Bakan Soylu'dan Kandil'e operasyon sinyali

Bakan Soylu'dan Kandil'e operasyon sinyali

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, NTV'de yaptığı açıklamada, "Kandil orada durduğu sürece Diyarbakır özgür değildir." ifadesini kullandı

06 Haziran 2018, Çarşamba 19:27 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

sorusuna karşılık, "Böyle bir şeyin hiçbir sıkıntısı olmaz. Çünkü bununla başlayan bir şey değil ki bununla bitecek olsun." yanıtını verdi.

'TARTIŞILMASINI BİLE YANLIŞ GÖRÜYORUM'

Tutuksuz yargılamanın, tutuklu yargılamanın önüne geçtiği değerlendirmelerine ilişkin görüşü sorulan Soylu, şunları söyledi:

"Bu da yanlış. Karşılaştığımız örgüt Türkiye’yi top yekun ele geçirmeye çalışan bir örgüt. Bir düşünün, FETÖ’cüler Türkiye’yi yönetiyorlar. Ne halde olursunuz? Bir, demokrasi ortadan kalkar. İki, hukukun üstünlüğü ortadan kalkar, üç Türkiye bağımlı hale gelir. Dört, herkes kendini baskı içinde, fanus içinde görür. Bu kadar açık ve nettir. Burada, buna ait bir tedbiri geliştirmek, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ve bu milleti korumak esastır. Bunun tartışılmasını bile yanlış görüyorum. Buradaki denge, elbetteki hukukun vereceği karardır.

Hukukun verdiği kararlar üzerinden bunlar yapılır. Ama bir tedbir, elbetteki biz güvenlik tarafı olarak söylüyorum, tedbiri isteriz. Tedbir önemlidir çünkü."

BEDELLİ ASKERLİK KONUSU

Bakan Soylu, bedelli askerlik konusuna ilişkin ise Türkiye’de her dönem bedelli askerliğin konuşulduğunu ifade etti. Terörle mücadele ettiklerini ifade eden Soylu, şunları dile getirdi: "Bir şehit veriyoruz, binlerce insan arkasında. Kandil, Afrin, Cerablus sınırlarımız dışında binlerce evladımız var, kahramanımız var. Sınırlarımızı bekleyen binlerce kahramanımız var. Terörle uğraşıyorlar, düzensiz göçle uğraşıyorlar, uyuşturucuyla uğraşıyorlar. Bunların hepsi doğru. Şimdi bu kararı vermek öyle kolay bir iş değildir.

Onun için AK Parti bunu kendi içerisinde değerlendirdi. Elbetteki Sayın Cumhurbaşkanımız da söyledi, seçim sonrası bu tekrar oturulur, konuşulur. Daha önce de bedelli çıktı ve istenilen başvuru 8’de 2 oranında oldu. Yani potansiyelle başvuru arasındaki toplam oran. Şimdi seçim sonrası bunlar oturulup konuşulur. Ama şu bizi üzer, biz bunun siyasal bakışı değiliz. ’Seçim var, acaba buradan bir oy devşirilebilir mi?’ diye böyle bir baskı karşısında el teslim durmak değil.

Eğer seçimden sonra elbetteki Türkiye’nin ihtiyaçları bunu gerektiriyorsa, hakikaten önemli derecede buna ihtiyacımız varsa ve toplum da bu konuda ’evet bu olabilir’ diye değerlendirme ortaya koyabiliyorsa ve biz bunu anlayabiliyorsak, bu düşünülebilir ve değerlendirilebilir ama meselenin iki tarafını da görmek gerekir.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Antalya Festival Çarşısı'nda yangın