Bakan Dinçer'den CHP'ye tepki

Milli Eğitim Bakanı Dinçer, "Daha önceden mahkeme bunu reddettiği halde tekrar müracaat etmeyi ben samimiyetsizlik olarak görüyorum" dedi

10 Haziran 2012, Pazar 12:36
A A
Bakan Dinçer'den CHP'ye tepki

Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer, CHP’nin kamuoyunda "4 + 4 + 4" olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 6287 sayılı yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne başvurusuna ilişkin olarak, "Daha önceden mahkeme bunu reddettiği halde tekrar müracaat etmeyi ben samimiyetsizlik olarak görüyorum" dedi.

Dinçer, Kayseri İli Yardımlaşma Derneği’nce Emirgan Beyaz Köşk’de düzenlenen 6. Kayserililer Brunch’ında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.
CHP’nin kamuoyunda "4 +4 + 4" olarak bilinen ve zorunlu eğitimi 12 yıla çıkaran 6287 sayılı yasanın iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı başvuruya ilişkin soru üzerine, CHP’nin daha önce de bu kanunla ilgili Anayasa Mahkemesi’ne müracaatta bulunduğunu ve mahkemenin şeklen bu müracaatı reddettiğini hatırlatan Dinçer, o zaman herkesin hukuka saygı göstermesi gerektiğini ifade ettiklerini söyledi.

Dinçer, TBMM’nin bir irade beyan ettiğini ve kendilerinin de bu irade üzerine gerekli hazırlıklarını yaptıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Bu kanunla ilgili önümüzdeki yıldan itibaren uygulamalarımıza başlıyoruz. Daha önceden mahkeme bunu reddettiği halde tekrar müracaat etmeyi ben samimiyetsizlik olarak görüyorum. Daha da önemlisi daha önceden yine CHP bu konuyla ilgili olumlu mesajlar vermiş ve buna dair düzenlemeler yapılabileceğini beyan etmişti. Şimdi yaptığı davranış, önceki beyanlarından farklı bir davranış, onlarla çelişen, reddeden bir davranış. Ben CHP’yi Meclis’e ve mahkemeye saygı duymaya davet ediyorum."

CHP'Lİ GÜLER: BU HUKUK TESTİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Birgül Ayman Güler, Twitter hesabından "4 +4 +4 icin Anayasa Mahkemesi'ne gittik. İlki usuldendi şimdiki içerikten. Bu Anayasal süreç. AKP-MHP vurgununa karsı samimiyet değil hukuk testi." mesajını yayımladı.


 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.