Babasının soyadını istemedi, nüfusundan sildirdi

Babasının soyadını istemedi, nüfusundan sildirdi

İzmir'de 24 yaşındaki genç kız, dünyaya geldikten sonra annesinden boşanan ve bir daha kendisini aramayan babasının soyadını sildirmek için dava açtı. Genç kızı haklı bulan hakim, babanın soy isminin silinip yerine annenin soy isminin yazılmasına karar verdi

13 Temmuz 2015, Pazartesi 16:46 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

İzmir’de özel bir şirkette çalışan 24 yaşındaki Özlem G., bir yıl önce babasının soyadını sildirmek için Asliye Hukuk Mahkemesi’ne dava açtı. Kendisinin dünyaya gelmesinden kısa bir süre sonra annesi ile babasının boşandıklarını, kendisinin annesinin yanında kaldığını dava dilekçesinde belirten Özlem G., "Ben 24 yaşına kadar babam gelip beni arar diye bekledim. Bir gün olsun gelip benim saçımı okşamadı, diğer babalar gibi sahip çıkmadı. 24 yaşına kadar hep baba özlemi yaşadım. Beni arayıp sormayan bir babanın soyadını taşımak bana manevi anlamda büyük rahatsızlık veriyor. Hatta psikolojim bozuluyor. Onun ne adını ne de soyadını duymak istemiyorum" dedi.

Genç kızın dava dilekçesinde yazdığı gerekçeleri değerlendiren hakim, babanın kimlikteki soyadının silinip yerine annenin soyadının yazılmasına karar verdi. Genç kızın babasından intikam almak için açtığı bu dava aynı zamanda emsal teşkil niteliği oluşturdu.

Babanın soyadını kullanmak istemeyen birçok kişi bu karar sayesinde dava açabilecek.

İHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER 8 Mart 2021 Çılgın Sayısal Loto sonuçları