Bakanlık, 'çocuk düğünü'ne el koydu

Bakanlık, 'çocuk düğünü'ne el koydu

Bursa'da, 13 yaşındaki C.Ş.'nin, ailesi tarafından kendisinden 3 yaş büyük, aynı mahallede oturan komşularının kızı N.P. ile evlendirildirilmesi olayına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı el koydu.

17 Ağustos 2014, Pazar 16:53 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bursa’da, 13 yaşındaki C.Ş.’nin, ailesi tarafından kendisinden 3 yaş büyük, aynı mahallede oturan komşularının kızı N.P. ile evlendirildirilmesi olayına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı el koydu.

Bakanlığın talimatıyla, Bursa İl Müdürlüğü ve Çocuk Şube Müdürlüğü tarafından soruşturma başlatıldı.

Merkez Yıldırım İlçesi’nde çadırda kalan iki Roman aile, aralarında ’beşik kertmesi’ yaptıkları çocukları C.Ş. ile N.P.’yi mahallede yaptıkları düğün ile evlendirdi. N.P.’nin gelinlik giydiği düğün, bir gece öncesinden kına gecesi organize edilerek başladı. Sabaha kadar eğlenen davetliler, bir sonraki gün gelin almaya gitti. Ardından mahalle arasında düzenlenen düğünde, gelin ve damat karşılıklı olarak dans edip, göbek attı. Bir ara oynamaktan sıkılıp, "Arkadaşlarımın yanına gidiyorum" diyerek düğün alanından ayrılan küçük damat, güçlükle ikna edilerek getirildi. Gelin ile damat arasındaki yaş ve boy farkının kendileri için önemli olmadığını söyleyen aileleri, "Biz çocuklarımızı birbirlerine sadık kalmaları için yaptığımız düğün ile evlendirdik. Erkek tarafı başlık parası dahi ödedi. Çocuklarımızın resmi nikahlarını yaşları tutunca kıyacağız" dedi. Kamuoyunda büyük yankı uyandıran düğün görüntülerinin basında yer almasının ardından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olaya el koydu. Bakanlık, Bursa İl Müdürlüğü ve Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Polis aile büyüklerine ulaşıp eğlenceleri yapılan C.Ş. ve N.P.’yi Çocuk Şube Müdürlüğü’ne getirilmesini sağladı.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Bursa İl Müdürlüğü yetkilileri 16 yaşındaki N.P.’nin gerçek yaşının belirlenmesi için kemik testi yapılmasına ve C.Ş. ile cinsel ilişki olup olmadığının belirlenmesine karar verdi. Eğitimleri yarıda kalan C.S. ve N.P.’nin okula gönderilmesini sağlamak için girişimde bulunan Çocuk Şube Müdürlüğü ekipleri ayrıca aileler hakkında ise ’aile efradına kötü muamele’ iddiasıyla soruşturma başlattı. BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Öte yandan konuyla ilgili olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yazılı açıklama yapıldı.

Bursa’daki olayın araştırılması için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın talimatıyla Bursa Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün aileye ulaştığı, gerekli işlemleri başlattığı bildirilerek, konuyla ilgili savcılık tarafından da inceleme başlatıldığı belirtildi.

Açıklama şöyle:

"Çocukların halen ailelerinin yanında olduğu, herhangi bir evliliğin olmadığı belirlenmiştir. 13 yaşındaki C.Ş’nin okula devam ettiği, N.P’nin ise eğitiminin yarım kaldığı tespit edilmiştir. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ailelerin sosyo ekonomik olarak desteklenmesine, eğitimi yarım kalan çocuğun eğitimini tamamlaması için ilgili bakanlık aracılığıyla girişimde bulunmuştur. Çocukların takibi Bakanlığımız tarafından yapılmaya devam edecektir."

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Dünyaca ünlü koyda ortalık fena karıştı! Akbük Koyu’nda yıkım gerginliği…