Bakan Turhan'dan önemli açıklamalar

Bakan Turhan'dan önemli açıklamalar

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma süreci ve yeni havalimanının özellikleriyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Turhan, taşınma esnasında kapatılacak yolları ve ne kadar süreyle kapalı kalacaklarını da açıkladı

03 Nisan 2019, Çarşamba 11:16 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakan Turhan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

Büyüyen havacılığımızı sadece yolcu sayısı olarak değerlendirmek mümkün değil. Kargo taşımacılığı talebi de artıyor. 1 milyon 300 bin ton yükü tek başına Atatürk Havalimanı taşıyor. İstanbul’da çok daha geniş kargo, lojistik alanlarına ihtiyaçlar var. Transfer yolcularda pazar payı yüzde 66’yı bulan koridorun merkezinde de İstanbul yer alıyor.

114 UÇAK AYNI ANDA TERMİNALE YANAŞABİLECEK

İstanbul Havalimanı'nın daha ilk etabı açılmış olmasına karşın 90 milyon yolcu ve 2.5 milyon ton kargo taşıması yapılabilecek. 100 milyon yolcu kapasitesine geçilecek. 114 uçak aynı anda terminale, köprüye yanaşabilecek. Bu sayı Atatürk Havalimanı'nda sadece 46'ydı. Süper Jumbo uçaklar yeni terminalimize rahatlıkla yanaşabilecek.

İstanbul Havalimanı mimari özellikler taşımaktadır. İstanbul Havalimanı sosyal ve ticari alanlar ile dünya markası olmayı başarmıştır. İstanbul Havalimanı yolcu sayısı bakımından 5 yıl içinde 2'nciliğe yükselecek. Havalimanı taşımacılığında koltuk sayısındaki yüzde 10'luk artışın büyümede yüzde 1'e yakın katkı sağladığı görülüyor. İstanbul Havalimanı doğrudan ve dolaylı olarak 194 bin ile 225 bin kişi aralığında istihdam oluşturacak. İstanbul Havalimanı'na ulaşım sıkıntısının da önüne geçmeye başladık. Karayolu ile 2x3 şeritli karayolu ile havalimanına ulaşım sağladık. Açılışını yaptığımız D100 Karayolu ve Saray yönünde 2X3 şeritli 25 km uzunluğundaki yol ile havalimanına ulaşım yapılıyor.

HAVALİMANINA ULAŞIM

Metro çalışmaları hızla devam ediyor. Amacımız 2020 yılı başında bu hattı hizmete vererek İstanbulluların daha rahat ulaşımını sağlayacağız. Yolcularımızın havalimanına rahat ulaşımını sağlamak için İBB tarafından kurulan HAVAİST ile 20 farklı güzergahta 150 lüks otobüsle taşıma yapılıyor. Ayrıca 660 adet akıllı sistemlerle donatılmış akıllı taksilerle hizmet verilecek. Hanutçuluk ve çığırtkanlık gibi faaliyetleri taksicilerin yapmasına izin vermeyeceğiz. İETT tarafından 6 Nisan 2019 tarihinden itibaren 15 gün süre ile ring seferi düzenlenecek.

TAŞINMA SÜRESİNCE KAPATILACAK YOLLAR

Planlanan taşınma süreci 5 Nisan'da gece saat 03.00'te başlayacak. 6 Nisan gecesi 23.59'da tamamlanacaktır. Taşınma süreci toplam 45 saat sürecek.

Bu süre içerisinde trafiğe kapatacağımız yollarımız ve kapanış süreleri ve saatleri şu şekilde olacaktır;

Atatürk Havalimanı ile Mahmutbey batı kavşağı istikameti: 5 Nisan saat 22.00 ila 6 Nisan 23.59 arasında 26 saat trafiğe kapatılacak.

Mahmutbey batı kavşağı ile İstanbul havalimanı istikameti: 5 Nisan saat 22.00 ila 6 Nisan saat 10.00 arası trafiğe kapatılacaktır.

İstanbul Havalimanı ile Atatürk Havalimanı arasındaki Kuzey Marmara Otoyolu ile Basın Ekspres yolu Mahmutbey batı kavşağı istikameti: 6 Nisan gecesi 01.00 ile sabah 10.00'a kadar 9 saat trafiğe kapatılacak.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun Reşadiye ile Yassıören kavşağı arasında: 5 Nisan 22.00 ila 6 Nisan 10.00 arası 12 saat trafiğe kapatılacaktır.

12 SAAT UÇUŞ YAPILMAYACAK

6 Nisan 02.00'de Atatürk Havalimanı'ndan son uçuş yapılacak yine 6 Nisan 14.00'te uçuşlar kademeli olarak artırılacaktır. Atatürk Havalimanı bundan sonra millet bahçesi, fuar alanı ve genel havacılık uçuşları için kullanılacaktır. Taşınma sürecinde AKOM, 3 farklı noktada kriz merkezi oluşturmuştur. Kriz merkezlerinde taşınmaya konu edilen tüm temsilciler hazır bulunacaktır.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Tarımsal kredi borçlarının yapılandırılması, sigorta prim desteği.. Meclis'te kabul edildi