Bakanlıktan 'fare' açıklaması

Bakanlıktan 'fare' açıklaması

Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat'ın "Bu yıl 400 bin ton beklediğimiz Balıkesir'de, 350 bin ton buğday ancak çıkar. 50 bin tonunu tarla fareleri yedi" sözlerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan açıklama geldi: "Bu mümkün değil"

15 Temmuz 2014, Salı 16:34 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Balıkesir Ziraat Odası Başkanı Sami Sözat’ın Balıkesir’de tarla fareleri nedeniyle buğday üretiminde zararlar meydana geldiği yönündeki açıklaması sonucu çeşitli basın yayın organlarında haberler yer aldığı belirtilerek kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından açıklama yapılmasına ihtiyaç duyulduğu kaydedildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Tarla fareleri ürüne zararı, kış veya erken ilkbahar aylarında yani buğday başağa kalkmadan vermektedir. Bu nedenle bu mevsimde buğdayda fare zararı olması veya zararının görülmesi mümkün değildir.

Yine bu yıl farelerin Balıkesir ilindeki zararının yüzde üç civarında olduğu bahar aylarında İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından tespit edilmiştir. Zararın tespit edildiği yerlerde Bakanlığımız tarafından fare zehri çiftçiye zamanında dağıtılmıştır.

Ziraat Odası başkanının açıklamasında verim düşüklüğü nedeni farenin verdiği zarar gibi gösterilse de fare esas zararını ilkbaharda yaptığı için bu bili

İHA


 

Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Bakan Koca'dan önemli aşı çağrısı