Bahattin Yücel'den açıklama

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel, yaptığı yazılı açıklamada CNN-Türk'ün dün (29 Şubat 2012) geceki yayınında; Turizm Bakanlığından istifasının, hakkındaki bazı dosyalara dayalı şantaj ve tehdit iddialarından kaynaklandığının dile getirildiğini öğrendiğini belirtti

01 Mart 2012, Perşembe 18:59
A A

Yücel, açıklamanın devamında, "Yayın sırasında Sayın Aydın DOĞAN, Sayın Zafer MUTLU ve Sayın Ertuğrul ÖZKÖK ün de telefon bağlantısı ile katıldıkları bu programı izleyemediğim için aşağıdaki yazılı açıklamayı yapma zorunluluğu doğdu" dedi.

Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel’in yazılı açıklaması şöyle;

"Turizm Bakanlığı görevimden çekildiğim 13 Haziran 1997 günü açıkladığım gerekçe ; birkaç gün sonra hükümetin istifa kararını dönemin Cumhurbaşkanına sunan merhum Başbakan Erbakan’ın öne sürdüğü "ülkedeki gerginlik" ifadesi ile örtüşmektedir.

Bakanlık görevini bırakmamın programda öne sürülen, hakkımda bir dosya bulunduğu iddiasıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Sayın Ataklı ’nın aktardığını öğrendiğim gelişme ise istifa ettiğim tarihten 1,5 ay öncesine dayanmaktadır. Ataklı ’nın Mayıs 1997’nin ilk günlerinde hakkımda bir dosya bulunduğuna ilişkin anlattıkları üzerine, aynı gün geç saatlerde Sayın Mutlu ve ertesi gün Sayın Özkök ile bu konuyu ayrıntılı olarak görüştüm.

Mutlu; böyle bir belge ya da dosyanın varlığını bilmediğini ve bir baskının asla söz konusu olamayacağını ifade etti.

Ertesi sabah Hürriyet Gazetesi GYM Sayın Özkök ’e telefonla ulaştığımda; konuyu ilk kez benden duyduğunu ve çok şaşırdığını belirtti. Sayın Ertuğrul ÖZKÖK kaynaklı, bir şantaj ya da en küçük bir ima söz konusu olmamıştır.

Aynı gün doğrudan ilgisi olmasa da Sabah Gazetesinin eski sahibi Sayın Dinç Bilgin ile Sayın Ataklı’nın evinde buluştuk.Böyle bir gelişmeden haberi olmadığını kesin bir dille ifade etti.

Sayın Ataklı’nın belirttiği konuya ilişkin görüşmelerin ardından, üyesi bulunduğum hükümet aleyhine muhalefetin verdiği gensoru benim de katıldığım oturumda red edildi.

28 Şubat adı verilen gelişmelerin üzerinden 15 yıl, aktif siyaseti bırakmamın üzerinden yaklaşık 13 yıl sonra adımın baskılar karşısında yılgınlığa düşüldüğü izlenimi verecek biçimde kamuoyuna taşınmasından üzüntü duyuyorum.

Her namuslu insan gibi sivil siyasetçilerin de hiçbir baskı ve tehdit karşısında sindirilemeyeceğine olan inancımı sürdüreceğimi, ifade etmek isterim."

İSTANBUL, (DHA)

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.