Bakan Ergün kızını Bakan Yazıcı'ya verdi

Bakan Ergün kızını Bakan Yazıcı'ya verdi

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 4 birim Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'na devredildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı'ya devirle ilgili olarak şu açıklamaları yaptı

13 Temmuz 2011, Çarşamba 14:58 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 4 birim Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na devredildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya devirle ilgili olarak "Bugün bir anlamda biz kızımızı veriyoruz Hayati Bey’e. Kızımıza iyi bakacaklarına inanıyoruz" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Tüketici ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü, Teşkilatlandırma Genel Müdürlüğü ile Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına devredildi. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı böylece 9 genel müdürlükte faaliyetlerini sürdürecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından 4 birim Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na devredildi. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya devirle ilgili olarak "Bugün bir anlamda biz kızımızı veriyoruz Hayati Bey’e. Kızımıza iyi bakacaklarına inanıyoruz" dedi.

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ile Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı arasında, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’ndan ayrılarak Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bağlanan birimlerin devir teslim töreni yapıldı. Burada bir konuşma yapan Bakan Ergün, devredilen birimlerle ilgili olarak, "Bugün bir anlamda biz kızımızı veriyoruz Hayati Bey’e. Kızımıza iyi bakacaklarına inanıyoruz. En güzel hizmetleri yeni bakanlıkta da vereceklerine inanıyorum" dedi. Bunun üzerine Bakan Yazıcı ise "Kızımızı veriyoruz dediğinize göre demek ki bakanlığınızın en değerli kısmını veriyorsunuz. Teşekkür ederim" ifadelerini kullandı.

Bir gazetecinin bu konu üzerine "başlık parası istediniz mi" sorusuna Bakan Ergün, "Eski tabirler belki böyleydi ama yeni tabirler şöyle oldu, falancanın oğlu ile filancanın kızı evleniyor. Başlık paraları da büyük çapta kalktı. Anlaşarak birbirlerini severek evlendiklerini söyleyebiliriz" yanıtını verdi.

-4 GENEL MÜDÜRLÜK GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞINA DEVREDİLDİ-

Devir teslim törenin bir konuşma yapan Bakan Ergün, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı döneminde Ticaret Genel Müdürlüğü, Esnaf Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Tüketici Ve Rekabetin Korunması Genel Müdürlüğü adı altındaki 4 genel müdürlüğün isimlerindeki bazı değişikliklerle birlikte Gümrük ve Ticaret Bakanlığına devredildiğini kaydetti.

Bakan Ergün, 4 genel müdürlün muhtevalarının aynı kaldığını belirtti. İç içe geçmiş hizmetler olduğundan protokolde bir geçiş döneminin olacağını belirten bakan Ergün, hizmetlerin ayrıştırılması sürecine kadar bazı hizmetlerin bir arada yürütüleceğini söyledi. Bakan Ergün, "Ayrıca bakanlığın ilişkili kuruluşu olan Rekabet Kurumu da piyasa düzenleyici kurum olarak yine Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ile ilişkili bir kurum haline gelmiş bulunuyor. İlişkili kuruluşlardan ilgili ve bağlı kuruluşlardan da bir bakanlık değişikliği söz konusu olmuş olacak" dedi. Ticaret hizmetlerinin bir ülke ekonomisinin canlılığını en iyi gösteren hizmetler olduğunu vurgulayan Bakan Ergün, "Elbette birçok şey üretilecektir. Ama üretilen bu ürünlerin insanlara nasıl ulaştığı, nasıl tükettiği dünya pazarlarına bunların nasıl ulaştığı en az bunların üretilmesi kadar önemli hususlardır. Eğer piyasalardaki canlılığı görmek istiyorsak cari göstergelere, piyasa göstergelerine bakmak durumundayız" diye konuştu.

Bakan Ergün, "Yeni dönemin en önemli özelliklerinden birisinin Ticaret Kanunun 2012 ortalarından itibaren uygulamaya girecek olması. Bununla ilgili 27 kadar tüzük ve yönetmelik hazırlanıyor" dedi. Bakan Ergün, böylece Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yeni ticaret kanununun uygulamalarını sürdürme görevinin de düştüğünü belirtti.

Bakan Ergün, "Esnaf ve sanatkarla ilgili strateji belgesi ve eylem planı geçtiğimiz dönemde hazırlanmıştı. Bunun takibi son derece önemli bir konu. Esnafın değişimini, dönüşümünü ve onun desteklenmesini içeren bu eylem planının elbette zaman içinde belki yeni eylemler, yeni desteklerle takviye edilmesi gerekecek. Biz de elimizden geldiği kadar onlara destek vermeye devam edeceğiz. Özellikle tarım satış kooperatifleri ve birlikler yine bu bünyede son derece önemli yer tutmaktadır. Bunlarla alakalı kooperatifçilik strateji belgesi ve eylem planı hazırlıkları da belli bir aşamaya gelmişti. Onun yakından takip edilmesi ve kooperatifçilik sisteminin bir strateji belgesine ve eylem planına dönüştürülmesi çalışmalarıyla birlikte devretmiş oluyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Ergün, yeni dönemde esnaf ve sanatkarın dönüşümüyle birlikte ticaret alanının düzenlenmesini içeren belki yeni birtakım faaliyetlerin de ortaya çıkabileceğini, Tüketici Kanunu’nda bazı değişikliklerin gündeme gelebileceğini dile getirdi. Ergün, bunlarla ilgili hazırlıkların da belirli bir noktaya gelmiş olduğunu ve bu çerçevede Gümrük ve Ticaret Bakanlığına yardımcı olacaklarını vurguladı.

