Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın 'Türkiye' kararına ilk tepki

Bakan Çavuşoğlu'ndan Rusya'nın 'Türkiye' kararına ilk tepki

Son dakika haberine göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye'ye olan uçuşlarını askıya almasıyla ilgili 'Kararın arkasında siyasi bir gerekçe görmüyorum' dedi.

14 Nisan 2021, Çarşamba 09:44 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya'nın Türkiye ile uçuşları sınırlamasına yönelik, "Kararın arkasında siyasi bir gerekçe görmüyorum" dedi.

Rusya’nın Türkiye’ye uçuşları geçici olarak sınırlandırma kararına ilişkin ilk değerlendirme, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, Ankara-Moskova hattında işbirliği görüşmelerinin başladığını belirtti.

"RUSYA’DAN BİR HEYET GELİP TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMALARI YERİNDE GÖRECEK"

Burada siyasi bir gerekçe görmediklerini kaydeden Çavuşoğlu, "Tamamen sağlık nedenleriyle alınan bir karar. Almanya ile geçtiğimiz sene yaptığımız işbirliğini Rusya ile de yapma talebimizi kendilerine ilettik. Bu kapsamda Rusya’dan bir heyet gelip Türkiye’deki uygulamaları yerinde görecek." dedi.

"HENÜZ NET DEĞİL"

Çavuşoğlu, dış politikada öne çıkan konulara ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin ayrıntılarını anlatan Çavuşoğlu, iki ülkenin yeni dönemde karşılıklı ziyaretlere başlayabileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakan Yardımcıları düzeyinde bir toplantı yapmayı da planladıklarını ama tarihinin henüz net olmadığını kaydetti.

Samih Şukri ile görüşmesinde Kahire’ye büyükelçi atanması konusunun ise gündeme gelmediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu konuyu henüz konuşmadık. Bakan Yardımcılarının yapacağı toplantıda gündeme gelecektir. Daha sonra bizler de bir araya geldiğimizde orada da konuşulur." dedi.

(KAYNAK: TRT HABER)


Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Hafta içi ve hafta sonu marketler kaça kadar açık? A101, BİM, ŞOK ve Migros çalışma saatleri