Bakırcılık seçmeli ders oldu

Gaziantep'te bir özel okul, Bakırcılar ve Sedefçiler Odası'nın iş birliğiyle kentin geleneksel el sanatları arasında bulunan bakır işlemeciliğini seçmeli dersler arasına aldı. Öğrenciler, haftada iki saat ustalardan bakır işlemeciliği eğitimi alıyor

24 Kasım 2018, Cumartesi 14:53
A A
Bakırcılık seçmeli ders oldu

Gaziantep'te bir özel okulun öğrencileri, Bakırcılar ve Sedefçiler Odası’nın iş birliğiyle yürütülen proje kapsamında başlatılan derste, geleneksel el sanatları arasında yer alan bakır işlemeciliğini öğreniyor. İlkokuldan liseye kadar her yaştan yaklaşık 100 öğrenci, haftada iki saat ustalardan bakır işlemeciliği eğitimi alıyor. Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası Başkanı Celal Açık, 2008'den bu yana çeşitli projeler geliştirdiklerini belirterek ilkleri gerçekleştirmeye gayret ettiklerini söyledi.

Erdem Koleji'nin, bakır işlemeciliğini seçmeli dersler arasına aldığını belirten Celal Açık, hayallerini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını anlattı. Açık, 10 yaşında mesleğe başladığını anımsatarak derslere öğrencilerin büyük ilgi gösterdiğini, küçük oldukları için ellerinin işe yatkın olduğunu belirtti.

'BAKIRCI, BAKLAVACI, TORNACI DA LAZIM'

Çırak olmadan usta olunamayacağına dikkati çeken Celal Açık, "Bizim en büyük isteğimiz zanaatın ilkokuldan itibaren öğrenilmesi. Erdem Koleji'nde bir başlangıç yaptık. Bu süreci ilerletmek istiyoruz. Üniversitede iki yıllık bölüm açma hayalimiz de var. Hem teoriyi hem de pratiği öğretmiş olacağız. Herkes doktor, mühendis olamaz. Bakırcı, baklavacı, tornacı da lazım. Dünyada en güçlü odalar meslek odalarıdır. Biz de el ele verirsek hem meslek öğretiriz hem de ekonomimize destek oluruz" dedi.

Erdem Koleji Genel Müdürü Mehmet Örfi Sönmez ise yaparak ve yaşatarak öğretmeye önem verdiklerini belirterek bakırcılığı seçmeli ders olarak müfredata eklediklerini söyledi. Öğrencilerin ilgi alanlarına göre seçmeli dersler koymaya çalıştıklarına dikkati çeken Sönmez, bakırcılığın gelişimine katkı sağlamanın mutluluk verici olduğunu belirtti.

Bu konunun Gaziantep Bakırcılar ve Sedefçiler Odası ile yaptıkları bir görüşmede gündeme geldiğini anlatan Mehmet Örfi Sönmez, "Çocuklarımıza da eğitim verebileceklerini söylemişlerdi. Biz de 2.5 ay önce atölyemizi kurduk. Her yaş grubundan öğrencilerimiz bu dersi tercih edebiliyor" dedi.

'HAYATLARINDA YEPYENİ HOBİLERİ, UĞRAŞLARI OLACAK'

İlkokuldan liseye kadar her yaş grubundan öğrencilere eğitim verdiklerini söyleyen Mehmet Örfi Sönmez şöyle devam etti:

"Şu anda ağırlıklı olarak ilkokul öğrencileri ders alıyor. Küçük yaşta başlayarak bu işi devam ettirme fırsatı bulacaklar. Şu an 100 öğrencimiz var. Haftada iki saat ders alıyorlar. Çocuklarımızın gelişimine bağlı olarak saatler artacak. Cumartesi günleri de eğitim devam ediyor. Hem velilerimizden hem de öğrencilerimizden inanılmaz geri dönüşler alıyoruz. İlk başladıklarında çekiç dahi tutamazken, şimdi çekiçle bakıra desen verebiliyorlar. Yıl sonuna kadar çok iyi işler çıkaracaklar. Gelecekte de hayatlarında yepyeni hobileri, uğraşları olacak."

Mehmet Örfi Sönmez sadece akademik açıdan değil, sanatsal ve sportif başarılarla da kendisini kanıtlayan bireyler yetiştirmek istediklerini vurgulayarak eğitimde emeği geçen herkese teşekkür etti.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;
Sıradaki haber yükleniyor...

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.