Bağımsızlar'dan Meclis'e boykot

Bağımsızlar'dan Meclis'e boykot

BDP destekli milletvekilleri Hatip Dicle'nin milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik kararı protesto için TBMM'ye girmeme kararı aldı

23 Haziran 2011, Perşembe 14:00 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BDP’nin desteğiyle Diyarbakır’dan bağımsız milletvekili seçilen Hatip Dicle’nin vekilliğinin YSK tarafından düşürülmesi üzerine BDP’nin desteğiyle bağımsız milletvekili seçilenler bugün Diyarbakır’da olağanüstü toplandı. Toplantıdan TBMM'ye gitmeme kararı çıktı.

Basına kapalı yapılan toplantıda bağımsız vekiller, dün Demokratik Toplum Kongresi’nin (DTK) yaptığı "Meclis’e gitmeme" tavsiyesini değerlendirdi.

BDP’nin desteklediği KCK/TM davasında tutuklu bulunan Hatip Dicle ile birlikte 6 vekil adayı dışında aralarında Ahmet Türk, Leyla Zana, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder, Gültan Kışanak, Altan Tan’ın da bulunduğu 30 milletvekili Diyarbakır’ın merkez Kayapınar İlçesi’nde bulunan Cegerxwin Kültür Merkezi’nde bir araya geldi. Toplantı öncesi kültür merkezinin kafeteryasında bir araya gelerek bol bol sohbet eden bağımsız milletvekilleri Ahmet Türk’ün gelişinden sonra toplantıya başladı.

>> 8 SORUDA 'HATİP DİCLE' KRİZİ

Bağımsız milletvekilleri, DTK’nın dün yaptığı "Siyasi parti olarak en büyük bileşenimiz olan BDP’nin, MYK’sını ve meclis grubunu toplayarak, daha önce verdikleri, ’bir tek eksik olsa bile Meclis’e gitmeyeceğiz’ kararı doğrultusunda, tüm halkımıza, Türkiye ve dünya kamuoyuna açık ve net bir şekilde iradesini deklare etmeyi acil olarak tavsiye eder" önerisini değerlendirdi.

Bağımsız adaylar toplantıda DTK’nın bu tavsiyesine uyarak TBMM'ye girmeme yönünde karar aldı.

Toplantının ardından bağımsız vekillerin Kayapınar BDP ilçe binasına kadar vatandaşlarla yürüyeceği öğrenildi.Bu arada, öğleden sonra gerçekleşecek yürüyüş güzergahının yanısıra kentin bir çok kritik noktasında çevik kuvvet ekipleri tarafından çıkabilecek olaylara karşı önlemler alındı.

İŞTE O SERT AÇIKLAMA:

Toplantı alınan kararların sonuç bildirgesini Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Şerafettin Elçi okudu. Meclise gitemeyeceklerin ifade eden Elçi, şöyle dedi:

"Emek, Demokrasi ve Özgürlük Bloku, Türkiye halklarının barış içerisinde ve özgürce bir arada yaşaması amacıyla yan yana geldiği günden beri bir çok operasyonun hedefi haline gelmiştir.

YSK vetosuyla başlayan süreç, keyfi tutuklama ve gözaltılar, askeri ve siyasi operasyonlarla hiç durmadan devam etmiştir. Bu engelleme ve barış sürecinini önünü tıkama operasyonlarının son halkası Diyarbakır Milletvekili sayın Hatip Dicle’nin yasal hakkının yetkisiz bir kurum tarafından gasp edilmesiyle sonuçlanmıştır.

Dün, bu tarz operasyonlardan mağdur olduklarını iddia edenler, bugün bu operasyonun bizzat mimarlığını üstlenmiş durumdadır. Halklarımıza barış ve özgürlük sözü vermiş olan blokumuzun bu şartlar altında benzeri operasyonlara sürekli muhatap olacağı anlaşılmıştır.

Parlamento ve iktidar bu haksızlığı giderme ve demokratik siyasetin önünü açarak çözüm olanaklarını geliştirme yolunda somut bir adım atıncaya kadar parlamentoya gitmeyeceğiz.

AK Parti yönetimi, çalınmış milletvekilliğini hakkı olana derhal iade etmelidir. Tüm demokrasi güçlerini, barış ve özgürlük sürecini baltalayan bu operasyonlara karşı, demokrasiden taraf olmaya davet ediyoruz."

DHA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yasakların ardından patlama yaşanacak