Bahçeli'den Erdoğan'a sert sözler

Bahçeli'den Erdoğan'a sert sözler

"Başbakan Erdoğan'ın alnına emsalsiz bir leke çalınmıştır"

03 Kasım 2009, Salı 12:56 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında konuştu. Başbakan’ın, Habur karşılamasına tepki gösterenleri ‘kışkırtmacı’ olarak gösterdiğini hatırlatan Bahçeli, gazi ve teröristlerin, Başbakan’ın vicdanında yer değiştirdiğini savundu ve “Bu, emsali görülmemiş bir alçalma halidir ve bu leke, Başbakan Erdoğan’ın alnına, silinmemek üzere çalınmıştır,” dedi. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi ziyaretini de eleştiren Bahçeli, yönetimin Başkanı Mesud Barzani’yi, PKK’nın siyasi hamisi olarak niteledi ve Barzani aracılığıyla PKK ile siyasi müzakere başlatıldığını savundu.

“BAŞBAKAN ERDOĞAN TÜRK MİLLETİNİ KABİLELERE AYIRMAK İSTİYOR”

Konuşmasına, MHP’nin 8 Kasım Pazar günü yapacağı Olağan Büyük kongreyi hatırlatarak başlayan Bahçeli, hükümetin demokrasi açılımına atfen, Türkiye’nin, her zamankinden daha büyük bir bölünme ve ayrışma tehdidi altında olduğunu kaydetti ve partisinin, söz konusu süreçte büyük bir birleşme ve bütünleşme mücadelesi vermekte olduğunu ifade etti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı, Türk milletini, birbirinden kopmuş kabileler haline getirmeye çalışmakla suçlayan Bahçeli, özgürlük, demokrasi, insan hakları ve eşitlik adına, tüm milli değerlerin, linç edilmekte olduğunu ileri sürdü.

“TÜRK MİLLETİNE KARŞI AHLAKSIZCA MEYDAN OKUNMAKTADIR”

Bahçeli, süreç boyunca yaşananları değerlendirirken, “Türk milletine karşı ahlaksızca meydan okunmaktadır,” sözlerini kullandı.

“BAŞBAKAN ERDOĞAN ZEMZEM İLE ZEHRİ BİRBİRİNE KARIŞTIRMAYA ÇALIŞIYOR”

Habur karşılaması sırasındaki görüntüleri hatırlatan Bahçeli, gazi ile teröristin, AKP zihniyeti tarafından aynı kefeye konulduğunu öne sürdü ve “Başbakan Erdoğan, zemzem ile zehri karıştırmaya çalışmaktadır,” dedi.

“BAŞBAKAN ERDOĞAN’IN ALNINA EMSALSİZ BİR LEKE ÇALINMIŞTIR”

Başbakan’ın, Habur karşılamasına tepki gösterenleri ‘kışkırtmacı’ olarak gösterdiğini hatırlatan Bahçeli, gazi ve teröristlerin, Başbakan’ın vicdanında yer değiştirdiğini savundu ve “Bu, emsali görülmemiş bir alçalma halidir ve bu leke, Başbakan Erdoğan’ın alnına, silinmemek üzere çalınmıştır,” dedi.

Yapılan son MGK toplantısına da değinen Bahçeli, bu toplantıda, açılım süreci ve toplumdaki tepkiye değinilmediğini hatırlattı ve “Biz, içeride ne konuşulduğuna değil, dışarıya verilen mesaja bakarız,” diyerek söz konusu toplantı sonrasında bu konularla ilgili olarak herhangi bir açıklama yapılmamasını da eleştirdi. 

Devamı 2.sayfada...

“TÜRKİYE SÖMÜRGECİ PROJELERE EKLEMLENMEKTEDİR”

Hükümetin dış politikasını da eleştiren Devlet Bahçeli, AKP’nin, bir yandan bu politikasını sürdürürken kendine has tanımlarla avunduğunu, diğer yandan ise Türkiye’nin, bütün geleceğini, dünyaya yön veren vahşi ve sömürgeci projelere eklemlenerek, onların emellerine alkış tutarak sürdürme çırpınışlarında olduğunu savundu. 

“KUZEY IRAK BÖLGESEL YÖNETİMİ BAĞIMSIZLIK İLAN ETMEK ÜZEREDİR”

Türkiye’nin ilgili karar mekanizmalarını, ‘stratejik körlüğe’ sahip olmakla itham eden Bahçeli, Kuzey Irak Bölgesel Yönetiminin, Irak merkezi yönetimiyle olan bağlarını zayıflatmaya başladığını ileri sürdü ve bu nedenle, bu komşu ülkenin, bölünme tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğunu savundu. Bahçeli, “Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi, bağımsızlığını ilan etmek üzeredir,” dedi.

“BARZANİ’YE TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNDE SÖZ SAHİBİ OLMA İMKANI VERİLMİŞTİR”

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Irak’ın kuzeyindeki bölgesel yönetimi ziyaretini de eleştiren Bahçeli, yönetimin Başkanı Mesud Barzani’yi, PKK’nın siyasi hamisi olarak niteledi ve Barzani aracılığıyla PKK ile siyasi müzakere başlatıldığını savundu. MHP lideri, söz konusu gelişmelerin, Barzani’ye, Türkiye’nin geleceğinde söz sahibi olma imkanı verdiğini ileri sürdü ve gelişmeleri, ‘Türkiye’nin, bölgedeki açık teslimiyeti’ olarak yorumladı.

DHA

 

2

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Politika Kurulu başkanvekilleriyle görüştü