Bahar alerjisi nasıl önlenir? Bahar alerjisini önlemenin yolları

Alacağınız basit tedbirlerle bahar alerjinizi önleyebilir, hastalığın seyrini hafifletebilirsiniz. İşte bahar alerjisini önlemenin yolları

10 Nisan 2017, Pazartesi 16:57
A A

Bahar alerjisinde gün içinde polen düzeyini kontrol etmeniz oldukça önemlidir. Polen düzeyini kontrol ederek önleyici bir eylemde bulunmuş olursunuz.

Aktivitelerinizi havadaki polen düzeyini dikkate alarak yapın. Polenlere çok fazla maruz kalmanız bahar alerjilerinizi tetikler.

Havadaki polen miktarı özellikle sabah saatlerinde oldukça yüksek olur. Sabah vakitlerinde mümkün olduğunca içerde kalın.

Dışarıdaki aktivitelerinizi mümkün olduğunca öğlen ve öğlen sonrası için planlayın.

Dışarıdan eve girdiğiniz zaman elbiselerinizi banyoda değiştirin ve duş alın.

Polenler elbiselerinize nüfuz edebilir. Çıkardığınız elbiseleri çamaşır makinesine atın.

Evde bir klima çalıştırın. Klimanın hava filtresi evinizdeki polenleri emecektir.

Evi havalandırmak için pencereleri açmayın. Çünkü daha fazla polen içeri girer. Polenli havalarda pencereleri kapalı tutmaya çalışın.

Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için yüksek kalitede bir probiyotik alın. Bağışıklığı güçlendirmek için doğal destekler de alabilirsiniz.

Mukus üreten besinlerden kaçının. Örneğin süt ürünleri bu tür ürünlerdendir. Ayrıca şeker, buğday ve pirinçten de kaçınmanızda fayda vardır.

Evinizde tüylü hayvan beslemekten ve bitki bulundurmaktan kaçının. 

Polen mevsiminde giysilerinizi açık havada kurutmayın. Şapka ve ceketlerinizi daha sık yıkayın. 

Beden temizliğinize dikkat edin, düzenli olarak el ve yüzünüzü yıkarsanız vücudunuza girmek üzere olan polenleri engellersiniz.

Sigara içmeyin ve yanınızda içirmeyin.

Burnun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün, polenler vazeline yapışmakta ve böylece vücuda girişleri engellenmektedir.

Sıradaki haber yükleniyor...