Bakan Ersoy AKM'le ilgili son gelişmeyi duyurdu! Yarın açılıyor...

Yeni Atatürk Kültür Merkezi'nde sona gelindi. Yarın açılışı yapılacak olan AKM'nin tanıtımında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, önemli son gelişmeleri duyurdu.

28 Ekim 2021, Perşembe 14:19 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Taksim'de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. yıldönümünde hizmete açılacak Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) son hazırlıklar yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKM'nin tanıtım toplantısında açıklamalarda bulundu.


Bakan Ersoy açıklamasında şunları söyledi; İkinci katında gençlerimiz için kayıt stüdyosu olan müzik platformumuz. İnanıyorum ki hem bu özelliği hem de hem de eserleriyle yoğun ilgi görecek. Bu da genç yetenekler için tasarladığımız bir stüdyo.


'AKM İLE BİRLİKTE DEVREYE ALIYORUZ'

Onların tabi imkanları çok kısıtlı olduğu için genç yeteneklerimizin çok uygun şartlarda kayıt yapabilecekleri stüdyo oluşturduk. Onların da kendilerini geliştirmek amatör hayattan profesyonel hayata atılmak için bir fırsat vermek istiyoruz. Stüdyomuzu AKM ile birlikte devreye alıyoruz.

ÇOK AMAÇLI SALON!

ÇOK AMAÇLI SALON!

Müzik tarihimizde önemli yere sahip olan sanatçılarımıza yer verdiğimiz ustalara saygı köşesi de müzik platformunda ziyaretçilerini bekliyor olacak. AKM'ye özel tasarım ürünlerinin satılacağı tasarım dükkanımız sokağımız bir diğer özgün yeri olacak. Son olarak Kültür Sokağı'nda sergi, konser, tiyatro, konferans, toplantı gibi ve farklı amaçlara hizmet verebilecek olan çok amaçlı salonun olduğunu da belirtmek isterim.

Burası 2 katlı olup 480 metrekare alana sahiptir. 360 metrekare ana alandan oluşuyor. 120 metrekare asma kattan oluşuyor. Portatif sistemleriyle birbirinden ayrı olarakta kullanabiliyor. Birleşik olarakta kullanabiliyor. Toplam maliyeti yaklaşık 2 milyar lira.


Emsalleriyle karşılaştırıldığında dünyadaki teknoloji olarak en son teknolojiyi kullanıyoruz. Dünyanın sahne teknolojileri olarak en ileri firmasıyla anlaştık. Hem çok kısa sürede hem çok uygun maliyete yaptık. Kültür ve sanat aadına her arayışa cevap verecek, her ihtiyacı karşılayacak muazzam bir eser hayat bulmuş olacak.


MARKALAŞMIŞ İSİMLERDEN OLUŞAN SANAT KURULU

MARKALAŞMIŞ İSİMLERDEN OLUŞAN SANAT KURULU

Kasım ayı içerisinde belirlediğimiz bir çalışma daha var. Kültür sanat konusunda uzmanlaşmış, liyakatını ispat etmiş, hem Türkiye'de hem dünyada markalaşmış isimlerden bir sanat kurulu oluşturuyoruz.

Bu sanat kurulu yıllık olarak her yıl atanacak. Ve içinde bizim Bakanlığımıza bağlı genel müdürlerimizin olduğu ama esas sektörden kendini ispat etmiş sanatçılardan oluşan bir kültür sanat danışma kurulu diyebiliriz. Buradaki gösterilere, etkinliklere bu sanat kurulu karar verecek.

AKM, 29 EKİM'DEKİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

AKM, 29 EKİM'DEKİ AÇILIŞA HAZIRLANIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 10 Şubat 2019'da temeli atılan ilk AKM'nin mimarı olan Hayati Tabanlıoğlu'nun oğlu mimar Murat Tabanlıoğlu'nun imzasını taşıyan merkezin inşaatının yapımında sona gelindi.


Açılışa hazırlanan AKM'nin yapımında gelinen son durum görüntülendi. Taksim'deki Atatürk Kültür Merkezi'nin (AKM) yeni tabelası asıldı. Alttan led ışıkla aydınlatılan "Atatürk Kültür Merkezi" yazılı tabela, yapının girişinde yerini aldı.

AKM'nin girişinde yer alan opera küresi, 15 bin özel el yapımı kırmızı seramik kullanılarak yapıldı. Binanın cephe tasarımında gün ışığından maksimum verim alınması hedeflenirken, çevreci bir anlayışla yeşil çatı sistemi yapıldı.

Yeni AKM'de bulunan büyük salon olarak adlandırılan opera salonu yaklaşık 4 bin 500 metrekare fuaye alanına ve 2040 kapasiteli salona sahip. Salonun sahnesindeki çukur ise 118 kişilik dev bir orkestrayı alabilecek büyüklükte.

Sahne mekaniği ve sistemleri dünyanın en önde gelen teknolojisine sahip olup, 65 metre sahne derinliğinde, 4 ana sahne asansörü yan ve arka sahnelerde 13 kompansatör asansörü ve üzerlerinde yer alacak 4 hareketli vagondan oluşuyor. Ayrıca ana sahne üzerinde 1 adet döner sahne vagonu yer alıyor. AKM'nin bütün salonları akustik, ses, ışık ve görüntü sistemleri olarak en üst seviyede malzemelerle donatıldı.


Ayrıca AKM'deki salonların hepsi akustik olarak dizayn edilerek kurulacak orkestra kabuğu ile konser verilmesine de olanak sağlıyor.

Eski AKM'deki seramik sanatçısı Sadi Diren duvarı da hatırasını korumak adına aslına uygun şekilde yapılan merkezde, yine eski binanın opera fuayesindeki döner merdiven aslına uygun inşa edildi. AKM'nin iç mekanlarındaki ince iş, asma tavan, cam bölme, cam doğrama, yer kaplama işleri tamamlandı.

5 bloktan oluşan ve 30 bin metrekare arsa üzerine kurulu, 95 bin metrekare kapalı alana sahip AKM'nin cephesi ve iç mekanlarındaki doğal taş kaplamalarının tamamı bitirildi.

AKM'de 48 bin 705 metrekare büyüklüğünde 4 bodrum, sahne, kulis odaları, fuaye alanları, atölye ve depo alanları, bale çalışma salonları, solist ve orkestra çalışma odaları, kayıt stüdyosu ve prova salonları, sanat galerileri, sergi salonları ve millet kıraathaneleri yer alıyor.

Ayrıca AKM'de yapılan prova salonları, kayıt stüdyosu ve solist ve orkestra çalışma odaları akustik olarak modern bir şekilde dizayn edildi.

KÜLTÜR SOKAĞI PROJESİ

KÜLTÜR SOKAĞI PROJESİ

AKM projesinin içerisinde yer alan Kültür Sokağı'nda sanat galerisi, sinema, restoran, kafe, kitap kafe, çocuk sanat merkezi, müzik platformu, kütüphane, tasarım dükkanı ve çok amaçlı salon da bulunuyor.

AKM projesinin bir diğer önemli yanı da Taksim Meydanı'ndan İTÜ Taşkışla Fakültesi ile Atatürk Kitaplığına bağlanarak bölgeye 24 saat yaşayan bir alanı da kazandırdı. Taksim'e yapılan yeni AKM, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının 98. yıldönümünde hizmete açılacak.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Türkiye’de yok! 16 bin dolara alınıyor! Diyanet’in fetvası da var...