Bacak bacak üstüne atamıyorsanız dikkat! Bu tehlikenin sinyali olabilir

Yürürken, merdiven inip çıkarken, öne doğru eğilip ayakkabı bağlarken kalçada ya da kasığın iç kısmında hissedilen ağrılar bir tehlike sinyali olabilir. Vücudumuzdaki en büyük ekleme sahip olan kalça bölgesinde ağrı varsa vakit kaybetmeden uzmana danışılmalı. Aksi halde hareket kabiliyeti kısıtlanır, yaşam kalitesi düşer, altta yatan ciddi bir hastalık varsa atlanıp tedavisi gecikebilir. Kalça ağrılarının, bel fıtığı ağrılarıyla sıklıkla karıştırıldığını belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof.Dr. Hakan Özsoy, kalça ağrıları ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi

01 Temmuz 2019, Pazartesi 10:49 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
AĞRI, ANİ BIÇAK SAPLANMASI ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

AĞRI, ANİ BIÇAK SAPLANMASI ŞEKLİNDE ORTAYA ÇIKIYOR

Yetişkinlerdeki kalça ağrıları daha çok kasık içinde ve kalçanın dış tarafında hissedilir. Çoğunlukla kalçadaki yaralanmalardan ya da kireçlenmelerden kaynaklanan bu ağrılar, mekanik şekilde ortaya çıkar. Kalça ağrıları daha çok yürürken, merdiven inip çıkarken, öne doğru eğilip ayakkabı bağlarken, çorap giyerken, bacak bacak üstüne atarken ya da bir arabaya inip binerken ani bıçak saplanmaları olarak kendini belli eder.

SPOR PERFORMANSINI DÜŞÜRÜYOR

SPOR PERFORMANSINI DÜŞÜRÜYOR

Genç yaş grubunda yani 30’lu ya da 40’lı yaşlardaki kişilerde görülen kalça ağrılarının sebepleri arasında, genellikle kalça içindeki “labrum” denilen yumuşak dokuların yaralanmaları, yırtıkları ya da kalça kemiği üzerindeki şekil bozuklukları bulunur. Eğer böyle bir durum varsa kişilerde spor yaparken ya da uzun yürüyüşlerde kasığın içinde, kalçanın dış ya da iç tarafında ağrı olur ve sportif performans düşer. Bu hastalığa "kalçada sıkışma" hastalığı ya da "kalça içinde yırtıklar" denir.

KENDİ KANINIZLA İYİLEŞİN

KENDİ KANINIZLA İYİLEŞİN

Bu tür hastalara uygulanan tedavi yaklaşımı genellikle ilk önce istirahat şeklinde olur. Hastaların kalça röntgenlerinde ya da MR’larında şekil bozukluklarının görülmesi sonucunda, öncelikle fizik tedavi ya da PRP enjeksiyonu denilen yani hastanın kendi kanından elde edilen trombositlerin kalça eklemi içine verilmesi şeklindeki tedavi yöntemi uygulanır. Bu tedavi yöntemleri çoğunlukla hastaların şikayetlerinin azalmasına ve genel durumun iyileşmesine yardımcı olur.

BACAJ BACAK ÜSTÜNE ATAMIYORSANIZ DİKKAT!

BACAJ BACAK ÜSTÜNE ATAMIYORSANIZ DİKKAT!

Ancak şikayetler her şeye rağmen geçmiyorsa, kişinin günlük hayatını etkiliyor, hareketleri kısıtlıyor ve bacak bacak üstüne atmayı engelliyorsa cerrahi müdahalede gerekebilir. Genç yaş gurubunda yer alan hastalara kalça artroskopisi uygulanır. Bu cerrahi yöntemle kalçaya 3-4 delikten girilip kamera eşliğinde yüksek teknoloji kullanılarak kemiklerdeki şekil bozuklukları tıraşlanır ya da oluşan yırtıklar dikilir.

KİREÇLENMELER ORTA YAŞ GRUBUNU TEHDİT EDİYOR

KİREÇLENMELER ORTA YAŞ GRUBUNU TEHDİT EDİYOR

Daha ileri yaşlardaki kişilerde ise kireçlenmeler ve eklem aşınmaları görülür. Kireçlenmede ağrı daha çok ilk birkaç adımda olurken biraz ısınmanın ardından azalabilir. Fakat kireçlenme ilerledikçe topallama, kasığa vuran ağrı, hatta bacakta ciddi hareket kısıtlılığı sürekli hale gelebilir. Bu tür durumlarda kilo vermek, zorlayıcı aktivitelerden uzak durmak ve fizik tedavi fayda göstermektedir. Bununla birlikte kireçlenme çok ileri değilse kalça ekleminin içine kayganlığı artırıcı bazı sıvıların enjeksiyonu, ağrı seviyesini azaltır.


BEL FITIĞI İLE KARIŞTIRILABİLİR

BEL FITIĞI İLE KARIŞTIRILABİLİR

Kalça ağrılarıyla, bel fıtığı ağrıları birbiriyle karıştırılabilir. Hatta bazı hastalarda hem kalça hem de bel sorunu bir arada olabilir. Bu tür durumlarda ağrının nereden kaynaklandığını tespit edebilmek için hastanın kalça ekleminin içine uyuşturucu enjeksiyonu yapılır. Böylece kalça ekleminin ağrısını 4 saatliğine geçirerek ağrının belden mi yoksa kalçadan mı geldiği ayırt edilebilir. Bu tür durumlarda yaşanılan en büyük sorun ağrının doğru tespit edilemeyip yanlış cerrahi uygulanmasıdır. Bel ağrıları genellikle popo bölgesinde ve kalçanın arkasından başlayıp bacağın arkasından topuğa kadar vuran bir ağrı şeklinde meydana gelir. Bu tür hastaların şikayetlerinin iyi dinlenilip tetkiklerinin dikkatlice incelenmesi gerekir.

KALÇA AĞRILARINDAN KORUNMAK İÇİN 6 ÖNERİ

KALÇA AĞRILARINDAN KORUNMAK İÇİN 6 ÖNERİ

Kalça ağrılarında tanı konulması için mutlaka röntgen; eğer yırtıktan şüpheleniliyorsa o zaman MR görüntüsü istenir. Her ağrı için hemen doktora gitmeye gerek yoktur. Öncelikli olarak bir süre istirahat edip ağrı kesicilerle ağrının geçmesi beklenmeli, eğer yine de ağrı geçmiyorsa o zaman doktora başvurulmalı.


Bu tür ağrıların çoğunluğu genetik yapıda olmakla beraber, kalça ağrılarını yaşamamak ya da kurtulmak için bazı öneriler şunlardır:


1. Ağrıları azaltmak için kilo almamak


2. Kemik sağlığını korumak için sigara içmemek


3. Günlük yürüyüş yapmak


4. Dengeli beslenmek


5. D vitamini almak için 20 dakika güneş altında durmak


6. Yaşa göre yeterli kalsiyum almak

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Posta Gazetesi Haydar Dümen’e sorulan yeni sorular (30 Mayıs 2020 )