Bakan Pakdemirli canlı yayında gübre fiyatlarını açıkladı

Bakan Pakdemirli canlı yayında gübre fiyatlarını açıkladı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli canlı yayında gübre fiyatları hakkında açıklama yaparken "Tarım Kredi, kimyevi gübrede yüzde 15’lere varan indirim sağlayacak." dedi.

24 Eylül 2018, Pazartesi 11:28 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli canlı yayında gübre fiyatları hakkında açıklama yaparken "Tarım Kredi, kimyevi gübrede yüzde 15’lere varan indirim sağlayacak." dedi. Bakan Pakdemirli açıklamasının devamında ise "TMO piyasaların ihtiyacı olan arpa ve buğday arzına devam edecek" şeklinde konuştu. Bakan ayrıca arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim  desteğini, önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceklerini açıkladı.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin açıklamasında öne çıkan satır başları şöyle:

*Türkiye'nin en büyük çiftçi ailesi tarım kredi kooperatiflerimiz, en önemli tarımsal girdilerden birisi olan kimyevi gübre fiyatlarında, gübre cinslerine göre değişmekle beraber yüzde 15'lere varan indirim sağlayacak.

*Örneğin dap gübresinin tonu 3250 liradan 2900 liraya düşmüştür. Yapılan indirimin piyasaya yansımasıyla beraber tüm sektörün de benzer hassasiyeti göstermesini bekliyoruz.

*Bunun yanı sıra gübre fiyatlarında aşırı fiyat artışı yapan firmaları da takibe aldık.

*Bu kararın yanı sıra uzun yıllardır artmayan buğday ve arpa desteğini artıracağız. 5 kuruş olan prim desteğini yüzde yüz artırarak önümüzdeki yıl 10 kuruş olarak ödeyeceğiz.

*Çiftçimizin hiçbir şekilde mağdur edilmesine izin vermeyeceğiz. Arpa ve buğday ürünleri üreticisinin alın teri ürünlerini dünya fiyatlar üzerinden alacağız. Bu konuda çiftçilerimizin endişesi olmasın.Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika: Marmaris'te yangından etkilenenler tahliye edilecek! Çıkartma gemisi gönderildi