Bakan Ergin teröre çözümü anlattı

Bakan Ergin teröre çözümü anlattı

Adalet Bakanı Sadullah Ergin, NTV'nin sorularını yanıtlıyor. Ergin, teröre çözüm arayışlarına ilişkin NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç'ın sorularını cevaplıyor

27 Mart 2013, Çarşamba 12:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Ergin’in konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

PKK NASIL ÇEKİLECEK?

Esas itibariyle kapsam toplumla paylaşılmış durumda. Hem eylemsizlik, hem eş zamanlı olarak yurtdışına çıkma. Bu takvim işledikçe kamuoyu tarafından takip edilecek. Bu sorun Türkiye'yi bölgesinde olması gereken noktada olmasını engelleyen bir illet. Nihayetinde 75 milyonluk bu ülke geleceği emin adımlarla ilerlemeli. Önemli adımlar atıldı.

PKK NE ZAMAN ÇEKİLECEK?

Şimdi eylemsizlikle beraber çekilme, yurtdışına çıkma süreci işleyecek. Onu takip edeceğiz. Yurtdışına çıkışın yaz bitmeden bitmesini öngörüyorduk. Eylemsizlik ve yurtdışına çıkış yaz bitmeden tamamlanması gereken bir aşama.

AKİL ADAMLAR KOMİSYONU

Yasal düzenlemeye ihtiyaç yok, sivil olarak kalmalı. Kurulmasının gecikmeyeceğini düşünüyorum. Türkiye'yi kucaklayan bir ekip olmasına dikkat edilecektir. Şu anda Hukuksuzları Araştırma Komisyonu'nun aciliyeti gözükmüyor.

TERÖRE ÇÖZÜM ARAYIŞI


Bu sürece katkı sunamayanlar bari gölge etmesinler. MHP'nin buradaki kavga için gösterdiği cesareti barış için de göstermesini temenni ediyorum. Bir terör örgütünün eylemleri sonlandırması ihtimali kimi niye rahatsız ediyor. Hiçbir mazeret başarının yerini tutamaz.

ÇEKİLME FORMÜLÜ İDDİASI


Bütün bunlar detaylarda boğulmanın ötesine geçmez. Çok canlar yandı, çok kanlar aktı. Her insanın yüreğine ateş düşüren bir süreç yaşadık. Büyük resmi görelim.

PİŞMANLIK YASASI DEĞİŞİR Mİ?

TCK'nın 220. maddesinde düzenlemeler var. O gün geldiğinde değerlendirilecek bir husus. Bu tür çalışmalar geçmiş on yıllarda defalarca yapılmış yöntemlerdir.

ÜÇÜNCÜ ÜLKE FORMÜLÜ

Bu konular genel resmin içerisinde detay olarak kalıyor. Hayırlısı ile birinci aşamayı tamamlayalım.

SÜREÇTE BARZANİ'NİN ROLÜ

Kuzey Irak bu sorunun çözümünde önemli bir merkez.

İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI


Bu 4. Yargı Paketi'ni hazırlarken paralelinde hazırladığımı bir çalışma. İnsan hakları ihlallerini ortadan kaldıracak bir düzenlemedir. Yaşama hakkı ihlallerinin önlenmesi, işkence ve kötü muamelenin sonlandırılması ve savunma etkinliğinin artırılması sağlanacak. Kısa, orta ve uzun vadeli öncelikler belirlendi. 3 yıl içinde hayata geçirilmesi planlanıyor.''

ÖCALAN EV HAPSİ İDDİASI


Öcalan terör örgütü kurucusu yöneticisi olarak yargılandı ve mahkum oldu. Öcalan'ın ev hapsi iddilarına tebessüm edip geçiyorum.

MUHALEFETİN TUTUMU


Siyaset kurumu bu meseleye olması gerektiği gibi yaklaşamadı. MHP'nin tarzı ortada, hiç yorum bile yapmaya gerek yok. İnsanları sokağa, şiddete, ölmeye ve öldürmeye davet eden bir üslup siyasetin üslubu olamaz. Kavgadaki cesareti barış için kullanmak daha erdemli bir harekettir.

CHP'de ise Sayın Kılıçdaroğlu, dün grup toplantısında 'Bizim geçmişte şu kadar önerimiz var, şu kadar rapor yapmıştık' deyip yıllar önceki raporlardan tutumlarından bahsediyor. İyi de Sayın Kılıçdaroğlu bugün ne söylüyorsunuz bu sürece dönük olarak? Ana muhalefet partisinin ne söylediği önemli. CHP, silahlı unsurların yurtdışına çıkmasına 'evet' diyor mu, demiyor mu?''

ntvmsnbc

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli'den sürpriz görüşme