet duyduğumuz yönü onun bize bıraktığı güzel ahlak ve terbiye. Onun oğlu olduğunu söylediğimiz herkesten rahmet duyuyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor" diye konuştu.


Mürteza Kuğu, heykeli görenlerin babasını çoğu zaman canlı zannettiğini belirterek şöyle devam etti:


 "İlk kez gelip tanımayanlar selam verip 'Amca rahatsız mı? Niye konuşmadı?' diyenler oluyor ama onun balmumundan olduğunu anlayınca şaşırıyorlar.  'Amca neden hareket etmiyor?' diyenler oluyor, yanına kadar gidip el uzatanlar  oluyor. Canlı gibi duruyor, damarlarına kadar ince ayrıntıları var, 4 senedir balmumu heykeli burada duruyor."

    

 Balmumu heykelinde babasının kıyafetlerinin yer aldığını dile getiren Kuğu, heykeldeki ayakkabı, ceket, baston ve kavalın babasına ait olduğunu söyledi.

    

Kuğu, 80 yaşındaki annesi Emine Kuğu’nun zaman zaman heykelin yanına gelip babasına "Kerem" diye seslenerek dertleştiğini de sözlerine ekledi.


AA


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 2020 EFT havale ücretleri ne kadar? Ücret almayan bankalar hangileri?