Bakan Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ‘Türkiye 2023 Zirvesi’nde katılımcılara hitap etti. Bakan Albayrak, yeni hal yasasının yakında Meclis gündemine geleceğini belirtti ve "Komisyonculuk tarihe karışacak" dedi

15 Ekim 2018, Pazartesi 10:56 Son Güncelleme:
A A
Bakan Berat Albayrak'tan önemli açıklamalar

İşte Bakan Berat Albayrak'ın konuşmasından satır başları:

Ülkemizin önde gelen marketlerinden mahalle bakkallarımıza, nalburumuza kadar herkes önemli mücadele verdi. Mağazaların birçok yerinde enflasyonla mücadele afişleri yer aldı.

"BU MÜCADELENİN KARŞILIĞINI GÖRECEĞİZ"

Bu logoya sahip çıkan, mücadeleye sahip çıkan herkese teşekkür ederim. Enflasyonla mücadelede ekim ayı rakamları, sonrasında kasım ve aralıkta aşağı yönlü rakamlarla bu mücadelenin karşılığını göreceğiz. Yapısal adımlarla desteklediğimiz bu sürecin sonunda enflasyon ve faiz denen iki prangadan ekonomimizi adım adım kurtardığımızı hepimiz göreceğiz.

"OLUMSUZ HAVA HIZLA DAĞILIYOR"

 Yatırımcıların küresel oyuncuların ülkemize olan güveni her geçen gün güçlenerek artmaya devam ediyor. Ekonomimizde son dönem dengelenmenin başladığını görmeye hepimiz şahit olduk. Ekonomide olumsuz hava hızla dağılıyor.  *Dengelenme süreci arzu ettiğimiz seviyede devam ediyor.

(Türkiye Varlık Fonu Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'a plaket takdim etti. )

"GÜÇLÜ TÜRKİYE YOLCULUĞUNA GİDİLECEK"

Kötü bir dönemi geride bıraktık. Küresel zorlukların beklendiği döneme hızla yaklaşırken Türkiye öyle bir güçlü dönemi yaşıyor ki bunun etkisini 2019 ve 2020'de çok daha güçlü göreceğiz. Yıl sonu hedeflerimizi yakalamada güçlü performans ortaya konacak. Yapısal değişiklerle büyük güçlü Türkiye yolculuğuna gidilecek. Gerekisinimlere göre ani müdahaleleri yaptık, yapıyoruz, gerekirse yine yapacağız.

"KOMİSYONCULUK TARİHE KARIŞACAK"

Türkiye çok güçlü bir altyapı ve hazırlık dönemi yaşıyor. Çok kısa stratejiler de belirledik, çok kısa vadede atılması gereken adımların çoğunu tamamladık. Gereken ani müdahaleleri yaptık. Hal Yasası Meclis gündemine gelecek artık komisyonculuk tarihe karışacak. Küresel olarak operasyon olursa çok kısa stratejiler de olur. Kritik bir ekosistem oluşturacağız. Üretici enflasyonuna karşı güçlü aksiyon adımları atılacak. Üretim ve girdi maliyetlerini düşürmek için reel sektöre destek vermeye devam edeceğiz.

BAKAN TURHAN: HÜKÜMETİMİZ 16 YILDA TARİH YAZDI

Zirvede konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, hedeflerinin Cumhuriyetin 100’üncü yılında ulaşımdan altyapıya, enerjiden savunmaya kalkınmış, gelişmiş bir Türkiye olduğunu belirtti. Turhan, "Son 3 yıla bakacak olursak milletimizin dünya sahnesinde Milli Mücadele Döneminin ardından ilk defa bu kadar çok dikkat çektiğine, bu kadar çok konuşulduğuna ve bu kadar merak uyandırdığına tanık oluyorsunuz. Bununla bir yandan övünürken diğer yandan şükretmemiz lazım. Hükümetimiz 16 yılda resmen tarih yazdı. Son haftalardaki küresel saldırıların sebeplerinin başında da işte bu 16 yıllık başarının yattığından kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

BAKAN DÖNMEZ'DEN DOĞAL GAZ MÜJDESİ

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, "70 yıllık demokrasi tarihimizde ekonomide, siyasette, güvenlikte, dış politikada pek çok inişli çıkışlı zamanlar yaşadık. Yerli ve milli bir duruş sergileyerek Türkiye’yi büyütme gayreti içerisinde olanların çabalarına hep birlikte şahit olduk. Adeta mevcut düzene meydan okuyarak Türkiye’yi küresel bir güç haline getirmek için atılan her adımın karşısında olanların çabalarına da Türkiye’nin enerjide yakın tarihine baktığımızda net bir şekilde görebiliyoruz. Türkiye uzun yıllar zayıf koalisyon hükumetlerinin elinde köhnemiş bir siyaset anlayışına maruz kaldı. 2002 seçimlerinin ardından yepyeni bir dönem başladı. Türkiye her alanda yenilenme dönemine girmiş oldu. Halkın gerçek manada iktidarı da bu dönemde başladı. En büyük atılımlardan biri de enerji sektöründe yaşandı. Enerji alt yapımız her yönüyle modernize edildi. Enerjide dışa bağımlılığı azaltmak için yerli ve yenilenebilir kaynakların payı da arttırıldı. Türkiye’nin 65 yıllık rüyası nükleer enerjide somut adım yine bu dönemde atıldı. Kendi gemilerimizle denizlerimizde arama ve sondaj faaliyetleri de yine bu dönemde başladı. Bor cevherini ileri teknoloji ürünlere dönüştürecek süreci de başlatmış olduk. Bu yıl sonuna kadar doğal gaz gitmeyecek hiçbir şehrimiz kalmayacak" dedi.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.