Bademcikler yarardan çok zarar veriyorsa alınmalı!

Uzmanlara göre, büyük bademcikler çocuklarda horlama, uyku apnesi, uykusuzluk, dikkat dağınıklığı gibi sorunlara oluyorsa ameliyatla alınmalı. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Alper Tutkun yanıtladı. Hazırlayan: Özgür Gökmen Çelenk

03 Aralık 2021, Cuma 13:13 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
ÇOCUKLARDA BADEMCİK BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

ÇOCUKLARDA BADEMCİK BÜYÜMESİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Bademcikler aileden gelen yapısal nedenlerle büyük olabiliyor. Fakat en yaygın sebebi sık geçirilen boğaz enfeksiyonlarıdır. Büyük bademcik çocuklarda hem solunum hem beslenme problemlerine neden oluyor. Bunun dışında sık iltihaplanarak hatta beta mikrobunun üremesine ev sahipliği yaparak sık enfeksiyona neden olabiliyor. Büyük bademcikler çocuklarda horlama, kalitesiz uyku, işitme azlığına yol açıyor. Bunlar da yetersiz beslenme, gelişme geriliği , gündüzleri yorgunluk, hırçınlık, dikkat dağınıklığı, okul başarısında düşüklük, gibi çocuğun tüm hayatını olumsuz etkileyen sorunlara neden olabiliyor.


HANGİ DURUMDA AMELİYAT SEÇENEK OLMALI?

HANGİ DURUMDA AMELİYAT SEÇENEK OLMALI?

 Çocuk yılda 5 kereden fazla bademcik iltihabı geçiriyorsa, Sürekli ilaç kullandığı halde tedavilere yanıt vermiyorsa, Uykuda ya da günlük hayatında solunum problemi yaşıyorsa, Kulakta sıvı birikimi ve işitme kaybı oluşmuşsa, Beslenmede zorlanıyorsa, Gelişme geriliği, konuşma problemleri ortaya çıkıyorsa o zaman bademciklerin ameliyatla alınmasını öneriyoruz. Ayrıca sık tekrarlayan bademcik enfeksiyonlarının kalbe, eklemlere ve böbreklere zarar verdiği de unutulmamalı. 


AMELİYAT HANGİ YAŞTA YAPILMALI?

AMELİYAT HANGİ YAŞTA YAPILMALI?

Bademcik ameliyatları 2 yaşından sonra herhangi bir yaşta yapılabilir, üst sınır yoktur. Çocuklarda bademcik ameliyatları genellikle 3-5 yaş arasında uygulanıyor.


AMELİYAT NASIL YAPILIYOR? 


Bademcik ameliyatları genel anestezi altında yapılıyor ve cerrahi 10-20 dakika civarında sürüyor. Ancak hastanın anestezi için hazırlanması, ameliyat sonrası kanama kontrolü ve anestezinin sonlandırılması aşamaları ile birlikte toplam süre 45-60 dakikayı buluyor. Standart bademcik ameliyatlarında gerçekleşen ortalama kan kaybı göz önüne alınarak 10 kilogramın altındaki çocuklarda bademcik ameliyatının yapılması önerilmiyor. Ancak “thermal welding” teknolojisinin kullanıma girmesiyle birlikte artık bademcik ameliyatlarında neredeyse hiç kanama olmuyor. Bu yöntemde ısı enerjisiyle çevre dokulara zarar vermeden bademcikler çıkarılıyor. Dolayısıyla hastanın kilosu ameliyat kararı için bir kriter değil. Thermal welding yöntemi ile ağrı da standart ameliyatlara göre daha az oluyor, hasta daha hızlı iyileşiyor ve daha kısa zamanda normal beslenmeye geçebiliyor. 10 yaş altındaki hastalar ameliyat sonrası 4-6 saatlik gözlemi takiben evlerine gönderilebiliyor. Ancak genel anestezi sonrası 1 gece hastanede yatırmak daha yaygın uygulanıyor.


BADEMCIKLER BOĞAZIN KORUYUCU KALKANI, ALINDIKLARINDA ÇOCUK DAHA SIK HASTALANIR” INANIŞI DOĞRU MU?

BADEMCIKLER BOĞAZIN KORUYUCU KALKANI, ALINDIKLARINDA ÇOCUK DAHA SIK HASTALANIR” INANIŞI DOĞRU MU?

 Özellikle ilk 3 yaşta, bademcikler solunum problemi yaşatmıyorsa, vücut savunma sisteminin gelişmesindeki katkıları göz önüne alınarak cerrahi geciktirilebilir. Ya da aşırı büyük bademcikler radyofrekans ile küçültülebilir. Ancak bademciklerin varlığı yarardan çok zarar getiriyor, şikayetlere neden oluyorsa o zaman kesinlikle bademciklerle vedalaşmak gerekiyor. Evet bademcikler vücutta bir rol üstleniyor ama bademcik olmadan da gayet sağlıklı bir şekilde yaşanabilir.

Waldeyer halkası denilen lenfoid yapılar bu görevi üstleniyorlar. Genellikle aileler, “çocuk büyüdükçe bademciği küçülür” diye düşünerek beklemeyi tercih ediyorlar. Ancak çocuk eğer büyük bademcik kaynaklı sorunlar yaşıyorsa büyüsün diye beklemek, ileride işitme kaybından konuşma yetersizliğine, büyüme geriliğinden kalp yetmezliğine kadar geri dönüşü zor sonuçlar doğurabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bademcik iltihabı yorgun ve uykusuz çocukları yakalıyor