Baharın gelişini kutlayabileceğiniz 10 doğa belgeseli

Biz evde olsak da günler uzuyor, hava ısınıyor. Dışarıda bileklerimizi ışığa çevirip güneşi damarlarımızda hissetmek elbette çok güzel olurdu ancak evde kalarak da baharın gelişini kutlamak mümkün. Sosyal izolasyonu, karantinayı ve başkalarına zarar vermemek için uğraşmayı deneyimlediğimiz şu günlerde bahar coşkusunu yaşayabileceğiniz 10 doğa belgeseli.

25 Mart 2020, Çarşamba 09:39 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Moving Art

Moving Art

2014 ile 2019 yılları arasında 3 sezon olarak yayınlanan belgesel serisinin 'Çiçekler' bölümü, baharın gelişini kutlamak için en uygun bölümü. Her çeşit, her renk çiçeği görmek bu belgeselde mümkün. Güneş ışığını takip edin ve koltuğunuza gömülün.Kuşlarla Dans

Kuşlarla Dans

Rengarenk görüntüleri, cıvıl cıvıl kurgusuyla egzotik ormanları evinize getiren bir belgesel. Baharın gelişini, kuşların ötüşünden daha iyi ifade eden başka bir şey var mı? Kuşların ağaç dallarında cıvıldamaların ve kanat çırpışları, şehirdeyken bile doğayla doğrudan bağ kurulmasını sağlıyor. İkisi de kuşlar için birer cennet niteliğindeki Papua Yeni Gine'deki ve Avustralya'daki bazı kuşlar, ötmek dışında minik atlayış performansları sergiliyor. Bu belgeselin listedeki diğerlerine göre bir artı yanı daha var, kediniz de en az sizin kadar keyif alacak.


Madagascar

Madagascar

BBC Doğa Tarihi Birimi ve Hayvan Gezegeni tarafından üretilen ve David Attenborough tarafından anlatılan üç bölümlük dizi, adanın manzara ve vahşi yaşamına odaklanıyor.

The Universe

The Universe

Uzayı doğa olarak tanımlamak biraz ilginç görünebilir ama Ay, okyanusların hareketlerini belirlerken uzaya doğa dememek biraz ayıp olabilir. Öte yandan belgeseli izlerken uzayda, corona virüsten uzakta asla 'enfekte olmak' korkusunu yaşamayacağınız bir yerde olma hayali kurabilirsiniz.


Grizzly Man

Grizzly Man

Amatör boz ayı uzmanı ve doğa eylemcisi Timothy Treadwell, kız arkadaşı ile birlikte Alaska’daki bir ulusal parkta ayıların arasında ve herhangi bir korunmadan yoksun olarak 13 yaz boyunca yaşadı. Fakat bir gün, her ikisinin de cesedi ayılar tarafından parçalanmış olarak bulundu. Usta yönetmen Werner Herzog, belgesel formatındaki Ayı Adam’da bu ölümün ardındaki gerçekler ile doğa ile insan arasındaki ilişkinin düzeyini sorguluyor.

Gezegenimiz

Gezegenimiz

Bir yandan doğanın çarpıcı güzelliğine şahit olurken, bir yandan da iklim değişikliğinin tüm canlıları nasıl etkilediğini göreceksiniz.

Planet Earth

Planet Earth

İlk olarak 2006'da yayınlanan ve toplamda 6 bölümden oluşan oluşan belgesel serisi, Dünya'nın inanılmaz bitki örtüsünü ve hayran bırakan vahşi yaşamı gözler önüne seriyor. Televizyon tarihinde yapılmış tüm doğa belgesellerinin sınırlarını yeniden çizen Planet Earth, yüksek çözünürlüklü görüntülerle havadan çekilmiş açıları ile teknolojiyi doğaya getiriyor.

Dağların Hayaleti

Dağların Hayaleti

Kar leoparları insanlar tarafından nadiren görülebiliyor. Daha çok uzak dağ iklimlerinde yaşıyorlar. Yani onlar sosyal izolasyonun uzmanları.Encounters at the End of the World

Encounters at the End of the World

Yapımcısı Werner Herzog'un Antartika seyahatinde objektifine yansıyan Antarktika'dan özel görüntüler ve değerlendirmelerden oluşan sürükleyici bir belgesel.


Mavi Gezegen 2

Mavi Gezegen 2

8 bölümlük seriyi çekmek için yeni teknoloji geliştirildi. Yönetmen James Honeyborne: "Megadome adını verdiğimiz bir kabin geliştirdik. Denizi ikiye bölüyor ve böylece hem aşağıyı hem de yukarıyı görebiliyorsunuz. Ayrıca yunus gibi çok hızlı giden balıkları takip edebilmemiz için botun arkasına takılabilen bir kamera geliştirdik." diyor. Yeni teknolojiler bile izlemeye değer.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER En ağzı bozuk 10 aktör