Bakan Akdağ'dan kene uyarısı

Bakan Akdağ'dan kene uyarısı

Balıkesir'e gelen ve vatandaşlara uyarılarda bulunan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, acil olmayan durumlarda acil servise gidilmemesi gerektiğini belirtti

25 Mayıs 2012, Cuma 22:26 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakan Akdağ, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete karşı tedbirlerin alındığını, kene ve kırım kongo hastalığı konusunda ölüm oranlarını aşağı çekmek için çalışmaların sürdüğünü söyledi.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ziyaretlerde bulunmak ve sağlıkta dönüşüm programı ile ilgili değerlendirme toplantısı yapmak üzere Balıkesir’e gitti. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir milletvekili Ahmet Edip Uğur’la Vali Yılmaz Arslan’ı ziyaret eden Bakan Akdağ açıklamalarda bulundu. Bakan Akdağ, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.

AK Parti’nin ’önce insan’ diyerek yola çıktığını belirten Bakan Akdağ, "Sağlıkta büyük bir başarımız var. Bunu vatandaşımız da tüm dünya da takdir ediyor. Ancak ekonomi kötüye gitseydi biz sağlıkta hiç bir şey yapamazdık. Biz bir koalisyon hükümeti olsaydık bu işler asla böyle yürümezdi. Bazen aynı partinin bakanları olarak bile aramızda tartışıyoruz. Başbakanımız hakemlik yapıyor. Başarımızın sırrı partimizin ’önce insan’ diyen felsefesinde ve ekip çalışmasında yatıyor" dedi.

VATANDAŞLARA ’ACİL SERVİS’ RİCASI

Vatandaşlardan özellikle acil servislerle ilgili bir ricası olduğunu belirten Bakan Akdağ şunları söyledi: "Lütfen acil olmayan hastalarınızı acil servislere götürmeyin. Bu ülkemizde acil servislerin yükünü çok arttırıyor. Aile hekimlerimiz var. Randevulu sistemlerimiz var. Hali vakti yerinde olan vatandaşlarımız küçük katkılarla özel hastanelerden de faydalanabiliyor. Gerçekten durumu acil olan hastayı acil servise götürmeliyiz. Bunu yapmadığımız zaman başka bir kardeşimizin, ağır bir hastanın zamanından çaldığımızı bilmeliyiz. Acil başvuruların yüzde 10’u geçmemesi gerekir. Bu rakam bazı hastanelerimizde yüzde 30’u buluyor. Bizlerde, sağlık çalışanları, ağır hastalar da bu yükün altından kalkamıyoruz. Vatandaşlardamızdan istirhamım, öncelikle aile hekiminize gidin, bir uzmana gitmeniz gerekiyorsa randevu alarak doktora gidin. Ağır ve acil bir durum varsa acile gidin."

KENEDE ÖLÜM ORANI YÜZDE 5 YA DA 6


Son günlerdeki kene ısırmasından kaynaklı ölüm olaylarıyla ilgili bir soruyu da yanıtlayan Bakan Akdağ, vatandaşın bu konuda farkındalığının artması gerektiğini vurguladı. Gazetelerdeki haberler sonrası özellikle şehirlerde bir endişe oluştuğunu anımsatan Bakan Akdağ, "Oysa şehirlerde kırım kongo hastalığı görülmüyor. Bu hastalık daha çok kırsalda, köylümüzün yaşadığı, çiftçilikle, hayvancılıkla uğraşılan yerlerde görülüyor. Orada yaşayan insanlarımız da kenenin yapışmasına öteden beri alışkan oldukları için bir kene yapıştığı zaman bunu önemsemiyor. Halbuki bu çok önemli bir iş. Biz de bu farkındalığı arttırmak için çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Özellikle Gümüşhane Bayburt’tan başlayıp Kelkit vadisiyle Karadeniz’in biraz iç kısmında kalan Kastamonu’ya, Çankırı’ya, karabük’e kadar uzanan bir hat olduğunu anımsatan Bakan Akdağ sözlerini şöyle sürdürdü: "Vakaların yüzde 90’ı bu bölgede görülüyor. Kene sorununu çözmek için bu yıl 10 bin sağlık görevlisini 3 bin köye gönderip, 10 günlük bilgilendirme çalışması yaptık. Köylerde yaşayan vatandaşlarımız ’keneden bir şey olmaz’ diye düşünmemeli, çalışırken, çalıştıktan sonra vücudunda kene olup olmadığını mutlaka kontrol etmeli ve varsa sağlık kuruluşuna gitmeli.

