Bakanlık'tan 2 çocuğun ölümüne neden olan domuz gribiyle ilgili açıklama: Mevsimsel

H1N1 (domuz gribi) şüphesiyle hayatını kaybeden 2 çocuğun ölüm sebebinin belirlenmesi için Sağlık Bakanlığı inceleme başlattı. Açıklamada “Domuz gribi artık mevsimsel grip ajanları arasında” denildi.

16 Ocak 2020, Perşembe 09:15 Son Güncelleme:
A A
Bakanlık'tan 2 çocuğun ölümüne neden olan domuz gribiyle ilgili açıklama: Mevsimsel

İstanbul’da iki çocuğun grip tedavisi sırasında hayatını kaybetmesi Sağlık Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakanlık iki çocuğun ölüm sebebinin detaylı araştırıldığını belirterek şu açıklamayı yaptı:

Mevsimsel grip her yıl tüm dünyada ciddi sayıda klinik hastalığa sebebiyet veren, özellikle risk gruplarında ağır seyredebilen bir hastalıktır. Ölümle sonuçlanan her vakada olduğu gibi İstanbul’da H1N1 şüphesiyle hayatını kaybeden iki çocuğumuzun ölüm sebebinin belirlenmesi için de inceleme başlatılmıştır.

Grip Bilim Kurulu, son olarak 8 Ocak tarihinde toplanarak raporunu hazırlamıştır. Buna göre, bu yıl ülkemizde dolaşımda olan grip virüslerinin yarısı influenza A (H1N1) tipindedir.

Vaka sayısı benzer

Vaka sayıları ve artış hızı geçen yıllarla benzer oranda seyretmekte olup virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değildir. 2009’da küresel bir salgın yapmış olan influenza A (H1N1) virüsü artık ‘domuz gribi’ olarak tanımlanmamaktadır ve normalde görülebilen mevsimsel grip ajanları arasında yer almaktadır. İlaç Takip Sistemi (İTS) rakamlarına göre grip tedavisinde kullanılan antiviral ilaçların eczane, depo ve üretici firmalarda yetecek miktarda ilaç mevcuttur.”

Sıradaki haber yükleniyor...
SIRADAKİ HABER Hakkari'den acı haber! Şehit ve yaralılar var