Bağış kalple yeni hayat

Hastalığı nedeniyle yanında taşıdığı yapay kalple yaşayan 50 yaşındaki işçiye, 17 yaşındaki bir gencin kalbi nakledildi.

27 Ağustos 2009, Perşembe 11:39
A A
Bağış kalple yeni hayat

ÖLÜMLE YÜZ YÜZEYDİ

Manisa Saruhanlı’ya bağlı Halitpaşa beldesinde yaşayan işçi İsmail Çıvgın 2005 yılında kalp yetmezliği nedeniyle rahatsızlandı. Yaşam savaşı veren İsmail Çıvgın (50) yoğun bakımda tedavi görüyordu. İsmail Çıvgın’ın sağlığına kavuşması için tek çare kalp nakliydi. Ama bir türlü uygun kalp bulunamamıştı.

ACILI AİLE BAĞIŞLADI

İsmail Çıvgın’a yapay kalp takılmıştı. Çıvgın yapay kalbi çalıştıran makineyi, tekerlekli çantayla yanında taşıyordu. Bu sırada Didim’de Erkan Sezer (17) trafik kazasında öldü. Acılı aile, gencin organlarını bağışladı. Erkan’ın kalbi 11 Ağustos’ta Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde İsmail Çıvgın’a takıldı.

MUKADDES EMANET

Ameliyatta Çıvgın’ın yorgun kalbi ve yapay kalp çıkarıldı. Erkan Sezer’in kalbiyle hayat bulan İsmail Çıvgın şunları söyledi: Öncelikle Sezer Ailesi’ne başsağlığı diliyorum ve çok teşekkür ediyorum. Ölen kardeşimizin kalbini mukaddes bir emanet gibi taşıyorum. Bu emanet beni çok heyecanlandırıyor.

YENİDEN DOĞMUŞ GİBİ

İsmail Çıvgın anlattı: Göğsümde bir gencin kalbi atıyor. Bu kalbin başka türlü attığını hissediyorum. Yeniden doğmuş gibiyim, sanki çocukluğuma döndüm. Erkan’ın göğsümde atan kalbine bir bebeğe bakar gibi özenle bakacağım. Artık hayatımı insanlığa hizmete adayacağım.

 Zeynep HOŞGÖRÜR/AA

Sıradaki haber yükleniyor...