Bakan Güllüce: AVM'ler ÇED'den muaf değil

Bakan Güllüce: AVM'ler ÇED'den muaf değil

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, 'Alışverişmerkezleri (AVM) ve hidroelektrik santrallerin (HES) Çevresel Etki Değerlendirmeden (ÇED) muaf olduğu iddiasının gerçeği yansıtmadığını' bildirdi

07 Ocak 2015, Çarşamba 17:22 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı geçen kasım ayında ÇED Yönetmeliği'ni değiştirmişti. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni yönetmelikte alışveriş merkezleri, golf tesisleri, toplu konut projeleri, 100 km ve altı demiryolu projeleri, beyaz eşya boyama tesisleri, tuz çıkartılması, orman alanlarının dönüştürülmesi projeleri ÇED kapsamından çıkarılmıştı.

Bakan Güllüce, yaptığı yazılı açıklamada, ÇED onayı verilen faaliyetler ve yapılan denetimler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

ÇED Yönetmeliği’nin AB ile uyumlu hale getirildiğini, yeni yönetmeliğin AB ÇED direktifinden daha sıkı olduğunu kaydeden Güllüce, "AVM ve HES’lerin ÇED’den muaf olduğu iddiası gerçeği yansıtmıyor" ifadesini kullandı.

Geçen yıl yatırım bedeli toplamda 154 milyar lira olan 469 faaliyete ÇED olumlu, proje bedeli 25 milyar lira olan 130 faaliyet için ise mevzuata uygunsuzluk sebebiyle iade ve iptal kararı verdiklerini bildiren Bakan Güllüce, bunun ÇED komisyonu tarafından sıkı bir değerlendirme yapıldığını gösterdiğini belirtti.

Güllüce, 2014’te 43 bin çevre denetimi gerçekleştirdiklerini, denetimlerin artarak süreceğini ifade ederek, denetimler sonucunda çevre mevzuatına uygun çalışmayan tesislere toplam 92 milyon 764 bin 796 lira idari para cezası uygulandığını, 108 tesisin de faaliyetinin durdurulduğunu açıkladı.

Tam donanımlı denetim araçlarının sayısının artırıldığını, Avrupa’da ilk defa uygulanacak e-denetim uygulamasına geçtiklerini kaydeden Bakan Güllüce, 1 Ocak’tan itibaren bütün illerde e-denetim uygulamasıyla yapılmaya başlanan denetimlerin, Bakanlık merkezde de anında takip edilebileceğini bildirdi.

AA

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: 23 Nisan'da sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak