Bahçeli'den başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı açıklaması

Bahçeli'den başkanlık ve partili cumhurbaşkanlığı açıklaması

AK Parti'nin başkanlık sistmei ve partili cumhurbaşkanlığıyla ilgili açıklamalarından sonra MHP lideri Bahçeli'den kritik açıklamalar geldi. Bahçeli, her iki sisteme de kapıları kapadı

24 Mayıs 2016, Salı 10:23 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

BAHÇELİ'DEN BAŞKANLIK AÇIKLAMASI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti grubundaki konuşmasında yeni hükümete terörel mücadele konusunda destek vereceklerini söyledi. Bahçeli, başkanlık sistemi ve partili cumhurbaşkanlığıyla ilgili ise desteklerinin söz konusu olmayacağını söyledi. "Başkanlık sistemi gibi dibi görünmeyen kuyudan su içmeye ne isteğimiz ne de irademiz vardır." diyen Bahçeli "Bizden partili cumhurbaşkanlığı için destek isteniyor. Başkanlık sistemi ya da partili cumhurbaşkanlığı ileride ciddi sorunlara yol açacaktır." şeklinde konuştu."

"DESTEĞİMİZ TERÖRLE MÜCADELE İLE SINIRLIDIR"

MHP lideri "Bizim AKP hükümetine desteğimiz terörle mücadele ile sınırlıdır." dedi.

CHP VE KILIÇDAROĞLU'NA AĞIR ELEŞTİRİLER

Bahçeli'nin sert eleştirilerinin bir diğer hedefi ise CHP ve Kılıçdaroğlu'ydu. Devlet Bahçeli "Yüzde 60'lık bloktan bahsediyorlardı. MHP'yi Kandil'in yanına çekmek istiyorlardı. Bana Başbakanlık teklif ediyorlardı. Utanmadan MHP'yi tarihi rotasından çıkarıp PKK ile bizi yan yana getirmeyi projelendiriyorlardı. Çok şükür başaramadılar, bugün de olsa başaramayacaklar. Mehmetçik kanını dökenlerle yan yana olmamız söz konusu olamaz. Biz bir bit için dam yakarız. Her tezgahı her kumpası elimizin tersiyle iteriz. Biz MHP'yiz. Kırmızı plaka uğruna kırmızı çizgilerimizi silemeyiz. AKP'den kurtulmak için PKK'ya yanaşamayız. HDP ile aynı hizaya düşmül CHP millete bunun açıklamasını yapacaktır." dedi.

İŞTE BAHÇELİ'NİN PARTİ GRUBUNDAKİ AÇIKLAMALARININ SATIR BAŞLARI

1405 oy alarak genel başkan seçilen sayın Binali Yıldırım'ı tarihi bir sorumluluk beklemektedir. Sayın Yıldırım'a başarılar diliyorum. AKP'deki yönetim değişimi hükümete de yansımıştır.

Dikkatlerimizden kaçmayan bir diğer husus ise sayın Davutoğlu'nun sitem ve şikayet dolu değerlendirmeleridir.  Davutoğlu bu zaruri değerlendirmeleri yapmamıştır. Elbette kendi taktirleridir. Bir gün tarihi bu dönemin gizemli yanını ortaya koyduğunda gerçekler de ortaya çıkacaktır. Arzusunun hilafına gelişen olaylar ağaca bakarken ormanı görmekten uzaklaşmaktır. Atı olan Üsküdar'ı geçmiştir. Bitmiş ve oynanmış bir maçla ilgili konuşmak yersizdir. Nasıl gelmişse öyle gitmiştir.

Sayın Yıldırım'ın kime sözcülük yaptığı ortadadır. Bizim için önemli olan sayın Yıldırım'ın Başkanlık sistemiyle ilgili düşünceleridir. Sayın Yıldırım konuşmasında: Bugün yapmamız gerekn iş fiili durumu yasala hale getirmektir. Bunun yeni yolu da yeni anayasadır. Bu da başkanlık sistemidir..

BAŞKANLIK SİSTEMİNE KUYULU TEPKİ

Sayın Yıldırım'a göre Türkiye'nin tek derdi Başkanlık sistemi. Başkanlık sistemi yeni anayasanın tek derdi olarak görülmektedir. MHP'nin hem başkanlık hem de partili cumhurbaşkanlığı konusundaki fikrimiz nettir. Başkanlık sisteminin mahsurları çoktur. Türkiye'nin ihtiyacı yeni bir sistem değil var olanı etkin bir şekilde çalıştırmaktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan sistemin fiilen değiştiğini söylemişti. Kahramanlıklarla temeli kazınmış bir sistmei fiilen değişti demek itibarsızlaştırmak kimseye bir yarar sağlayamayacaktır. Türkiye Cumhuriyeti milletin eseridir. MHP olarak milli ve manevi değerler ekseninde her zaman uzlaşmaya varız. Türkiye'nin tarihi çıkarlarını savunmaya en hazırlıklı hem de kararlıyız. Başkanlık sistemi gibi dibi görünmeyen kuyudan su içmeye ne isteğimiz ne de irademiz vardır.

Bunun için bizi kimse baskı altına almayı kimse beklememeli. Türkiye'nin lehine olacak her samimi öneriye açık olduk.

