Bakım rutininizde 8 doğal ürünü aşırı kullanırsanız ne olur?

Ev yapımı doğal bakım rutinleri gittikçe yaygınlaşıyor. Güzellik ritüellerimizi ucuz ve daha çevreci olduğu için doğal ürünler kullanarak yapmayı tercih ediyoruz. Doğal diye bazen ürünlerin kullanımı abartabiliyoruz. Ancak her şeyde olduğu gibi doğal ürünlerin de fazlası zarar. Güzellik rutinimizde en sık kullandığımız 8 doğal ürünü inceleyeceğiz şimdi. Bakalım bu ürünlerin aşırı kullanımı ne gibi sorunlar karşımıza çıkarıyor...

22 Şubat 2021, Pazartesi 09:33 Son Güncelleme:
YAZI BOYUTU
Abone Ol Google News
1- Kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı

1- Kuru saçlar için Hindistan cevizi yağı

Son yıllarda popülerleşen Hindistan cevizi yağının saç bakımından cilt bakımına kadar birçok alanda kullanıldığına şahit oluyoruz. Özellikle de kuru saçlardan şikayetçi olanlar, Hindistan cevizi yağıyla doğal bir nem ve parlaklık yakalamayı hedefliyor. Ancak bu yağ, her saç tipi için uygun değil. Küçük gözenekli saç türlerinde, yağ tabakası suyun saça nüfuz etmesini engeller. Bu da saçı daha fazla kurutur.

2- Cilt sorunları için elma sirkesi

2- Cilt sorunları için elma sirkesi

Çoğu insan elma sirkesini akne, kepek ve doğal deodorant olarak kullanır. Ancak asidik bir yapıya sahip olan elma sirkesi, cildinizde kimyasal bir yanmaya neden olabilir. Doğru kullanım için sirkeyi suyla seyrelterek cildinize uygulamanız gerekiyor.

3- Gözenek sıkılaştırmak için yumurta beyazı

3- Gözenek sıkılaştırmak için yumurta beyazı

Yumurta beyazı, yüzdeki gözeklerin sıkılaştırılması ve daha pürüzsüz bir cilt için kullanılıyor. Ancak yumurta yaygın görülen bir bakteri olan salmonella taşıyabilir. Bakterinin vücudumuza girmemesi için çiğ yumurtayı yüzümüzden ve özellikle ağız çevremizden uzak tutmalıyız.

4- Akne tedavisi için tarçın

4- Akne tedavisi için tarçın

Tarçın en popüler akne tedavisi yöntemleri arasında. Akne şikayeti olan birçok insan güzellik maskelerin için tarçın da ekliyor. Uyglamanın ardından alerji ve yanma hissinde de artış oluyor. Sonrasında ise alerjiye bağlı olarak kızarıklık, kaşıntı ve iritasyon görülebiliyor.

5- Yüz peelingi olarak şeker

5- Yüz peelingi olarak şeker

Şeker cildimiz için pek de lezzetli bir tedavi yöntemi sayılmaz. Şekeri peeling olarak kullanmak, cildin daha fazla aşınmasına ve tahriş olmasına neden olur. Hatta cilt üzerinde küçük yaralar bile açabilir.

6- Anti-aging maskesi olarak limon suyu

6- Anti-aging maskesi olarak limon suyu

Limon suyunun C vitamini ve aktioksidanlarla dolu olması pek de şaşırtıcı değil. Anti-aging etkilerinden dolayı çoğu insan güzellik maskesinin içine limon suyu ekliyor. Ancak limon suyu ciltte pigment değişikliklerine ve yanmaya neden olabilir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalı.

7- Kaşıntı için yulaf ezmesi

7- Kaşıntı için yulaf ezmesi

Kaşınan bölgeye yulaf ezmesi sürmek birçok insanın yaptığı bir tedavi yöntemi. Ancak yulaf ezmesiyle bu kadar yakın bir temas kurmak, atopik dermatite neden olur ki bu da daha fazla kaşıntı anlamına gelir.

8- Ağrıları dindirmek için karbonat

8- Ağrıları dindirmek için karbonat

Karbonat birçok sağlık sorununda tedavi olarak kullanılıyor. Ayaklardaki ağrıları ve gerginliği azaltmak için kan dolaşımını artırması bunun en büyük sebebi. Ancak karbonatın alkali seviyeleri cildinize zarar verebilir ve iritasyona neden olabilir.

Bu Video
İlgini
Çekebilir
Sıradaki haber yükleniyor...
holder
SIRADAKİ HABER Evde saç boyama yöntemleri