Bakan Zehra Zümrüt Selçuk: İzmir'e 20 milyon lira aktardık

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda konuştu. Toplantıda Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ve bağlı kuruluşların bütçesi ele alındı. Bakan Selçuk, toplantıda İzmir'e aktarılan yardımı açıkladı ve asgari ücretle ilgili konuştu.

06 Kasım 2020, Cuma 16:24 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakanlık olarak merkez ve taşra teşkilatına bağlı kuruluşlarda 94 bin personelin hizmet verdiğini belirten Bakan Selçuk, "Personelimizin yüzde 61'i üniversite mezunudur, yüzde 5.8'i ise lisansüstü diploma sahibidir. Sosyal korumayı hedefleyen bakanlığımızda, 1583 engelli, 3 bin 414 şehit yakını, gazi ve gazi yakını ve 424 devlet koruması altında yetişmiş personelimizle mesai arkadaşlığı yapmaktan gurur duyuyorum" dedi.

Pandemi ve kısa çalışma

Pandemi ve kısa çalışma

Sosyal Koruma Kalkanımız çerçevesinde bakanlık olarak doğrudan vatandaşlarımıza sağladığımız yardım ve desteklerin toplam tutarı 41 milyar TL'yi geçti. Koşullarını esnettiğimiz Kısa Çalışma Ödeneği ile mart ayından bu yana 3.6 milyon çalışanımız için 21.8 milyar TL ödeme yaptık. İstihdamı korumak için sözleşme fesih kısıtı getirdik. İşverenleri tarafından ücretsiz izne çıkarılan çalışanlarımıza sağlanan, 'Nakdi Ücret Desteği' kapsamında 2 milyonu aşkın çalışana 5.1 milyar TL ödeme yaptık.

Asgari ücret konusu

Asgari ücret konusu

2021 yılı için uygulanacak asgari ücretin tespiti amacıyla aralık ayı başında çalışmalarımızı başlatacağız. Komisyonda bu yıl asgari ücretin tüm tarafların uzlaşısı ile tespit edilmesini diliyorum.

İzmir depremi

İzmir depremi

0 Ekim 2020 tarihinde İzmir'de meydana gelen deprem nedeniyle depremden etkilenen vatandaşlarımızın acil ve temel ihtiyaçlarının giderilmesi için İzmir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 20 milyon TL kaynak aktardık.

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Murat Kurum: 153 vatandaşımıza 6,3 milyon liralık DASK ödemesi yapıldı