Bakan Eroğlu: İstanbul'da kuraklık olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu İstanbul'da 7 ve 17 yılda bir kuraklık yaşandığını belirtip, bu senede bir kuraklık olacağını ifade etti. Bakan Eroğlu kuraklığa karşı 'Önlemimizi aldık' dedi

10 Ocak 2014, Cuma 17:05
A A
Bakan Eroğlu: İstanbul'da kuraklık olacak

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’daki su durumu ile ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la Saraçhane’de bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Sarayı’nda basın toplantısı düzenledi.

'İSTANBUL’U SUSUZ BIRAKMAYACAĞIZ'

Toplantıda konuşan Orman Ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu susuzluk konusunda vatandaşların endişe etmemesini isteyerek, "Biz İstanbul’u susuz bırakmayacağız" dedi.

Küresel iklim değişikliği sebebiyle bazı bölgelerde kuraklık ya da sel baskınları gibi afetlerin yaşandığını belirten Eroğlu en kötü duruma göre tedbir aldıklarının altını çizerek "İstanbul’da kuraklık olsa dahi 2-3 yıl su sıkıntısı çekilmesin diye Melen Barajı’nın temelini atmaya karar verdik. Yakında Melen Barajı’nın temelini atıyoruz" diye konuştu.

'2014 SENESİNDE BİR KURAKLIK VAR'

İstanbul’da 7 ve 17 yılda bir kuraklık yaşandığını dile getiren Eroğlu, 2007 yılında kuraklık yaşandığını hatırlatarak "2014 senesinde bir kuraklık var. Ama merak etmeyin, kuraklığa karşı da tedbirimizi alıyoruz" dedi. Eroğlu konuşmasına şöyle devam etti:

"Melen Barajı’nın ne faydası var derseniz; Biz Melen Barajı’yla 1 yıl değil, 2-3 yıl kuraklık olsa dahi suyu orada biriktirmek istiyoruz. Melen havzası ayrı bir havza olduğu için, iklim itibariyle başka bir havza. Burada kuraklık olduğu zaman bazen orada olmuyor.

'İSTANBUL’A  2 BARAJ DAHA GELİYOR'

Bir diğer müjde Ağva civarında 2 tane dev baraj inşa edeceğiz. Onun da projelerini bir an önce hazırlayın diye talimat verdim. Birisi Osmangazi barajı, diğeri Sungurlu barajı olmak üzere 2 tane daha dev baraj inşa edeceğiz.

Geçen sene bu tarihte İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 63 civarındaydı, bugün yüzde 33 civarında. Ama önemi yok biz tedbirlerimiz aldık. Yeşilçay ve Melen’i sürekli İstanbul’a aktarıyoruz. İstanbul’a sıkıntı yaşatmayacağız. Meteoroloji Perşembe gününden itibaren yağış tahmininde bulundu. Sadece İstanbul’a değil, hiçbir şehrimize su sorunu yaşatmayacağız. Bu yıl Kıbrıs’a da su götüreceğiz."

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Eroğlu, kuraklık durumunda suni yağış ve bulut tohumlama yapılıp yapılmayacağı sorusu üzerine "Bunun hiçbir işe yaramadığını hatta yağacak bazı yağmurları da başka yöne sevk ettiğini tespit ettik. Geçmiş yönetim suni tohumlama adı altında yabancı firmalarla protokol yaptı. O parayı geçmiş yönetim ödememiş, bize ödettiler. Hep soydukları için. Muazzam bir soygun vardı. (Eski İSKİ Genel Müdürü Ergun) Göknel sadece buzdağının görünen kısmı. Hatıralarımı yazıyorum, neler var, neler gördük biz" diye konuştu.

'BARAJLARDA BÜTÜN İSTANBUL’UN BİR YILLIK İHTİYACINI KARŞILAYACAK SU VAR'

Melen Barajı’nın inşaatının başladığını vurgulayan Eroğlu "İBB Başkanı Kadir Topbaş’la birlikte bu ay ya da gelecek ay temel atacağız. İnşaat devam ediyor. Melen’de İstanbul’un yıllık ihtiyacının bir buçuk katı kadar su var. Sungurlu ve Osmangazi barajlarında da bütün İstanbul’un bir yıllık ihtiyacını karşılayacak su var" dedi.

Eroğlu, Kadir Topbaş’ın "İstanbul’a bir damla su yağmasa bile" şeklinde başlayan sözlerini "İstanbul’da 3 yıllık kuraklık olması halindeki planları yapıyoruz. 2071 yılına kadar su ihtiyacını karşılayacak planları yapıyoruz" diye tamamladı.

TOPBAŞ: SUYU DİKKATLİ KULLANMAK GEREKİR

İBB Başkanı Kadir Topbaş "İstanbullulardan bir arzum var. Hızla tükenen doğal kaynaklar var dünyada, dengeli kullanmak gereklidir. Şehircilik bir medeniyet göstergesi olarak kaynakları doğru kullanmak, davranış biçimlerini doğru koymaktan geçer. Dışa bağlı olduğumuz başta enerji, akaryakıt, doğalgaz olmak üzere her birinde hassasiyet gösterilmeli hatta suyun musluğumuza gelinceye kadar maliyetinin yüzde 85’inin enerji olduğunu düşünürsek, suda da dikkatli olmak gerekir" diye konuştu.

Toplantının ardından el sıkışan ve sarılan Eroğlu ve Topbaş salonda bulunan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü de kutladı. Salondan gazetecilerle selamlaşarak çıkan Eroğlu, Kadir Topbaş’la basına kapalı olarak görüştü.

DHA

 

Sıradaki haber yükleniyor...