Hem bağışıklığınızı güçlendirin hem de formda kalın!

Sonbahar kış ayları ile grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklara daha açık hale geliyoruz. Aynı zamanda koronavirüs pandemisinin sürmesi nedeniyle bağışıklığımızı güçlendirmenin önemi büyük. Fakat bağışıklık güçlendirici beslenmeye dikkat ederken bir yandan da kilo kontrolü yapmak istiyorsanız ve diyetinizi desteklemeniz gerekiyorsa gereksiz kalori almadan sağlığınızı korumanız mümkün. İşte kalori sayımı yapmadan zayıflamak için altı öneri!

05 Kasım 2021, Cuma 12:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Fit bir görünme sahip olurken bağışıklığımızı da güçlendirebileceğimizi söyleyen Beslenme Uzmanı ve Diyetisyen Pınar Demirkaya, bunun için kalori hesabı tutmaya gerek olmadığını ve kişilerin diyet yaparken bazı besinlerden mahrum kalmaması gerektiğinin altını çiziyor.

Demirkaya, hem doğru beslenme tedavisinin uygulanması hem de mevsimsel grip ile koronavirüs gibi hastalıklara yönelik olarak bağışıklığın güçlendirilmesi için altı öneride bulunuyor.  

Formda kalmak için protein kaynağı yumurta

Formda kalmak için protein kaynağı yumurta

Kişinin tüketebileceği gıdaların yapılacak testler ve incelemelerden sonra belirlenmesi gerektiğini ifade eden Demirkaya, bu aşamada mikrobiyom analizinin önemli olduğunu belirtiyor. Ayrıca glukoz, laktoz ve lektin yine dikkat edilmesi gereken noktalar arasında yer alıyor.

Ama özellikle bir gıda var ki, genel gıda tüketimine dahil edilebiliyor. Bu da yumurta.

Yumurta doyurucu ve formu korumaya yardımcı en sağlık besinler arasında yer alıyor.


Formda kalmak veya zayıflamak için bedeni değil, yağ hücrelerini aç bırakmak gerekiyor.

Çünkü hücrelerin aç kalması, bizim aç kalmamız ile aynı anlama gelmiyor. Bu nedenle kalori sınırlaması yüksek olan diyetlerden uzak durmak gerekiyor.

Aç bırakmayacak fakat formda da kalınabilecek sağlıklı yöntemler mevcut.

Akdeniz diyeti bunların başında geliyor. 

Özellikle Tip 2 diyabet gibi sorunları olanların da fazla kilolarını vermesi gerekiyor. Ancak yüksek kalori kısıtlamalı diyetlerin sürdürülebilir olmadığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Karadağ, diyet bırakıldığında kısa sürede verilen kiloların geri alındığını ifade ediyor.

Bu nedenle kişinin kendi bedenini ve metabolizmasını tanıması gerekiyor. Doğru sonuç için kişiye özel doğru beslenme programı şart. 

Eğer kas kütlenizi artırmak istiyorsanız, mantar tüketebilirsiniz.Yemeğe sebze çorbası ve salata gibi düşük kalorili ama besleyici gıdalarla başlayın

Yemeğe sebze çorbası ve salata gibi düşük kalorili ama besleyici gıdalarla başlayın

Yemek masasına aç oturursanız, sofradaki her şeyi yeseniz de doymayacakmış gibi hissedebilirsiniz. Özellikle çok aç oturduğunuzda çoğu zaman sofradaki en yüksek kalorili besinlere yönelirsiniz. Ancak bu doğru değil. Yemek yemeye masada bulunan yüksek kalorili gıdalarla başlamak yerine daha hafif gıdalarla başlayın.

Öğüne salata veya sebze çorbasıyla başlarsanız daha yüksek kalorili gıdaları daha az tüketebilirsiniz.


Yeteri kadar uyumamak kilo alımına davetiye çıkarırken bağışıklık sistemini de zayıflatıyor. İyi bir uyku mevsimsel grip, soğuk algınlığı ve koronavirüs benzeri hastalıklara karşı da önemli. Bağışıklık sistemi böylece güçleniyor.

Takviye olarak kırmızı pancar tüketmek veya suyunu içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı oluyor. 


Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Eğer içinde siyah noktalar görürseniz....