Bakanlık'tan egzoz gazına 'online' takip

Bakanlık'tan egzoz gazına 'online' takip

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, motorlu taşıtların egzoz gazı emisyon ölçümlerinin dijital ortamda izlenmesine olanak sağlayacak 'Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi'kuracak. 2018 itibarıyla başlayacak takip sistemiyle egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı da kullanımdan kaldırılacak

11 Mart 2017, Cumartesi 17:35 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca hazırlanan 'Egzoz Gazı Emisyonu Kontrolü Yönetmeliği' Resmi Gazete'de yayımlandı.

Trafikte seyreden motorlu taşıtlardan kaynaklanan egzoz gazlarının neden olduğu hava kirliliğinin etkilerinden canlıları ve çevreyi korumak, egzoz gazı kirleticilerinin azaltılmasını sağlamak, ölçümler yaparak kontrol etmek ve uygulamaya ilişkin usul ile esasları belirlemek amacıyla hazırlanan yeni yönetmelikle ilk kez "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi" de tanımlandı.

Bakanlıkça bir süredir yürütülen çalışmalar sonucunda hayata geçirilecek sistemle egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibinin sağlanması, ölçüm yaptırmayan taşıtların tespiti ve usulsüz ölçümlerin önüne geçilmesi amaçlanıyor.


EGZOZ GAZI EMİSYON PULU VE RUHSATI KALDIRILACAK


Motorlu taşıtların tüm egzoz gazı emisyon ölçümlerinin dijital ortama aktarılmasını sağlayacak "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi" ile ölçümlerin takibi, yazılım sistemi üzerinden gerçekleştirilecek. Sistemin başlamasıyla bakanlığın bastırdığı egzoz gazı emisyon pulu ve ruhsatı da kullanımdan kaldırılacak. Böylelikle pul ile ruhsat basım ve dağıtım maliyetlerinin önüne geçilecek, sahte pul ve ruhsat kullanımı da engellenecek.

Yönetmelik kapsamında egzoz gazı emisyon ölçümlerinin takibi, 1 Ocak 2018 itibarıyla "Egzoz Gazı Emisyon Ölçümü Takip Sistemi" üzerinden gerçekleştirilecek.
 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Son dakika! Bitlis'te askeri helikopter düştü! 9 askerimiz şehit oldu