-GÜMRÜK VE TİCARET BAKANLIĞI 9 GENEL MÜDÜRLÜKTE FAALİYETİNİ SÜRDÜRECEK-Protokolde bir konuşma yapan Hayati Yazıcı Bakanlığın Gümrük ve Ticaretten oluşan iki isim altında 9 genel müdürlükte faaliyetini sürdüreceğini kaydetti. Gümrük Müsteşarlığı bünyesinde 5 genel müdürlükleri bulunduğunu belirten Yazıcı, yeni yapıda bunlara İç Ticaret Genel Müdürlüğü, Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, isim değişikliğiyle Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü ve eski ismi Teşkilatlandırma yeni ismi Kooperatifçilik Genel Müdürlüğünün eklendiğini söyledi.

Bakan Yazıcı, gümrük kapı ve sahalarında bu kontroller yapılırken kontrolün ve denetimin en önemli ayağının piyasa denetimi olduğunu bundan sonra kontrolün geldiğini belirtti. Bakan Yazıcı, "Dolayısıyla Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğünün gümrükle birleştirilmiş olması, gümrükteki kontrolle piyasa kontrolünün bir arada yürütülecek olmasını, Türkiye’nin geleceği açısından ve özellikle tüketici haklarının korunması ve tüccarımızın rekabet gücünün artırılması, haksız rekabetin önlenmesi bakımından son derece önemsiyoruz" diye konuştu.

-AKSAKLIKLARI TAKİP EDECEĞİZ-

Protokol imza törenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Ergün, KKDF’yle ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: "KKDF’nin tüketici kredilerinde kullanılmış olan bu kararın öncesinde kullanılmış olan kredilere ama taksitleri ödenmemiş olan bölümlere yükseltilmesinin doğru bir yaklaşım olmadığını daha öncede ifade etmiştim. Tüketici hakem heyetlerinin de bu istikamette kararları oluştu. Zannedersem uygulamada bazı aksaklıklar ortaya çıkmış olabilir ama bu uygulama yargı kararları çerçevesinde bankalar tarafından uygulanacak bir düzene girecektir. O konudaki aksaklığı takip ederiz." Bakan Yazıcı ise konuyla ilgili "Tüketici hakları önemli bu süreçlerde bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada paylaşımcı yöntem izleyeceğiz" dedi.

-ELEKTRONİK KİTAP-

Bir gazetecinin elektronik kitapla ilgili sorusuna ise Bakan Ergün, Kamu İhale Kanunu’nda yerli istekli lehine yüzde 15 fiyat avantajı olduıunu anımsatarak, "Bizim arzumuz yerli istekli kadar yerli ürünlerle de bunun kullanılması. Desteklenmesini istediğimiz şey yerli destekli kadar yerli ürün. Bu nedenle seçimden önce parlamentoda çıkan kamu ihale kanununda değişiklik yapılmış ve yerli ürün lehine fiyat avantajı yapılmıştır. Yüzde 15 pahalı bile olsa yerli ürünü kamu tercih ettiğinde niye pahalısını aldın diye herhangi bir kanunu yaptırımla karşılaşmayacak" dedi.

20 milyon tabletin kamuya çok önemli bir satın alma imkanı verdiğini belirten Bakan Ergün, "Elektronik sektörünün bilişim sektörünün önünde Türkiye’de gelişmesini istediğimiz sektörlerden olduğunu biliyoruz. Böylesine bir satın alma gücü oluştururken bunun teknolojik alt yapısını da dikkate almamız gerekiyor. Türkiye’de artık bu teknolojileri hayata geçirebilecek yetenekte firmalarımız var. Zaten yerli tablet üreten firmalarımız da var. FATİH Projesi de aynı şekilde, yani elektronik, akıllı tahtaların bütün sınıflarda yer alması projesi de kamunun satın alma gücü açısından önemli. Onları bu dönemde yakından takip edeceğiz. Aynı şey ilaçta söz konusu. Mesela ilaçtaki tek alıcı neredeyse Sosyal Güvenlik Kurumu. Yani bütün kullandığımız ilaçların parasını yüzde 90 oranında SGK ödüyor. Bazı ilaçların özellikle Türkiye’de üretilmesi için SGK’nın bu yüksek satın alma gücü, veya Sağlık Bakanlığının tıbbi cihazları hastanelere satın alırkenki gücü, off-set yöntemleriyle bazı tıbbi cihazların ve ilaçların Türkiye’de üretilmesi açısından önemli bir unsur" şeklinde konuştu.

ANKA

2
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Müftülükten koronavirüsle ilgili flaş 'kul hakkına giriyor' açıklaması!