2007 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİ, BAŞÖRTÜSÜ SORUNU

2007 yılındaki Cumhurbaşkanlığı kseçimi krizinde devreye girerek krizi çözdük. Başörtüsüyle ilgili sorunu çözdük. Bölücü terörle mücadele çerçevesinde hükümeti sınır ötesi tezkere alması konusunda destekledi.

Türkiye'nin çözüm bekleyeceği sorunları dururken kısır tartışmara giremezdik. Ülkemizin sorunlaır mutlaka demokrasi içinde demokratik yöntemlerle aşılması gerekmektedir. Bunun başka bir çaresi yoktur. Bizler bu topraklar üzerinde yaşayan büyük bir milletin mensuplarıyız. Önümüzdeki sürecin yeni ve milli bir anlayışın hakim kılınması temennimizdir. Cepheleşmenin ülkemize ve demokrasimize zarar vereceğini söyledik. Kutuplaşmanın son bulması için siyasi irtibat ve görüşme zeminlerinin açılmasını teklif ettik. Bunda ne hata var.

Bizden partili cumhurbaşkanlığı için destek isteniyor. Başkanlık sistemi ya da partili cumhurbaşkanlığı ileride ciddi sorunlara yol açacaktır. Ekonomimiz alarm vermektedir. Mayıs ayında döviz yükselmiş yabancı yatırımcılar kaçmaya başlamıştır. Yol yapılıyor güzel, köprü yapılıyor tamam, hava yolları yapılıyor ama milletmiz hala aç hala işsizdir.

Çift başlılıktan şikayet ediyorlar, patinaj bitsin Türkiye kazansın iddiasındalar. Parlamenter sistem revize edilerek bu hedeflere ulaşılabilmektedir. Hızdan bahsedenler milletimizden hicap duymamaktadır. Önemli bildirmek isterim ki Başkanlık sisteminin doğası gereği yasama ve yürütme arasındak çift başlılık bugünkü sorunları mumla arattıracaktır.

ABD'de zaman zaman görüldüğü üzere başkanın her kararını sorgulayan bir sistemi ülkeyi kilitlemektedir.

AKP'YE DESTEĞİMİZ TERÖRLE MÜCADELE İLE SINIRLIDIR

Bizim AKP hükümetine desteğimiz terörle mücadele ile sınırlıdır. Terörün kökü kazınırsa AKP hükümeti korkmasın.

Şahsımın da fezlekesi de bulunmasına rağmen halkın yanında durmaktan dolayı kıvançlıyım. Çünkü bizim başımızı öne eğecek yanlışımız olmamıştır, olmayacaktır. Diyarbakır Dürümlü'de tonlarca bombaya kurban gitmiş köylülerimiz için dokunulmazlıkların kaldırılması şarttır. Bagajlarında silah taşıyan ve şerefsizlere silah taşıyanların dokunulmazlıklarını kaldırmak elzemdir. Teröre yardım ve yataklık yapmış kim varsa, hakim önüne çıkacaktır.

CHP'YE AĞIR MI AĞIR SÖZLER

Yüzde 60'lık bloktan bahsediyorlardı. MHP'yi Kandil'in yanına çekmek istiyorlardı. Bana Başbakanlık teklif ediyorlardı. Utanmadan MHP'yi tarihi rotasından çıkarıp PKK ile bizi yan yana getirmeyi projelendiriyorlardı. Çok şükür başaramadılar, bugün de olsa başaramayacaklar. Mehmetçik kanını dökenlerle yan yana olmamız söz konusu olamaz. Biz bir bit için dam yakarız. Her tezgahı her kumpası elimizin tersiyle iteriz. Biz MHP'yiz. Kırmızı plaka uğruna kırmızı çizgilerimizi silemeyiz. AKP'den kurtulmak için PKK'ya yanaşamayız. HDP ile aynı hizaya düşmül CHP millete bunun açıklamasını yapacaktır.

Parçalanmış bir millet varlığının yalnızca demokrasi ile yaşatılması, yoğun bakımdaki bir hastanın bilinçsiz yaşaması gibidir. Devletimizin adı Türkiye Cumhuriyeti. Büyük Türk milleti asla ayrılık kabul etmeyen bölünmez bir bütündür. Türkiye Cumhuriyeti devleti Türk milletinin kalbidir. Bayrağımız hiç bir renk ve işaret ile deiğşmesi ortak kabul etmeyecek al yıldızlı al bayraktır. Her milliyetçiğin bütün benliğiyle savunduğu mukaddesler dikkat edilmesi gereken hususlardır. MHP yıllardır ağır tahribatlara rağmen Türkiye'nin son kalesi Türk devletinin son siperidir.

PARTİ GRUBU ÇIKIŞI SORULARI CEVAPLADI

(Yargıtay'daki kararın Anayasa Mahkemesi tarafından verilmesini isteyen başvuru) Başvuruyu 11. Kurultay'ımızda görev almış bir delege arkadaşımız yapmıştır. AKP'nin ikinci olaüan büyük kongresinde basınla görüşmeler yapan siyasi mensupların düşüncelerini almak yerine basın mensupları özellikle MHP'yi gündeme taşıyarak kurultay kaosu adı altında bir ifade kullanmaktadır. Basın mensubu kardeşlerimizin enye hizmet ettiğini anlamakta zorluk çekiyorum, saygımızın da gittikçe azaldığını ifade etmek istiyorum

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan: Haydutluğa boyun eğmeyeceğimiz anlaşıldı