Keneye kesinlikle çıplak elle dokunmamalı. Riskli bölgelerde vatandaşlarımıza eldiven ve keneyi çıkarmak için cımbız benzeri küçük bir alet dağıtıyoruz. Özellikle vatandaşlarımız mayısın sonundan itibaren, Haziran, Temmuz ve Ağustos aylarında çok dikkatli olmalı. Uzmanlara göre, keneleri topraktan, yaşadıkları yerden tamamen uzaklaştırmak yok etmek maalesef mümkün görünmüyor. Kendimizi koruyacağız. Bazı ülkelerde bu hastalığa yakalanan hastaların yüzde 20’ye yakını hayatını kaybediyor. Türkiye’de ölüm oranları yüzde 5’i, 6’yı geçmiyor. İnşallah daha da aşağı çekeriz. Erciyes Üniversitesi ile Hıfzısıhha bir aşı geliştirmeye çalışıyor. Bir aşının geliştirilmesi 7-8 yılı buluyor. Ancak bilim adamlarımız belli bir mesafe aldılar."

ŞİDDETE BAŞVURANIN BİLEĞİNİ BÜKECEK TEDBİRLERİ ALACAĞIZ"

Sağlık Bakanı Recep Akdağ sağlık çalışanlarına şiddettle ilgili bir soruya da şu yanıtı verdi: "Sağlık çalışanlarına şiddet maalesef tüm dünyada önemli bir problem. Ben size İngiltere’nin rakamlarını vereyim. İngiltere’nin nüfusu biliyorsunuz bizden 10-15 milyon daha azdır. 2001’de yapılan bir araştırmada bir yılda sağlık çalışanlarına 85 bin kere sözlü ya da fiili saldırı yapılmış. Tabii 85 bin kere değil de 85 kere olsa bile biz buna razı değiliz. Vatandaşın başımızın üzerinde yeri var. Ama hak arama yolu şiddet olamaz. Maalesef bundan iki hafta kadar önce bir köşe yazarı şiddetten bahsetti. ’Bazı durumlar olur ki şiddetten başka bir çare kalmaz’ gibi bana göre çok yanlış, çok tehlikeli bir cümle yazdı. Şiddet hiç bir zaman bir hak arama yolu olamaz. Yerine göre hakikaten bir sağlık kuruluşunda vatandaşı rahatsız eden de bir durum da meydana gelebilir. Dediğim gibi; Vatandaşın başımızın üzerinde yeri var. Lakin kim şiddete başvurursa onun bileğini bükecek tedbirleri de alıyoruz, alacağız. Buna asla müsamaha etmeyeceğiz."

BAKAN AKDAĞ’DAN CHP LİDERİNE ELEŞTİRİ


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Valilik ziyaretinin ardından Ak Parti İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. AK Parti’nin sağlık başta birçok alanda önemli hizmetler yaptığını anlatan Bakan Akdağ, "Şimdi Ak Parti bunları yaparken, muhalefetin nerede durduğuna bakmak lazım. Ana muhalefet partisi nerede duruyor buna iyi bakmak lazım. Özelikle ana muhalefet partisinin genel başkanı nelerle uğraşıyor, neyin peşinde buna bakmak lazım.

Şimdi biz SSK hastanelerinde bu ülkenin işçileri, işçilerin aileleri, emeklileri ve emeklilerin aileleri sefil olurken, ülkenin yarıya yakın nüfusu sağlık hizmeti almak için buralara gittiğinde perişan olurken, muayenehanelere taşınmadan hiçbir işini yaptıramazken, bu ülkede SSK’nın başında kim vardı? Kılıçdaroğlu vardı. Çok enteresandır. Şimdi Kılıçdaroğlu zaman zaman esip gürlemeyi iyi biliyor. Bir de, sahte yolsuzluk dosyalarıyla vatandaşı meşgul etmeyi de biliyor. Bunlar Kılıçdaroğlu’nu CHP başında tutmaya yeter. Partiye de yazık gerçi. CHP gibi kadim bir partiye de yazık oluyor" dedi.

"SSK DEYİNCE DUT YEMİŞ BÜLBÜLE DÖNÜYOR"

Balıkesir’den CHP liderine seslenen Bakan Akdağ, "Kılıçdaroğlu sen SSK Genel Müdürü iken bu ülkede işçilerin çektiği sıkıntıların, çilelerin hesabını vermeden, siyaset meydanına hiç çıkma. Balıkesir’den sayın Kılıçdaroğlu’na sesleniyorum. Ama tık yok cevap veremiyor. En küçük şeyin üstüne atlayan Kılıçdaroğlu konu SSK ve SSK hastanelerine geldiğinde dut yemiş bülbüle dönüyor. Sayın Kılıçdaroğlu bak, sana Balıkesir’den sesleniyorum. Sayın Kılıçdaroğlu kamuoyunun önüne çık ve ’ben SSK Genel Müdürü iken hayırlı işler yapmıştım’ diye eğer varsa hayırlı bir iş ilan et. Değilse, ’yıllarca bu milleti süründürenlerin, bu milleti hastane önünde çile çektirenlerin bürokratı da bendim, ben bürokrattım buna o gün razı oldum’ de. Bekliyorum Sayın Kılıçdaroğlu’ndan bir ses çıkacak mı?"

Hilmi DUYAR-Coşkun YAMAN/ BALIKESİR, (DHA)
 

Sağlık içerikleri sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Kimyonun faydaları: Kimyon hangi hastalıklara iyi gelir? Kimyonun 9 faydası