Bahşiş almak için kahya ve karısını ağaca bağladılar!

Edremit'te, zeytin hasadı sona erdi. Zeytin işçileri, zeytin ağasından bahşiş almak için geleneği sürdürerek kahya ve karısını ağaca bağladı

18 Şubat 2017, Cumartesi 15:01
A A

Kuzey Ege’nin en büyük zeytin ve zeytinyağı üretim merkezlerinden Edremit'te son zeytin ağacı 'meci' geleneğiyle toplandı.

ÖNCE BAĞLADILAR SONRA BAHŞİŞ İSTEDİLER

ÖNCE BAĞLADILAR SONRA BAHŞİŞ İSTEDİLER

Son zeytinleri toplayan zeytin işçileri, yaklaşık 100 gündür patron ile işçi arasındaki organizasyonu sağlayan kahyayı ağaca bağladıktan sonra patrondan bahşiş istedi.

Zeytin ağası Tarkan Denizer, zeytin toplayan kadınların sepetlerine bahşişlerini bırakara  zeytin ağacına bağlanan kahyayı ve eşini kurtardı.

Daha sonra zeytin işçilerine ve misafirlere helva ikram edildi. Folklor gösterisiyle meci sona erdi. 

'HELALLİK ALIP AYRILIRIZ'

'HELALLİK ALIP AYRILIRIZ'

Zeytin ağası Tarkan Denizer, "Zeytinleri toplayan arkadaşlar ile 3-4 aydır çok yakın ilişki içindeyiz. En son hasat yapılırken şenlik olur. Son gün kahyamızı bir ağaca bağlarlar. Biz tayfayla pazarlığımızı yaparız.

Bahşiş verip kahyayı ve karısını kurtarırız. Muhabbetimiz hiç eksilmesin diye tahin helvasını paylaşır ve onlardan helallik alıp ayrılırız" dedi.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.