Bağış'tan sert sözler

Devlet Bakanı ve Başmüzkereci Egemen Bağış, "Muhalefetle çeteler arasındaki sınırın nerede olduğunu anlamakta zorlanıyoruz" dedi

14 Ekim 2009, Çarşamba 15:41
A A

Devlet Bakanı ve Başmüzkereci Egemen Bağış İstanbul Ticaret Odası'nda ekonomi muhabirleriyle düzenlenen bir kahvaltıda biraraya geldi. Bağış, kahvaltı öncesi bir açıklama yaparak, Türkiye - Avrupa Birliği sürecinin yeni bir süreç olmadığını dile getirdi. Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye önerdiği ayrıcalıklı ortaklık gibi bir kavramın müktesabatta olmadığını söyleyen Bağış, "Biz kendi hedefimize kilitlenmiş durumdayız. Avrupa'daki yetkilileri mutlu etmek için değil, Türk halkının hak ettiği standartları yakalamak için yapacağız bunları. Bu süreçler Türliye için ek maliyetler getirmiştir ama artıları eksilerinden daha fazla olmuştur " dedi.

Katılım sürecinin Türkiye'nin ekonomisine çok büyük katkısı olduğunu söyleyen Bağış, Türkiye'ye yapılan yatırımların 3/2 'sini Avrupa Birliği üyesi ülkeler tarafından yapıldığını belirtti. Bağış, Avrupalı siyasilerin Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğine karşı çıkan tavrının da geçici olduğunu kaydeden Bağış, OECD rakamlarının göre Türkiye'nin Hindistan ve Çin'den sonra ekonomisi en fazla büyüyen ülke olacağını gösterdiğini söyledi. Bugün açıklanacak raporda atılan ekonomik adımların dikkate alınmasını umut ettiğini söyleyen Bağış, konuşmasında muhalefete de yüklendi. Bağış, " Kendi ülkemiz içinde sıkıntılar mutlaka olacaktır ama iktidarı ve muhalefetiyle elele vererek sorunların aşılacağını söyleyebiliriz. Muhalefetle çeteler arasındaki sınırın nerede olduğunu anlamakta zorlanıyoruz. Hatalardan dönmek de bir erdemdir. Muhalefetin Türkiye'nin kalkınmasına katkıda bulunacağına inanıyorum " şeklinde konuştu.

"HİÇ KİMSE AMA HİÇ KİMSE ATATÜRK'E HAKARET EDEMEZ; ETTİRMEYİZ "

Atatürk'ün isminin koruma altına alınması ile ilgili bir soruyu da cevaplandıran Bağış, "Bu ülkede herkesin bilmesi gereken bir gerçek varsa Atatürk hepimizin ortak paydasıdır. Türkiye'de hiç kimse ama hiç kimse Atatürk'e hakeret edemez. Hiç kimse de buna göz yummaz. Ama Atatürk'e hakeretle eleştiri arasındaki farkı yorumlamakta Türk hakim ve savcılarına önemli görevler düşmektedir. Bu raporun dokunduğu konunun hakimlerimizin ve savcılarımızın yorumlaması ile ilgili olabileceğini düşünüyorum. Ama raporu görmeden yorum yapmak istemiyorum. Şundan hiç kimsenin şüphesi olmasın ki bu iktidarda ya da herhangi bir iktidarda da Atatürk hepimizin ortak paydasıdır. Hiç kimse ama hiç kimse Atatürk'e hakeret edemez; ettirmeyiz" dedi.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.