Bakan'dan ikinci santral kararlılığı

Bakan'dan ikinci santral kararlılığı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Türkiye, nükleer enerji konusundaki karalılığını önümüzdeki süreçte kuracağı ikinci santralle gösterecek" dedi

04 Şubat 2012, Cumartesi 17:29 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye’nin nükleer enerji konusundaki kararlılığını ilerleyen süreçte kuracağı ikinci santralle göstereceğini belirtti.

Abant’ta Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) ve Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneğince (ELDER) düzenlenen Elektrik Dağıtım ve Perakende Satış Hizmetleri 5’inci Sektör Toplantısı’na katılan Yıldız, toplantının ardından çocuklarıyla Abant Tabiat Parkı’nda gezintiye çıktı.

Çevre köylerdeki yaşlı kadınların yaptıkları yöresel ürünlerden satın alan Yıldız, parktaki atları severek, çocuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Gazetecilerin nükleer santralle ilgili gelişmeleri sorması üzerine Yıldız, nükleer enerji konusunda ileriki süreçte mutlaka yeni gelişmeler olacağını söyledi.
Nükleer enerji görüşmeleri sırasında Japonya’da Fukuşima Nükleer Santrali’nde sızıntı meydana geldiğini hatırlatan Yıldız, bu nedenle görüşmelerin bir süre kesintiye uğradığını ifade ederek, "İnşallah görüşmelerimiz tekrar devam edecek. Ben mutlaka sonuç alacağımız kanaatindeyim. Türkiye, nükleer enerji konusundaki kararlılığını önümüzdeki süreçte kuracağı ikinci santralle gösterecek" dedi.

Yenilenebilir ve yerli kaynakların tümüyle ilgili çalışma yürüttüklerine dikkati çeken Yıldız, şunları söyledi:

"Türkiye’nin asıl zenginliği onlar. Rüzgarı, suyu, güneşi, jeotermali, şu anda buraya yağan kar... Bunların her birisi enerjiye dönüşebilecek yapı. Dediğim gibi, her külfetin belli bir nimeti, her nimetin de belli bir külfeti oluyor. Şu anda soğuk, kar kış var ama bunlar bize enerji olarak dönecek inşallah. Şu anda Türkiye’deki harekete geçirilebilir su kaynaklarının üçte biri işletmede. Üçte biri proje ve inşa aşamasında. Şu anda inşaatta olanlar var. Üçte biri de şu anda hiç dizayn edilmemiş durumda. O yüzden çevreye, yeşile duyarlı olarak bunların her birisini harekete geçirmemiz lazım."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Borsa günü yükselişle tamamladı